Baza leków

Doreta – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. W jakich sytuacjach można stosować lek Doreta?

Lek Doreta jest dwuskładnikowym preparatem przeciwbólowym. Dostępny jedynie na receptę, charakteryzuje się skutecznym działaniem w leczeniu ostrego bólu. Zawiera tramadol oraz paracetamol. Może być zażywany przez dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia. 

Doreta – co to jest?

Doreta jest lekiem przeciwbólowym, wydawanym wyłącznie na receptę. Zawiera dwie substancje czynne, paracetamol oraz tramadol. Występuje w formie tabletek powlekanych. Lek Doreta dostępny jest w dwóch dawkach: 

  • 37,5 mg tramadolu oraz 325 mg paracetamolu,
  • 75 mg tramadolu oraz 650 mg paracetamolu.

Paracetamol zawarty w składzie leku Doreta charakteryzuje się właściwościami przeciwgorączkowymi oraz przeciwbólowymi. 

Tramadol znajdujący się w leku Doreta to opioidowy, syntetyczny środek przeciwbólowy. Charakteryzuje się oddziaływaniem na ośrodkowy układ nerwowy. Pobudza uwalnianie serotoniny, a dodatkowo także hamuje neuronalny wychwyt zwrotny noradrenaliny

Tramadol charakteryzuje się działaniem zarówno przeciwbólowym, jak i przeciwkaszlowym. Z tego względu należy zażywać go ze szczególną ostrożnością. Dawkowany oraz przyjmowany poprawnie, zgodnie z zaleceniami lekarza nie powinien wykazywać wpływu na  układ oddechowy oraz na funkcjonowanie motoryczne przewodu pokarmowego. 

Doreta – zastosowanie

Lek Doreta można stosować u dorosłych oraz u dzieci powyżej 12 roku życia. Niezalecane jest podawanie go młodszym dzieciom.  

Ze względu na działanie przeciwbólowe, lek Doreta jest zalecany w doraźnym leczeniu bólu umiarkowanego oraz silnego. Odpowiada on na zapotrzebowanie na leczenie z wykorzystanie jednocześnie paracetamolu oraz tramadolu.  

Doreta – dawkowanie i droga podania

Lek Doreta może być przyjmowany niezależnie od posiłków. Tabletki należy przyjmować w całości, popijając szklanką wody. Nie można ich kruszyć ani gryźć. Tabletki o dawce 75 mg tramadolu oraz 650 mg paracetamolu zawierają linię, pozwalającą na podzielenie ich na pół. Tym sposobem, można uzyskać dwie części o dawce 37,5 mg tramadolu oraz 325 mg paracetamolu. 

Dzienna bądź doraźna dawka leku Doreta ustalana jest indywidualnie z lekarzem prowadzącym. Jest ona uzależniona od czynników fizycznych pacjenta, takich jak wiek, waga oraz choroby współistniejące, a także od rodzaju schorzenia i nasilenia bólu. 

Czas, w jakim lek jest przyjmowany, powinien być maksymalnie skrócony. 

Dzienna dawka to jednak lub dwie tabletki zawierające 75 mg tramadolu oraz 650 mg paracetamolu. Jeśli nie ma konieczności stosowania większej ilości, można wybrać dwie mniejsze i zażywać je dwukrotnie w ciągu doby. 

Maksymalna dawka dzienna to 300 mg tramadolu oraz 2600 mg paracetamolu. Pomiędzy dawkami należy zachować co najmniej 6 godzin przerwy. 

Doreta – przeciwwskazania do stosowania

Kluczowym przeciwskazaniem do stosowania leku Doreta jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników aktywnych, a także substancje pomocnicze. Dodatkowo niezalecane jest podawanie leku dzieciom poniżej 12 roku życia. 

Przeciwwskazaniem do zażywania leku Doreta jest także ostre zatrucie wywołane nadmiarem:

  • alkoholu,
  • leków nasennych,
  • leków psychotropowych,
  • opioidów i innych leków przeciwbólowych wykazujących wpływ na ośrodkowy układ nerwowy.

Należy także unikać zażywania leku Doreta przez chorych cierpiących na ciężką niewydolność nerek, ciężkie zaburzenia oddychania, padaczkę lekoodporną, a także przed zabiegiem przeprowadzanym w płytkiej narkozie. 

Lek Doreta nie może być stosowany przez osoby w trakcie leczenia uzależnienia od opioidów.

Niezalecane jest przyjmowanie leku Doreta w trakcie terapii z wykorzystaniem inhibitorów MAO, bądź do 2 tygodni po ich odstawieniu. 

Podczas zażywania leku Doreta nie wolno spożywać alkoholu. Ze względu na obecność tramadolu, który charakteryzuje się działaniem narkotycznym, wzmacnianym przez alkohol. 

W okresie ciąży zażywanie leku Doreta jest zabronione. Tramadol silnie i bardzo negatywnie wpływa na rozwijający się płód. Również podczas karmienia piersią niezalecane jest zażywanie leku Doreta. W przypadku konieczności zażycia jednej dawki lekarz może podjąć indywidualną decyzję. 

Doreta – możliwe działania niepożądane

Najczęściej występujące działania niepożądane podczas zażywania leku Doreta nie są niebezpieczne. Zwykle obejmują senność, zawroty głowy i ewentualnie nudności. 

W rzadszych sytuacjach lek ten może wywołać niepokój, nerwowość, drżenia, zaburzenia snu i objawy żołądkowo-jelitowe. 

W przypadku wystąpienia objawów wzbudzających niepokój, takich jak omdlenia, drgawki, problemy z koordynacją i widzeniem, a także uzależnienie od leku, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Być może konieczne będzie przerwanie leczenia.


Zobacz też:
Archiwum: lipiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *