Baza leków

Tramal – czym jest i kiedy go stosować? Sprawdź!

Tramal to popularny lek o silnym działaniu przeciwbólowym. Jednak wydawany jest wyłącznie na receptę, dlatego nie należy stosować go na własną rękę. Sprawdź, jakie są przeciwwskazania i jakie mogą pojawić się działania niepożądane po spożyciu leku!

Tramal – co to jest?

Zastanawiasz się, czym jest Tramal? To bardzo silny lek przeciwbólowy, zaliczany do opioidów, który wydawany jest wyłącznie na receptę. Jedynie lekarz, po przeprowadzeniu obszernego wywiadu i wykonaniu badań, biorąc pod uwagę występujące dolegliwości, może przepisać omawiany lek. Substancją czynną jest w tym wypadku tramadol wstępujący w postaci chlorowodorku. Tramal można przyjmować w postaci tabletek, kropli, czopków, a także zastrzyków. 

Tramal – zastosowanie

Tramal jest lekiem stosowanym u pacjentów odczuwających ból o umiarkowanym lub silnym natężeniu. To lek, który oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, hamuje wychwyt zwrotny noradrenaliny i powoduje zwiększone uwalnianie serotoniny. Wyłącznie lekarz może zadecydować o konieczności stosowania wspomnianego leku. Bardzo ważne jest, aby dokładnie przestrzegać jego zaleceń i nie działać na własną rękę. 

Tramal – dawkowanie i droga podania

Lek Tramal należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza i nie przekraczać wskazanej przez niego dawki. Lek w postaci kapsułek lub kropli przyjmuje się doustnie, niezależnie od posiłków. 

Tramal – przeciwwskazania do stosowania

Przed zażyciem leki zdecydowanie warto zapoznać się z przeciwwskazaniami do stosowania leku. W przypadku omawianego leku będzie to: 

  • uzależnienie od opioidów;
  • padaczka;
  • zatrucie alkoholem;
  • nadwrażliwość na tramadol lub substancje pomocnicze. 

W przypadku ciąży i karmienia piersią koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Leku nie wolno łączyć z alkoholem. Jeśli przyjmujesz inne preparaty, powiadom o tym swojego lekarza. 

Zobacz także:  Skudexa – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. W jakich sytuacjach podaje się lek Skudexa? Czy jest bezpieczny w ciąży? Ile razy można zażyć lek?

Tramal – możliwe działania niepożądane

Tramal, podobnie jak inne leki, może wywoływać niepożądane dolegliwości. Jednymi z najczęstszych skutków ubocznych po zastosowaniu leku Tramal są zawroty głowy oraz nudności. Oprócz tego nieco rzadziej zdarzają się także: 

  • bóle głowy;
  • nadmierna senność i zmęczenie;
  •  wymioty; 
  • kołatanie serca;
  • krótki oddech;
  • gorączka. 

Tramal to silny lek przeciwbólowy, który powinien być stosowany wyłącznie w wyjątkowych przypadkach i zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.


Zobacz też:
Archiwum: wrzesień 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *