Baza leków

Solpadeine – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. Ile razy dziennie można zażywać Solpadeine? Czy jest bezpieczna dla kobiet w ciąży?

Solpadeine to środek przeciwbólowy stosowany w celu łagodzenia ostrego i umiarkowanego bólu. Dostępny bez recepty. Mogą przyjmować go dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia. Niezalecany u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Zawiera kodeinę. 

Solpadeine – co to jest?

Solpadeine to lek o działaniu przeciwbólowym. Zawiera 3 substancje czynne:

  • paracetamol,
  • kodeine,
  • kofeine.

Ze względu na skojarzone substancje czynne, charakteryzuje się wyjątkowo skutecznym działaniem przeciwgorączkowym oraz przeciwbólowym. 

Zawarty w leku Solpadeine paracetamol opowiada za działanie przeciwbólowe oraz przeciwbólowe. Dodatkowo kofeina pobudza ośrodkowy układ nerwowy, wzmacniając działanie paracetamolu. 

Kodeina należy do grupy przeciwbólowych leków opioidowych. Wykazuje dodatkowo działanie przeciwkaszlowe. W połączeniu z paracetamolem jest skutecznym lekiem łagodzącym ból w sytaucjach gdy sam paracetamol bądź ibuprofen okazały się nieskuteczne. 

Najwyższe stężenie leku można zaobserwować po około 40 minutach. Jego działanie powinno pozostać czynne do 4 godzin. 

Lek Solpadeine jest dostępny bez recepty. Występuje w formie tabletek, kapsułek oraz pastylek musujących. 

Solpadeine – zastosowanie

Lek Solpadeine jest uznawany za środek przeciwbólowy, zalecany w łagodzeniu silnego bólu. Najczęściej stosuje się go w przypadku bólu głowy oraz bóli menstruacyjnych. 

Dodatkowo zalecany jest przy leczeniu:

  • migren,
  • nerwobóli,
  • bólu zęba,
  • bóli reumatycznych,
  • przeziębienia,
  • grypy,
  • gorączki.

Lek Solpadeine może być zażywany przez dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia. Przed podaniem, należy spróbować złagodzić ból tabletkami zawierającymi sam paracetamol lub ibuprofen. 

Solpadeine – dawkowanie i droga podania

Lek Solpadeine może być przyjmowany w leczeniu umiarkowanego i silnego bólu. Dawkowanie powinno być indywidualnie dobrane do każdego pacjenta, biorąc pod uwagę jego wagę, wiek, przebyte choroby oraz źródło i nasilenie dolegliwości. 

Zobacz także:  Sumamed – co to jest i do czego służy? Jakie jest zastosowanie antybiotyku Sumamed oraz w jakim celu jest przepisywany?

Przyjmując lek samodzielnie, należy stosować się do informacji zawartych w ulotne. Standardowe dawkowanie w przypadku wszystkich form leku Solpadeine (tabletek, kapsułek, tabletek musujących) wynosi maksymalnie 8 dawek na dobę z zachowaniem 6-godzinnego odstępu. Zalecane jest ograniczenie się do 4 dawek w ciągu doby. 

U dzieci powyżej 12 roku życia należy przeliczyć ilość substancji czynnych na kilogram masy ciała. Zalecane jest 0,5 mg/kg w przypadku kodeiny. 

Lek Solpadeine powinien być zażywany do ustąpienia objawów, nie dłużej niż przez 3 dni. Jeśli po tym czasie ból nie ustał, należy skontaktować się z lekarzem. 

Solpadeine – przeciwwskazania do stosowania

Lek Solpadeine nie powinien być stosowany przez osoby mające nadwrażliwość na którykolwiek ze składników aktywnych i pomocniczych. 

Dodatkowym przeciwwskazaniem do przyjmowania leku, jest także:

Lek Solpadeine nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 12 roku życia. Niezalecane jest także zażywanie go przez kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. 

W trakcie leczenie z wykorzystaniem leku Solpadeine zalecane jest ograniczenie spożywania produktów zawierających kofeinę oraz całkowite zrezygnowanie z alkoholu. 

Jeśli lek Solpadeine nie wywołuje działań niepożądanych, takich jak senność i zawroty głowy, jego zażywanie nie jest przeciwwskazaniem do prowadzenia pojazdów mechanicznych. 

Solpadeine – możliwe działania niepożądane

Lek Solpadeine może wywoływać działania niepożądane. Najczęściej spotykane są zaparcia. 

Jeśli jednak pojawia się objawy takie jak:

  • ostry ból brzucha i wymioty u osób po usunięciu woreczka żółciowego,
  • silna reakcja alergiczna,
  • problemy z oddychaniem,
  • objawy uzależnienia

należy niezwłocznie zaprzestać zażywania leku oraz udać się do lekarza. 


Zobacz też:
Zobacz także:  Nurofen – jakie ma zastosowanie? Kto nie może go stosować? Sprawdź!
Archiwum: lipiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *