Farmakologia

Tabletki czy syrop – co lepsze dla dziecka?

Tabletki czy syrop – co lepsze dla dziecka?

W przypadku mniejszych dzieci połknięcie tabletki może być nie tylko niebezpieczne, ale też zwyczajnie niemożliwe. Dlatego wiele leków, ze względów praktycznych, można kupić w formie zarówno syropu, jak i tabletki. Czy obie postacie leku mają jakieś różnice? O czym należy pamiętać, podając dziecku leki?

Jaka forma leków jest dla dziecka najlepsza?

Leki dostępne są w aptekach w różnych formach. Ma to za zadanie ułatwić podawanie ich najmłodszym bez ryzyka zachłyśnięcia. Producenci są zobowiązani do tego, by dany lek miał taką samą skuteczność w każdej swojej postaci. Kiedy podajemy dziecku lek w syropie, musimy pamiętać o podaniu odpowiedniej objętości, ponieważ dawkowanie uzależnione jest przede wszystkim od masy ciała dziecka.

Co podawać na suchy kaszel u dziecka – tabletki czy syrop?

Bardzo częstą dolegliwością u dzieci jest infekcja wirusowa powodująca przeziębienie. Jednym z jej głównych objawów jest suchy kaszel u dziecka. Wielu rodziców poszukuje skutecznych sposobów, by ulżyć dziecku. Ponieważ podstawą leczenia infekcji wirusowych jest postępowanie objawowe, więc oprócz leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych ważną rolę w kuracji odgrywają także preparaty nawilżające drogi oddechowe. Są one zazwyczaj dostępne w formie syropów.

Co na zbicie gorączki?

W przypadku leków przeciwgorączkowych forma ich podania zależy przede wszystkim od wieku dziecka i jego dojrzałości. Popularne leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe stosowane u dzieci to ibuprofen i paracetamol w syropie lub tabletkach. Dawka leku przeliczana jest na kilogram masy ciała, lek w syropie pozwala na dokładne odmierzenie bezpiecznej i skutecznej dawki. Ibuprofen, zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego, można podawać dzieciom po 3. miesiącu życia. Paracetamol można podawać dzieciom od urodzenia.

Czy i jak podawać dziecku tabletki?

Wielu rodziców zastanawia się, jak podawać dziecku tabletki i kiedy zrezygnować z syropu. Podczas gdy syropy przeznaczone są dla młodszych dzieci, a ich dawkowane zależy od wagi, większe dziecko może już z powodzeniem zażyć tabletkę lub lek w saszetkach. Dziecko powinno być już na tyle dojrzałe, by bezpiecznie połknąć tabletkę i popić ją wodą. Producenci w większości przypadków nie zalecają rozdrabniania tabletek.

Jak zachęcić i jak podawać dziecku syrop?

Wielu rodzicom syropy z dzieciństwa mogą kojarzyć się z nieprzyjemnym zapachem czy też smakiem. Na szczęście te czasy minęły, a syropy dostępne obecnie na rynku, bez względu na zawarty w nich lek bądź substancję leczniczą, mają zachęcający, owocowy smak. Jeśli dziecko odmawia przyjęcia syropu, nie powinno się tego na nim wymuszać. Można natomiast spróbować podać je w mniejszych porcjach ze strzykawki, a po przyjęciu każdej z nich dać dziecku do popicia wodę lub sok.

Bezpieczne leki dla dziecka – o czym należy pamiętać?

Leki stosowane do leczenia dzieci muszą być nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne. Z tego względu przed użyciem jakiegokolwiek leku upewnij się, że możesz go podać swojemu dziecku. Warto skonsultować się z pediatrą, zapytać farmaceutę. Niezbędne informacje, szczególnie o odczynach niepożądanych, zapisane są na ulotce dołączonej do opakowania.

Materiał Partnera


Zobacz też:
Archiwum: wrzesień 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *