Ratownictwo Medyczne

Ile zarabia ratownik medyczny we Francji? Czy dobrze się zarabia w tym zawodzie na zachodzie Europy?

Ile zarabia ratownik medyczny we Francji? Czy dobrze się zarabia w tym zawodzie na zachodzie Europy?

Ratownik medyczny to niezwykle odpowiedzialny zawód. Niejednokrotnie to właśnie od niego zależy to, czy osoba poszkodowana w wypadku przeżyje. Największe znaczenie ma tu bowiem sprawne udzielenie pierwszej pomocy jeszcze przed dotarciem do szpitala.

Skoro na wykwalifikowanych pracownikach karetek medycznych spoczywa tak wielka odpowiedzialność, powinni oni być hojnie wynagradzani niezależnie od tego, w której części świata pracują. Niestety ich pensje są bardzo różne w poszczególnych krajach i zależą od szeregu czynników. Dość satysfakcjonującym wynagrodzeniem mogą poszczycić się ratownicy w krajach Europy Zachodniej. Przyjrzyjmy się więc, ile zarabia ratownik medyczny we Francji.

System ratownictwa medycznego we Francji. Na czym polega fach ratowniczy?

W każdym państwie system pracy ratownika medycznego jest zorganizowany według indywidualnych zasad. Jeśli chodzi o Francję, pomoc medyczna udzielana jest w nagłych wypadkach przez dwa organy, a więc:

  • Służbę Ratownictwa Medycznego (Service d’Aide Medicale Urgente);
  • Służbę Strażaków i Pomocy (Service d’Incendie et de Secours).

W przypadku ostatniej z wymienionych jej szeregi mogą zasilać zarówno zawodowi strażacy, jak i amatorzy ochotnicy.

We Francji dyspozytorami medycznymi są lekarze

To, co jest znamienne dla systemu pogotowia ratunkowego we Francji, to fakt, że medycznymi dyspozytorami są tu lekarze. W ten sposób są oni kompetentni, by odbierając telefon ze zgłoszeniem zdarzenia, udzielić rzetelnych informacji i instrukcji, które w niejednym przypadku mogą ocalić życie poszkodowanego. W zawodzie ratownika medycznego na terenie Francji szczególny nacisk kładzie się na jego wiedzę i doświadczenie. W pozostałych krajach Europy ten aspekt wygląda nieco inaczej.

To, co gwarantuje obywatelom Służba Ratownictwa Medycznego, to:

  • ciągły dyżur medyczny;
  • reakcja na wezwanie adekwatna do jego charakteru;
  • zabezpieczenie dostępności opieki szpitalnej, publicznej lub prywatnej, odpowiedniej do stanu pacjenta;
  • w przypadkach odpłatnych zorganizowanie transportu do placówki publicznej lub prywatnej poprzez wezwanie publicznego, lub prywatnego przewozu sanitarnego;
  • kontrolę przyjęcia pacjenta.

We Francji lekarz ratownik traktowany jest tak samo jak pełnoprawny lekarz medycyny i możliwe jest obarczenie go odpowiedzialnością za niepilnowanie przestrzegania zasad bezpieczeństwa, w wyniku czego doszło do zdarzenia.

Ile zarabia ratownik medyczny we Francji? Poznaj szczegóły

Dane finansowe dotyczące systemu wynagrodzeń w zawodzie ratownika, gdzie warunki pracy bywają wyjątkowo utrudnione, nie są tajemnicą. Szacuje się, że średnia pensja ratownika medycznego we Francji wynosi 39 171 euro brutto rocznie. 

Wynagrodzenie waha się od 28 834 do 47 752 euro. Minimalnym wymogiem edukacyjnym dla tego zawodu jest ukończenie szkoły średniej. Dane te zostały wyliczone na podstawie ankiet zrealizowanych wśród przedstawicieli zawodu przez ERI (Economic Research Instytut).

Praca za granicą ma zarówno zalety, jak i wady

Choć rynek pracy na Zachodzie jest o wiele bardziej dynamiczny niż w Polsce, ratownicy zarabiają tam umiarkowane kwoty, a ponadto w tym zawodzie stawiane są dość wysokie wymagania. Gdy zamierzasz podjąć zatrudnienie poza granicami Polski, najważniejsza jest doskonała znajomość języka obcego, najlepiej uniwersalnego angielskiego. Warto wiedzieć, że ratownicy, którzy chcą zarabiać więcej niż wynagrodzenie minimalne, muszą wykazać się odpowiednio bogatym doświadczeniem zawodowym i kwalifikacjami. Sprawdziliśmy, ile zarabia ratownik medyczny we Francji, a jak to wygląda w innych państwach?

Zarobki pracowników ochrony zdrowia we Francji i innych krajach. Jakie są różnice w płacy i systemie?

Ile zarabia ratownik medyczny we Francji? Czy ta płaca jest porównywalna z innymi państwami w Europie? Czy mogą liczyć na wyższe zarobki niż w Wielkiej Brytanii, czy Hiszpanii? Istnieje kilka różnic między wynagrodzeniem ratownika medycznego we Francji i Wielkiej Brytanii. Na przykład, w Wielkiej Brytanii przed rozpoczęciem kariery musi on ukończyć trzyletnie studia. We Francji wymagania edukacyjne dla ratowników medycznych są porównywalne z wymaganiami pielęgniarek, ale ten ostatni fach wymaga wyższego stopnia zaawansowania.

