Ból

Ból stóp – jakie są jego najczęstsze przyczyny? Co robić, by odzyskać dobrą formę?

Ból stóp – jakie są jego najczęstsze przyczyny? Co robić, by odzyskać dobrą formę?

Dlaczego bolą stopy? Czy ból stóp zawsze jest oznaką poważnych schorzeń? W naszym artykule wyjaśniamy, skąd bierze się i jakie choroby może zwiastować. Podpowiadamy też, w jaki sposób możesz się pozbyć tego problemu. Przeczytaj, aby zrobić pewny krok ku zdrowiu, bez cienia grymasu bólu!

Ból stóp – objawy

Jak bolą stopy? W dość charakterystyczny sposób, choć w każdym przypadku objawy mogą być różne, tak jak przyczyny. W żadnym przypadku nie możesz takiej przypadłości zlekceważyć. Boląca stopa utrudnia chodzenie i stanie, co wymusza zmianę pozycji ciała. Ból stóp bywa też symptomem wielu chorób, w przypadku których pieczenie czy kłucie stają się najmniejszymi problemami. 

Ból stóp – przyczyny problemu 

Można wskazać wiele czynników, które wywołują ból stóp u dorosłego człowieka. Czasem jest to skutek kontuzji, a nieraz wynik deformacji stopy, która postępuje wraz z wiekiem. W kolejnych fragmentach tekstu przedstawimy schorzenia, które dotykają poszczególnych części stopy.

Skąd bierze się ból śródstopia? 

Bolące śródstopie podczas chodzenia jest jedną z tych dolegliwości, z którymi lekarze spotykają się dość często. Jakie są najczęstsze przyczyny takiego problemu? Przedstawiamy je szerzej już teraz.

Ból śródstopia a choroby ogólnoustrojowe 

Ból stopy może okazać się symptomem poważnych chorób, które atakują twój organizm. Czasem są to choroby kręgosłupa, które powodują silny ból promieniujący aż do stopy. Tak jest m.in. w przypadku rwy kulszowej, będącej uciążliwym i problematycznym schorzeniem. Fatalny wpływ na twoje stopy mogą mieć też zmiany w organizmie, do których prowadzi dna moczanowa. Nadmiar moczanu sodu w stawach i ścięgnach może mieć poważne konsekwencje, przy czym jedną z tych najbardziej uciążliwych jest ból stóp. Przyczyną problemów ze śródstopiem są również neuropatie obwodowe oraz choroby zwyrodnieniowe stawów.

Zobacz także:  Sprawdzone i bezpieczne sposoby na ból gardła w ciąży

Ból stopy wynikający z nieprawidłowości w jej budowie 

Ból kości śródstopia towarzyszy także tym problemom, które mają ścisły związek z budową stopy i jej deformacją. Do najczęstszych przypadłości tego typu zaliczają się:

  • płaskostopie, które polega na tym, że środkowa część stopy styka się z podłożem, co skutkuje m.in. dyskomfortem w trakcie chodzenia; 
  • stopa wydrążona, w przypadku której przyczyną bólu jest nadmierne wygięcie stopy. Często przyczyną tej deformacji okazują się drobne błędy, np. noszenie zbyt małych butów lub zbyt ciasnych skarpetek; 
  • grzybica, która z czasem prowadzi do powstawania na skórze stóp bolesnych pęcherzyków. Właśnie one mogą sprawić, że ból w podeszwie zacznie ci utrudniać chodzenie. 

Metatarsalgia Mortona 

Jednak problemy nie obejmują tylko śródstopia. Omówimy teraz kolejną chorobę objawiającą się bólem stóp. Metatarsalgią Mortona nazywana jest przypadłość, której najbardziej charakterystycznym objaw to ból podeszwy przy palcach. Najczęściej przyczyną bólu jest podrażnienie tkanek miękkich zlokalizowanych w tej części stopy. W leczeniu choroby (zwanej często płaskostopiem poprzecznym) ważną rolę odgrywają wkładki ortopedyczne i dobrze dobrane buty. Obuwie powinno być wyposażone w grubą, zaokrągloną na przodzie podeszwę. Gdy takie metody leczenia zawodzą, ortopeda może podjąć decyzję o operacji. 

Paluchy koślawe 

Problemy z koślawymi paluchami to jedno z tych wyzwań, z którymi ortopedzi muszą się borykać bardzo często. Przypadłość ta objawia się w bardzo charakterystyczny sposób. Największy palec odchyla się w stronę zewnętrznej krawędzi stopy. Taka deformacja może prowadzić do dalszych problemów. Jak się okazuje, to właśnie haluksy są jedną z głównych przyczyn pojawienia się zmian zwyrodnieniowych w okolicy stawu śródstopno-paliczkowego i w konsekwencji bólu stóp. 

Jak powstają haluksy?

Można wskazać wiele czynników, które mają istotny wpływ na powstanie takiej deformacji. Te najczęstsze to: 

  • czynniki genetyczne;
  • źle dobrane obuwie;
  • płaskostopie; 
  • nadmierna długość palucha;
  • przykurcz w okolicy ścięgna Achillesa;
  • dna moczanowa;
  • reumatoidalne zapalenie stawów; 
  • łuszczycowe zapalenie stawów. 

Jak można leczyć haluksy?

Aby paluch koślawy nie stał się przyczyną dalszych problemów związanych ze stanem stopy, bardzo ważną sprawą jest podjęcie w porę odpowiedniego leczenia. Pomocne mogą się okazać specjalne wkładki, które w początkowej fazie choroby pozwalają powstrzymać proces deformacji. Z czasem jedynym sposobem na pokonanie bólu stóp spowodowanego haluksami jest operacja, po której stopa musi zostać unieruchomiona na pewien czas. 

Zobacz także:  Co oznacza ostry ból brzucha? Rozpoznanie dolegliwości i odpowiednie leczenie

Paluch biegacza jako źródło bólu stóp

Problemy związane z paluchem biegacza (paluchem darniowym) również mogą stać się przyczyną silnego bólu stopy. Nazwa tej dolegliwości najlepiej wskazuje na to, jaka forma aktywności najbardziej sprzyja bólowi stóp. 

Czym jest paluch biegacza? To kontuzja pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego. Zazwyczaj wiąże się z nadmiernym wygięciem stopy i zbyt mocnym obciążeniem stawów. Dolegliwość ta objawia się przede wszystkim silnym bólem u podstawy palucha oraz obrzękiem. W najpoważniejszych przypadkach pod skórą pojawiają się krwiaki, których nie wolno już lekceważyć. 

Jak leczyć paluch biegacza?

Jakie leczenie będzie tu najlepsze? Zwykle w przypadku palucha biegacza stosowana jest krioterapia, która – połączona z odpoczynkiem – przynosi bardzo dobre efekty. W poważniejszych sytuacjach niezbędna jest rehabilitacja, którą specjalista musi dopasować do ogólnego stanu pacjenta. 

Odciski jako częste źródło bólu stóp

Chcesz uniknąć bólu stóp? Nie zapominaj, jak częstą przyczyną takiej dolegliwości są odciski. Zgrubiała warstwa naskórka, często pojawia się po długiej wędrówce lub dłuższym czasie spędzonym w źle dopasowanym obuwiu. Wiele osób lekceważy ten problem. To błąd, gdyż z czasem zmiany takie zaczynają być przyczyną dyskomfortu podczas chodzenia i źródłem bólu stóp. Co możesz zrobić? Noś wygodne buty, a zgrubiałą skórę smaruj specjalnymi maściami na odciski. Znajdziesz je w każdej aptece. Są tanim, a jednocześnie skutecznym lekarstwem, które pomoże ci uniknąć problemów ze stanem stóp i ich bólem. 

Jak pokonasz ból stóp? Wybierz się do lekarza!

Jeśli bóle są bardzo silne lub gdy towarzyszą im niepokojące objawy, możesz skorzystać z pomocy lekarza. Jakiego? 

Ból stóp – lekarz, do którego możesz się wybrać 

W pierwszej kolejności przy bólu stóp pomoże lekarz rodzinny. To on przeprowadzi z tobą rozmowę, dzięki której ustali potencjalną przyczynę problemu. Skieruje cię na dalsze badania i zadecyduje, jaki specjalista będzie najlepszą osobą, która ci pomoże. Zwykle jest to ortopeda lub fizykorerapeuta.

Zobacz także:  Ból w mostku – jakie choroby może zwiastować?

Ból stóp – rehabilitacja i profilaktyka 

Czasem najlepszym sposobem na pokonanie bólu stóp jest rehabilitacja. Odpowiednio dobrane ćwiczenia i zabiegi mogą pomagać w leczeniu wielu chorób i skutecznie wzmacniać stopy. Pamiętaj jednak, że najważniejsza jest profilaktyka. Jakie są jej podstawowe zasady? 

Ból stóp – kilka ważnych wskazówek

Jeśli chcesz pokonać ból stóp, obuwie musisz dobierać wyjątkowo starannie. Unikaj butów na obcasach i wybieraj takie, które są wygodne i dobrze chronią stopę. To prosta zasada, której przestrzeganie może oszczędzić ci wielu problemów. Pamiętaj też o przewiewnych skarpetkach i unikaj wilgoci, która może stać się przyczyną grzybicy. Aby uchronić się od tej choroby dermatologicznej, myj stopy regularnie, a po każdej kąpieli starannie wycieraj je ręcznikiem. 

Ćwiczenia to podstawa!

Co jeszcze możesz zrobić? Regularnie ćwicz! Twoim stopom, które są uwięzione przez wiele godzin w butach, dobrze zrobi aerobik. Wystarczy, że w ciągu dnia będziesz co jakiś czas kręcić nogą w kostce lub intensywnie poruszać palcami. Takie banalne ćwiczenia to świetny relaks dla zmęczonych stóp i szansa na złagodzenie potencjalnych dolegliwości bólowych. 
Ból stopy to uciążliwy problem, którego nie możesz zignorować. Warto już przy pierwszych symptomach pomyśleć nad lepszymi butami i wykonywać ćwiczenia stóp. Ta część ciała utrzymuje jego ciężar, a każde zaniedbanie przekłada się na potencjalne kłopoty. Nie warto dopuścić do tego, aby ból stóp doprowadził do poważniejszych schorzeń. Jeśli jednak tak się stanie, nie czekaj i udaj się na wizytę do lekarza!


Zobacz też:
Archiwum: październik 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *