Tylno-boczna orteza na opadającą stopę jako innowacyjny wyrób medyczny wspomagający rehabilitację porażonego nerwu strzałkowego
Układ mięśniowo-szkieletowy człowieka spełnia bardzo ważne funkcje: nadaje ciału kształt, chroni wewnętrzne organy, a także umożliwia każdemu z nas poruszanie się. Niestety zdarza się, że z różnego rodzaju przyczyn dochodzi do jego dysfunkcji, które z kolei często skutkują ogromnymi trudnościami w poruszaniu się. Jedną z takich przyczyn jest uszkodzenie nerwu strzałkowego powodujące opadanie stopy. W części przypadków odpowiednia rehabilitacja umożliwia całkowite cofnięcie się wszelkich objawów. Jednak bardzo często jest tak, że zaistniałe uszkodzenia są nieodwracalne i wówczas leczenie opiera się na stosowaniu specjalnej ortezy na stopę bądź zabiegu operacyjnym. Na czym polega zatem rehabilitacja opadającej stopy? Jaki rodzaj ortezy na opadającą stopę można nabyć?
Czym jest opadająca stopa?
Opadająca stopa w żadnym przypadku nie jest chorobą. Jest to objaw schorzenia o podłożu mięśniowym, neurologicznym bądź urazowym. Najczęstszą przyczyną jej pojawienia się jest porażenie nerwu strzałkowego. Występuje wówczas problem z prawidłowym uniesieniem stopy: w trakcie chodzenia wymuszany jest tak zwany chód brodzący (bociani) – chory, stawiając kroki, przenosi ciężar swego ciała z palców na piętę. Można także zauważyć nadmierne zginanie nogi w kolanie oraz wysokie unoszenie stopy w celu uniknięcia potknięcia się o podłoże.
Opadająca stopa – leczenie i rehabilitacja
Podstawowym celem leczenia opadającej stopy jest eliminacja pierwotnej przyczyny powodującej tę dysfunkcję. Bardzo ważne jest zatem zdiagnozowanie głównego schorzenia, ponieważ mamy wówczas większe szanse, by podjęta terapia przyniosła zadowalające efekty.
Podczas leczenia istotne znaczenie ma także zastosowanie indywidualnie dobranej rehabilitacji. Opiera się ona głównie na odpowiednich ćwiczeniach oraz zabiegach ciepłoleczniczych oraz elektrostymulujących. Mają one na celu zregenerowanie uszkodzonego nerwu, przywrócenie prawidłowej siły mięśniowej, zniwelowanie przykurczów oraz poprawienie elastyczności stawów i mięśni.
Orteza na opadającą stopę jako element kuracji porażenia nerwu strzałkowego
Istotnym elementem kuracji schorzeń, w których występuje opadanie stopy, jest właściwie dobrana orteza stopy. Jej systematyczne noszenie umożliwia prawidłowe ułożenie całej stopy, a także wspomaga jej unoszenie podczas chodzenia, co w efekcie poprawia codzienne funkcjonowanie pacjenta. Na rynku można spotkać dwa rodzaje ortez na opadającą stopę: sztywne (statyczne) i dynamiczne. Te pierwsze, jak np. łuska na opadającą stopę, przez cały czas podpierają stopę w takim samym położeniu na całej jej powierzchni. Natomiast orteza dynamiczna jest zaprojektowana tak, by umożliwić pacjentowi w trakcie chodzenia naturalny, fizjologiczny ruch stopy. Przykładem jest tutaj tylno-boczna orteza na opadającą stopę firmy Thuasne. Produkt ten wyprodukowany przy zastosowaniu nowoczesnej technologii oraz specjalnie dobranych materiałów przeznaczony jest dla pacjentów z opadającą stopą pochodzenia mięśniowego, neurologicznego, jak i powstałego na skutek urazu.
Artykuł promocyjny
Zobacz też:
- Orteza śródstopia – jak ustabilizować stawy bez konieczności zakładania gipsu?
- Ból stóp – jakie są jego najczęstsze przyczyny? Co robić, by odzyskać dobrą formę?
- Ból śródstopia – co go powoduje i jak skutecznie się go pozbyć?
- Skąd bierze się ból pięty? Co robić, gdy każdy krok jest wyzwaniem?
- Rwa kulszowa – jak leczyć dokuczliwy ból w lędźwiowej części kręgosłupa?
- Ślinianka przyuszna – gruczolak wielopostaciowy i choroby ślinianek
- Doskwiera Ci ból kolana? To może być uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej lub bocznej
- Ćwiczenia na ból biodra zamiast leków przeciwbólowych