Baza leków

Apap – popularny lek przeciwbólowy. Jak i kiedy należy go stosować?

Lek znany w Polsce pod nazwą Apap, w międzynarodowym nazewnictwie funkcjonuje jako Paracetamolum. Posiada działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jest powszechnie dostępny w sklepach i aptekach bez recepty.

Apap – co to jest?

Apap to lek dostępny bez recepty w postaci tabletek powlekanych, z których każda zawiera 500 mg paracetamolu. Sprzedawany jest w opakowaniach po 2, 6, 8, 12, 24, 50, a nawet 100 sztuk. Substancja czynna w nim zawarta wykazuje silne i sprawdzone działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe.

Lek sprawnie i szybko wchłania się do krwi z przewodu pokarmowego. Jego maksymalne stężenie osiąga się około 0,5-2 godzin od momentu spożycia. Pozwala więc pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości bólowych w dość krótkim czasie.

Działanie paracetamolu podobne jest do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, jednak w przeciwieństwie do nich nie wykazuje właściwości przeciwzapalnych. Substancje pomocnicze obecne w Apapie to:

  • wosk Carnauba;
  • hypromeloza;
  • makrogol;
  • powidon;
  • skrobia żelowana;
  • kroskarmeloza sodowa;
  • kwas stearynowy.

Apap – zastosowanie

Dzięki jego powszechnej i łatwej dostępności, możesz sięgać po Apap kiedy tylko uważasz to za stosowne. Lek ten jest zalecany do łagodzenia bólu o różnej intensywności i umiejscowieniu. Najczęściej stosuje się go do:

  • każdego rodzaju bólu głowy;
  • nerwobóli;
  • bólów zębów;
  • bólu mięśni;
  • bólu kości i stawów;
  • bólu gardła;
  • gorączki przy przeziębieniu lub grypie;
  • bólu menstruacyjnego.

Dokładne wskazania co do jego stosowania zawarte są na ulotce opakowania. Koniecznie zapoznaj się z nią przed użyciem leku.

Apap – dawkowanie i droga podania

Lek podawany jest doustnie, doraźnie – po zauważeniu objawów bólowych. Zażywanie go na czczo pozwala na szybsze osiągnięcie pożądanych efektów. Maksymalna zalecana dawka Apapu wynosi 8 tabletek, co jest jednoznaczne z 4 g paracetamolu. Bezpieczne dawkowanie to 1-2 tabletki przyjmowane do 2-3 razy na dobę. Pomiędzy kolejnymi porcjami należy zachować przynajmniej 4-godzinny odstęp. Jeżeli mimo stosowania leku, dolegliwości bólowe utrzymują się powyżej 5 dni (lub 3 dni w przypadku gorączki), koniecznie udaj się do lekarza.

Zobacz także:  Amoksiklav – co to za lek? Poznaj jego działanie, zastosowanie i dawkowanie oraz potencjalne skutki uboczne

Apap – przeciwwskazania do stosowania

Jest to lek przeważnie uznawany za bezpieczny do stosowania. Jednakże podobnie jak w przypadku każdego medykamentu, istnieje kilka przeciwwskazań w kwestii jego przyjmowania. Należą do nich:

  • nadwrażliwość na paracetamol lub inny składnik leku;
  • ciężka niewydolność wątroby;
  • ciężka niewydolność nerek;
  • wrodzony niedobór G-6-PD i reduktazy methemoglobinowej.

Apap przeznaczony jest dla dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia, a więc nie powinien być podawany dzieciom. Stosowanie podczas ciąży i karmienia piersią jest możliwe, jednak należy przy tym zachować ostrożność. Nie należy mieszać Apapu z alkoholem ani innymi lekami zawierającymi w swoim składzie paracetamol.

Apap – możliwe działania niepożądane

Przedawkowanie Apapu może doprowadzić do poważnego uszkodzenia wątroby, dlatego należy ściśle trzymać się zalecanych przez ekspertów dziennych dawek. Taką sytuację rozpoznasz przez pojawienie się poniższych dolegliwości:

  • nudności;
  • wymioty;
  • duża potliwość;
  • senność;
  • osłabienie organizmu.

Długie, przesadne stosowanie paracetamolu może nawet doprowadzić do żółtaczki. Natychmiast po zażyciu dawki przekraczającej 5 g tej substancji należy wywołać wymioty oraz przyjąć doustnie 60-100 gramów węgla aktywnego, który powinien związać obecne jeszcze w żołądku pozostałości leku. W poważnych przypadkach stosuje się szpitalne metody odtruwające.

Nawet przy trzymaniu się odpowiedniego dawkowania, Apap może też powodować takie skutki uboczne jak:

  • wstrząs anafilaktyczny, który najczęściej objawia się zawrotami głowy, zaburzeniami świadomości, przyspieszoną akcją serca i spadkiem ciśnienia krwi;
  • obrzęk naczynioruchowy obejmujący twarz, wargi, język i gardło;
  • pokrzywka, rumień lub wysypka;
  • nudności, wymioty i zaburzenia trawienia;
  • uszkodzenie wątroby (związane z przedawkowaniem);
  • skurcz oskrzeli;
  • obniżenie liczby płytek krwi;
  • plamica barwnikowa;
  • spadek liczby granulocytów.

Apap jest łatwo dostępnym środkiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Zawiera substancję czynną paracetamol, a więc działa nieco inaczej niż niesteroidowe leki przeciwzapalne. Jest to substancja bezpieczna i skuteczna – o ile zachowane są zalecane przez ekspertów dawki jej podawania. 

Zobacz także:  Sirdalud – wskazania do stosowania, działanie, skutki uboczne

Zobacz też:

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.