Aromaterapia jest jedną z najpopularniejszych dziedzin medycyny niekonwencjonalnej. Popularność zdobyła już w średniowieczu. Stosowana była przez starożytnych Gregów i Rzymian. Stosowana była w celach zdrowotnych, duchowych, a także pielęgnacyjnych.
Współcześnie aromaterapia również stosowana jest w tych celach. Zdrowotne właściwości olejków eterycznych są niezwykle przydatne, podczas leczenie wielu schorzeń. Aromaterapia nie zastąpi lekarza i fachowej pomocy lekarskiej, jednak może się sprawdzić w podczas mniej poważnych urazów. Jest również doskonałym wspomagaczem terapii psychologicznej.
Wprowadzenie do swojego życia codziennych sesji aromaterapii może przynieść wiele korzyści zarówno w sferze zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.
Wpływ aromaterapii na samopoczucie
Wiele olejków eterycznych pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Terapia zapachem może ukoić zszargane nerwy, pomoże się odstresować, rozluźnić mięśnie i uspokoić umysł.
Dyfuzory zapachowe są urządzeniami, w które warto wyposażyć swoją sypialnię. Wieczorami, gdy pojawiają się kłopoty ze snem, kilka kropel olejku eterycznego powinno pomóc i ułatwić zaśnięcie.
Istotny jest odpowiedni wybór olejku. Od tego z jakiego surowca został wykonany zależą jego właściwości. Na problemy ze snem najlepszy będzie olejek eteryczny melisowy, ma on działanie uspokajające i pomoże zrelaksować się po stresującym dniu.
W przypadku odczuwanego zmęczenia, z pomocą przychodzi olejek cytrynowy lub pomarańczowy. Charakteryzuje się on działaniem pobudzającym i orzeźwiającym zmęczony umysł.
Wpływ aromaterapii na zdrowie
W przypadku niegroźnych urazów, przeziębień, ugryzień owadów lub jako wspomożenie terapii lekami – olejki eteryczne również świetnie się sprawdzą. Terapia zapachami doskonale sprawdza się podczas inhalacji. Odpowiednio dobrane olejki eteryczne udrożnią drogi oddechowe, zadziałają wykrztuśnie i pomogą zniwelować kaszel.
Przeprowadzenie inhalacji jest banalnie proste, wystarczy połączyć odpowiedni olejek eteryczny i kominek zapachowy. Należy zaaplikować kilka kropel olejku do okrągłego naczynia znajdującego się na górze kominka i podstawienie na dole świeczki. Olejek będzie się ulatniał, a wraz z nim przenikać będą do powietrza wszystkie pozytywne właściwości.
W przypadku problemów z nadmiarem wydzieliny, sprawdzi się olejek eukaliptusowy. Natomiast ból gardła i kaszel niweluje olejek eteryczny miętowy.
Olejki eteryczne charakteryzują się często również działaniem bakteriobójczym i łagodzącym. Wymieszanie kilku kropel olejku lawendowego wraz z kremem, powinno pomóc zniwelować ból po ugryzieniu insekta lub złagodzić podrażnioną skórę.
Aromaterapia bywa przydatna również w celu uśmierzenia bólu głowy. Przyczyną bólu głowy często jest stres, związany z pracą lub życiem prywatnym. Skorzystać można wtedy z olejku melisowego lub lawendowego, które mają działanie rozluźniające i uspokajające.
Zobacz też:
- Zioła na trądzik i problemy skórne. Które mają działanie przeciwzapalne? Wyciągi ziołowe na wypryski
- Zioła na opuchnięte kostki — zestawienie
- Zioła na poprawę krążenia — ranking
- Zioła na uspokojenie – naturalne i skuteczne metody redukcji stresu. Zioła na wyciszenie i bezsenność
- Zioła na depresję — co wspomaga leczenie depresji?
- Amol – działanie, dawkowanie, przeciwwskazania
- Zioła na płuca — zestawienie
- Skuteczne sposoby na katar i zatkany nos