Ratownik medyczny w Hiszpanii. Co wynika z danych?

Hiszpańscy ratownicy otrzymują pensję uzależnioną oczywiście od ich wiedzy, a także doświadczenia w zawodzie. Na przykład, do czasu przepracowania 3 lat, ratownik może tam liczyć na roczne wynagrodzenie w wysokości 16,7 tys. euro. Z kolei zarobki pracowników ratownictwa medycznego ze stażem powyżej 8 lat zarabiają w ciągu roku średnio 27,6 tys. euro. Warto zaznaczyć, że przedstawiciele tego zawodu w Hiszpanii sukcesywnie zarabiają coraz więcej.

Zawód medyczny w Wielkiej Brytanii. Ile zarabia ratownik na Wyspach?

W Wielkiej Brytanii sprawa zarobków i kariery ratowników medycznych wygląda nieco inaczej niż we Francji. Wprowadzono tam bowiem bardzo wyraźny podział płac, który wygląda następująco w skali roku:

  • ratownik na początku kariery – 27–35 tys. euro;
  • ratownik po przepracowaniu 3 lat – 36–43 tys. euro;
  • starszy ratownik medyczny lub kierownik – 36–51,8 tys. euro;
  • konsultant medyczny – 73–85 tys. euro.

Jak zostać ratownikiem medycznym we Francji i uzyskać etat?

Pytanie o to, ile zarabia ratownik medyczny we Francji to jedno, ale ważne jest również to, co trzeba zrobić, by nim zostać, móc pracować w tym kraju i wreszcie zarabiać tyle, by godnie żyć. Jeśli rozważasz pracę w karetce lub centrach medycznych w tym charakterze, musisz pamiętać, że zawód ratownika to właściwie nieustanny stres i presja, a także codzienny wysiłek, również fizyczny. Z tego powodu istnieje szereg predyspozycji, którymi powinien wykazać się przyszły pracownik służby ratunkowej, na które zwraca się uwagę na całym świecie, także we Francji:

  • dobra kondycja fizyczna;
  • odporność psychiczna;
  • zdolność do szybkiej koncentracji i skupienia na zadaniu;
  • umiejętność wnikliwej obserwacji i analizy sytuacji;
  • szybkość w działaniu i podejmowaniu decyzji.

Ratownictwo medyczne. Ścieżka kariery

By móc wykonywać ten zawód i znaleźć zatrudnienie na terenie Francji, możesz wcześniej zdobyć wykształcenie na terenie Polski i ukończyć dwuletnie studia na kierunku ratownik medyczny w Medycznym Studium Zawodowym. W trakcie zajęć nacisk kładzie się szczególnie na praktyczną weryfikację uzyskanej wiedzy a gabinetach czy laboratoriach. Czesne za możliwość nauki w tej szkole wynosi ok. 400 zł miesięcznie.

Zanim wyjedziesz do pracy za granicą, zdobędziesz umiejętności z zakresu:

  • udzielania pierwszej pomocy;
  • prowadzenia kompletnej akcji ratunkowej, a więc sztucznego oddychania, masażu serca, hamowania krwotoków;
  • anatomii;
  • samoobrony;
  • psychologii;
  • farmakologii.

Uprawnienia do wykonywania zawodu uzyskasz po zaliczeniu stosownego egzaminu końcowego.

Gdzie może pracować ratownik medyczny?

Zarówno w Polsce, jak i we Francji ratownik znajdzie zatrudnienie w służbach ratunkowych rozmaitych organizacji, w fachowym jednostkach pogotowia ratunkowego, szpitalach, policji czy straży pożarnej.

Ile zarabia ratownik medyczny we Francji? Gdzie szukają pracy Francuzi?

Z danych statystycznych wynika, że ratownik medyczny (nieważne czy z Francji, czy z innego kraju) najwięcej ofert pracy może znaleźć w takich miejscowościach, jak:

  • Paryż;
  • Marsylia;
  • Lyon;
  • Tuluza;
  • Nicea;
  • Nantes;
  • Strasburg;
  • Montpellier;
  • Bordeaux;
  • Lille.

To właśnie tam można liczyć na największą różnorodność propozycji, a także na najwyższe zarobki. Pracy możesz szukać na własną rękę, przeglądając tematyczne portale lub ogłoszenia w prasie, ale także za pośrednictwem agencji pracy w Polsce lub we Francji, jeśli dobrze znasz język.

Wiesz już, ile zarabia ratownik medyczny we Francji i jak działa tamtejszy system służby ratunkowej. Jeśli chciałbyś podjąć zatrudnienie poza granicami Polski, możesz skorzystać z pośrednictwa pracy lub samodzielnie systematycznie sprawdzać strony internetowe. W tym wypadku bardzo przyda ci się znajomość języka francuskiego, ale równie praktyczny w komunikacji zawodowej będzie język niemiecki czy angielski. Jeśli z czasem chcesz zarabiać więcej, będziesz musiał pracować więcej godzin miesięcznie, a także wykazywać się własną inicjatywą. Warto także stale się doszkalać i brać udział w rozmaitych kursach zawodowych. To pozwoli ci piąć się po kolejnych szczeblach kariery w ratownictwie medycznym.


Zobacz też:
Archiwum: marzec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *