Baza leków

Amol – działanie, dawkowanie, przeciwwskazania

Amol to ziołowy płyn na bazie alkoholu oraz olejków eterycznych. Charakteryzuje się działaniem usprawniającym procesy trawienne. Zalecany przy występowaniu drobnych dolegliwości skórnych. Ze względu na działanie rozkurczowe i rozgrzewające łagodzi objawy bólu oraz napięcia. 

Amol – co to jest?

Amol jest powszechnie spotykanym płynem leczniczym dostępnym bez recepty. W jego składzie znajdują się liczne olejki eteryczne oraz roztwór etanolu. Można stosować go zewnętrznie, a w przypadku niestrawności także doustnie. 

Płyn Amol dostępny jest w butelkach o pojemności od 100, do 250 mililitrów. Charakteryzuje się właściwościami rozgrzewającymi, rozkurczowymi oraz poprawiającymi krążenie. 

Amol – zastosowanie

Płyn Amol najczęściej zażywany jest doustnie w przypadku problemów z trawieniem, takich jak niestrawność i wzdęcia, a także ból brzucha oraz uczycie nadmiernej sytości. 

W przypadku stosowania zewnętrznego można aplikować go w celu złagodzenia bólu głowy oraz bóli mięśniowych. 

Ze względu na wszechstronne działanie, można stosować go zarówno prewencyjnie, jak i w doraźnie na konkretne objawy. 

W przypadku przeziębienia zalecane jest nacieranie płynem Amol. Można stosować go także miejscowo w przypadku ukąszeń oraz w celu poprawy samopoczucia. 

Amol – dawkowanie i droga podania

Płyn Amol należy stosować w przypadku wystąpienia dolegliwości. Można podawać zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Płyn Amol przeznaczony jest dla dorosłych oraz dzieci powyżej 12 roku życia. 

Stosowanie doustne płynu Amol zalecane jest podczas wystąpienia dolegliwości trawiennych. W takich sytuacjach należy odmierzyć od 10 do 15 kropli. W zależności od preferencji można zakroplić je na łyżeczkę cukru lub pół szklanki wody. Taką  dawkę można przyjmować do 3 razy na dobę.  

Zobacz także:  Czy Levopront jest skutecznym lekiem na suchy kaszel? Levopront – z receptą czy bez? Dawkowanie i możliwe skutki uboczne

W przypadku stosowania płyny Amol w calu złagodzenia dolegliwości wywołanych ukąszeniem owadów należy przetrzeć dane miejsce wacikiem lub chusteczką nasączoną w preparacie. 

Płyn Amol stosowany zewnętrznie, podczas przeziębienia lub bólu głowy, należy aplikować kilkukrotnie w ciągu doby. Do nacierania ciała należy wykorzystywać nierozcieńczony płyn. Najczęściej aplikuje się go na skronie, czoło oraz klatkę piersiową lub plecy. Miejsce podania należy dopasować do charakteru dolegliwości. Każdorazowo po zastosowaniu płynu Amol należy dokładnie umyć ręce. 

Amol – przeciwwskazania do stosowania

Kluczowym przeciwwskazaniem do stosowania płynu Amol jest nadwrażliwość na którykolwiek z zawartych w nim składników. Dodatkowo należy pamiętać o znacznej ilości etanolu.

Z tego względu jest to produkt niezalecany w trakcie ciąży oraz karmienia piersią. Nie powinno się podawać go dzieciom przed 12 rokiem życia. 

Ze względu na dużą zawartość etanolu, płyn Amol jest odradzany osobom uzależnionym od alkoholu. 

Podczas przyjmowania płynu Amol doustnie, zalecane jest powstrzymanie się od prowadzenia pojazdów mechanicznych. 

Etanol zawarty w płynie Amol może wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami. 

Amol – możliwe działania niepożądane

Płyn Amol zawiera dużą ilość etanolu. Z tego względu przy nadmiernym stosowaniu mogą pojawić się objawy charakterystyczne dla nadmiernego spożycia alkoholu. 

Skutki uboczne wynikające z nadwrażliwości na którykolwiek ze składników płynu Amol, pojawiają się bardzo rzadko. Najczęściej obejmują zaburzenia oddechu, podrażnienie układu pokarmowego oraz kontaktowe zapalenie skóry. 

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych należy niezwłocznie przerwać kurację oraz skontaktować się z lekarzem.


Zobacz też:
Zobacz także:  Linomag – jakie jest zastosowanie leku? Sprawdź!
Archiwum: lipiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *