Farmakologia

Clonazepam jako lek na padaczkę i inne zaburzenia neurologiczne. Jaką substancję czynną posiada i jak go dawkować?

Clonazepam jako lek na padaczkę i inne zaburzenia neurologiczne. Jaką substancję czynną posiada i jak go dawkować?

Jeśli borykasz się z problemami zdrowotnymi natury neurologicznej, z pewnością miałeś do czynienia z lekiem psychotropowym o nazwie clonazepam. Jest to substancja wykorzystywana w leczeniu w przypadku zaburzeń osobowości, depresji, padaczki i bezsenności.

Clonazepam wykazuje korzystny wpływ na układ nerwowy człowieka, dlatego chętnie stosowany jest w medycynie wobec pacjentów cierpiących na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Jak każdy lek, może jednak wykazywać również działania niepożądane, dlatego należy uważać, by go nie przedawkować. Każdy przypadek stosowania leku powinien odbywać się pod kontrolą lekarza. Dowiedz się, jak przebiega leczenie z klonazepamem, jakie jest dokładne działanie tego leku i na co szczególnie należy uważać przy jego zażywaniu.

Czym jest clonazepam?

Clonazepam oparty na substancji czynnej, jaką jest klonazepam funkcjonuje jako lek psychotropowy i stanowi jedną z pochodnych benzodiazepin, czyli leków o działaniu przeciwlękowym czy wręcz relaksacyjnym. Klonazepam wykazuje właśnie takie właściwości i z tego powodu stosuje się go w przypadku problemów z bezsennością, stanami lękowymi, depresyjnymi, jak również przy objawach padaczki, psychozy czy tików nerwowych.

Ze względu na silne działanie psychotropowe i potencjalnie uzależniające lek można uzyskać wyłącznie po okazaniu recepty wystawionej przez lekarza. Clonazepam występuje zarówno w postaci tabletek, jak i zastrzyków dożylnych.

Okoliczności stosowania klonazepamu

Aby móc skorzystać z tego leku, powinieneś otrzymać ku temu wyraźne wskazanie od swojego lekarza. Jeśli cierpisz na padaczkę, wzmożone napięcie mięśni i konkretne zaburzenia psychiczne, ale także masz problemy z zaśnięciem, lek clonazepam może okazać się trafnym rozwiązaniem. W zależności od twojego problemu czas leczenia i zalecenia co do dawkowania mogą być bardzo różne.

Lek clonazepam a drgawki padaczkowe – jak łagodzi objawy?

Działanie przeciwdrgawkowe clonazepamu opiera się na hamowaniu synaptycznym, w wyniku czego do komórki nerwowej napływają jony chlorkowe. Na skutek tego procesu dochodzi do tłumienia pobudzonych neuronów w ośrodkowym układzie nerwowym. Już niewielka dawka klonazepamu hamuje ogniska padaczkowe znajdujące się pod korą i w korze mózgowej. Jednocześnie przeciwdziała intensyfikowaniu się napadów drgawek i skraca czas ich trwania.

Jak dawkować clonazepam? Co należy wziąć pod uwagę?

Należy pamiętać, że konkretna dawka leku powinna zostać indywidualnie dostosowana do stanu pacjenta i zaburzenia, z którym się zmaga. Znaczenie ma także:

  • historia chorób pacjenta;
  • obecność ewentualnych alergii;
  • predyspozycje do sięgania po używki;
  • skłonności do zaburzeń psychicznych.

Z uwagi na fakt, że lek clonazepam bardzo łatwo jest przedawkować, należy zachować ostrożność przy ustalaniu planu leczenia. Początkowa dawka nie powinna być zbyt duża. Co do zasady nie może ona przekraczać 1–1,5 mg na dobę. Później dawkę należy zwiększać stopniowo o 0,5 mg, do momentu ustalenia dawki podtrzymującej wynoszącej zwykle od 4 do 8 mg na dobę.

Pamiętaj, że dawkowanie clonazepamu ustala lekarz

Clonazepam należy podawać w 3 dawkach na dzień i po każdym zażyciu tabletki popijać dużą ilością wody. Pamiętaj, że dawkowanie i czas leczenia w pełni zależą od decyzji twojego lekarza. Nie należy zmieniać dawki dobowej według własnego uznania – o tym zawsze musi zadecydować specjalista. Nagłe przerwanie terapii może wywołać zespół odstawienny, a także nasilenie objawów zaburzeń czy choroby.

Clonazepamum TFZ a stosowanie u dzieci

Lek ten można stosować również u dzieci. W tym wypadku dobową dawkę ustala się na podstawie wagi pacjenta. Początkowa dawka u dzieci w wieku 1–5 lat wynosi 0,25 mg na dobę, zaś u dzieci starszych – 0,5 mg do 1 mg. Z kolei dawka podtrzymująca nie powinna przekraczać w pierwszej grupie 2 mg na dobę, zaś w drugiej 2–4 mg. Dzieciom klonazepam zwykle należy podawać w 3 dawkach podzielonych na równe odstępy czasu.

Klonazepam dawkowany dożylnie

Clonazepam w postaci zastrzyków stosuje się głównie w przypadku konieczności szybkiego opanowania stanu padaczkowego. Lek należy podawać za pomocą strzykawki lub w formie innego możliwego wlewu. Dawka w przypadku dzieci wynosi przeważnie 0,5 mg, zaś u dorosłych jest to 1 mg.

Klonazepam w przypadku padaczki

Lek można podawać przy padaczce zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Wskazaniem są szczególnie napady:

  • akinetyczne;
  • miokloniczne;
  • toniczno-kloniczne;
  • nieświadomości;
  • częściowe (ogniskowe).

U dorosłych dobowa dawka podtrzymująca nie powinna przekraczać 20 mg. Powinna zostać osiągnięcia w ciągu 2–4 tygodni terapii. U pacjentów z zaburzeniami pracy wątroby, u których konieczne jest podanie substancji, należy zachować szczególną ostrożność przy dawkowaniu. Być może niezbędne będą mniejsze dawki leku. Jeśli chodzi o czas trwania leczenia, ilość dni w zależności od reakcji pacjenta jest ustalana indywidualnie.

Przeciwwskazania do stosowania leku

Z uwagi na wysokie ryzyko związane z uzależnieniem i możliwe nasilenie działań niepożądanych nie każdy może korzystać z clonazepamu. Najważniejszym przeciwwskazaniem jest uczulenie na któryś ze składników z grupy benzodiazepin. W przypadku alergii na składnik pomocniczy klonazepamu należy poinformować lekarza o tym fakcie. To również ważna przeszkoda w stosowaniu leku. Niewskazane jest też przepisywanie substancji osobom uzależnionym od narkotyków lub leków.

Ciąża i karmienie piersią

Środek ten nie jest przeznaczony dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. W takich sytuacjach można go zażyć wyłącznie wtedy, gdy korzyści dla zdrowia kobiety są większe niż korzyści zdrowia dziecka. Clonazepam przenika do łożyska, wywołując u niego uzależnienie, a później syndrom odstawienny. To z kolei może prowadzić do zaniżonej ciepłoty ciała i zaburzenia odruchów ssania.

Pozostałe przeciwwskazania

Do innych istotnych przeciwwskazań co do stosowania klonazepamu należą:

Lek clonazepam i działania niepożądane

Tak jak każdy inny lek, clonazepam może wywoływać szereg działań niepożądanych i skutków ubocznych. Wynikają one przede wszystkim z niewłaściwego stosowania leku lub jego przedawkowania. Większość z objawów nie zagraża jednak życiu czy zdrowiu pacjenta. Przy zażywaniu clonazepamu mogą się zatem pojawić:

  • senność i długotrwałe zmęczenie;
  • zaparcia;
  • zaburzenia widzenia;
  • bóle i zawroty głowy;
  • dezorientacja;
  • nudności i wymioty;
  • biegunki i bóle brzucha;
  • obniżenie ciśnienia tętniczego;
  • kłopoty z koordynacją i poruszaniem się.

Gdy dojdzie do nagłego zaprzestania stosowania leku, pacjent może odczuwać objawy odstawienia w postaci drgawek czy halucynacji. Może też dojść do wzmożonych objawów choroby, w związku z którą środek został przepisany. Co ważne, clonazepam nie może być przyjmowany razem z alkoholem i innymi używkami. Podczas terapii nie powinno się prowadzić pojazdów, ponieważ substancja wpływa na sprawność percepcji i szybkość reakcji.

Clonazepam to skuteczny lek stosowany w przypadku wielu zaburzeń na tle neurologicznym. Jeśli przyjmujesz go z polecenia specjalisty, pamiętaj o stosowaniu się do wytycznych związanych z dawkowaniem i konsultacji w przypadku wystąpienia niepożądanych objawów.


Zobacz też:
Archiwum: kwiecień 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *