Choroby układu krążenia

Zaburzenia rytmu serca – jakie są objawy i przyczyny arytmii?

Zaburzenia rytmu serca – jakie są objawy i przyczyny arytmii?

Oczywiście może zdarzyć się tak, że nieregularne bicie serca będzie wywołane chwilowym stresem, wtedy nie ma powodów do niepokoju. Jednak nie lekceważ takich sytuacji, jeśli się powtarzają, koniecznie udaj się do lekarza na konsultację. Jakie są przyczyny zaburzenia rytmu serca? Jakie są objawy arytmii serca? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu.

Stres i inne przyczyny zaburzenia rytmu serca

Czym są zaburzenia rytmu serca i dlaczego są tak groźne dla zdrowia i życia? Komorowe zaburzenia rytmu serca nazywane są arytmią. Całkiem normalny jest fakt, że chwilowe zaburzenia występują u zdrowej osoby pod wpływem różnych używek, takich jak alkohol czy kawa. Zdarza się również, że zaburzenia rytmu serca spowodowane są stresem. W takich przypadkach wystarczy, że na chwilę usiądziesz i spróbujesz się uspokoić. Samodzielnie można przywrócić normalny rytm, który został zaburzony przez czynniki zewnętrzne. 

Jednak nie zawsze sytuacja jest tak prosta. Jedną z przyczyn może być nadmierna pobudliwość mięśnia sercowego, mówi się o tym, gdy nadmiernie reaguje ono na różne bodźce. Nadkomorowe zaburzenia rytmu serca mogą być skutkiem chorób serca i układu krążenia. Pojawiają się także u osób, które chorują na nadczynność tarczycy, mają w danym momencie gorączkę lub u kobiet, które przechodzą menopauzę. Mogą także wskazywać na niedobór takich składników, jak magnez, wapń lub potas. Pamiętaj, że wszystkie te sytuacje wymagają wizyty u lekarza. Wyłącznie on może postawić trafną diagnozę i wdrożyć leczenie, które przyniesie ci ulgę i zniweluje dolegliwości. 

Zobacz także:  Kwasica mleczanowa. Rozpoznanie kwasicy, objawy i leczenie.

Po czym poznać arytmię serca?

Zastanawiasz się, jakie są najbardziej wyraźne objawy arytmii serca? Przy zaburzeniach w pracy tego organu możesz odczuwać:

  • przyspieszenie rytmu serca;
  • zwolnienie rytmu serca;
  • mogą występować dodatkowe skurcze serca lub skurcze mogą się wcale nie pojawić.

Z pewnością odczuwanie omawianych zaburzeń jest niekomfortowe i może wzbudzać u pacjenta duży lęk, szczególnie gdy choroba nie jest jeszcze zdiagnozowana, a pacjent nie do końca wie, co się z nim dzieje. 

Zaburzenia rytmu serca – objawy

W wielu przypadkach arytmia serca nie daje żadnych objawów, a pacjent prowadzi normalne życie i nie odczuwa żadnych niepokojących sygnałów. Wtedy choroba wykrywana jest przypadkowo podczas wizyty u lekarza i wykonania badania EKG. Z kolei, jeśli już się pojawią objawy, przede wszystkim jest to:

  • uczucie nierównomiernego bicia serca, które przyspiesza i zwalnia;
  • nagła potrzeba kaszlu;
  • szarpnięcie w klatce piersiowej;
  • ból głowy;
  • zawroty głowy;
  • duszności;
  • ogólne osłabienie;
  • delikatne dławienie;
  • w niektórych przypadkach może nawet dojść do omdlenia.

Z pewnością wszystkie dolegliwości związane z zaburzeniami pracy serca budzą duży niepokój u pacjenta, który nie wie co się z nim dzieje. Właśnie dlatego w przypadku regularnie pojawiających się objawów arytmii serca, konieczna jest wizyta u specjalisty. 

Arytmia serca a choroby

Arytmia będzie towarzyszyła także takim chorobom, jak:

  • kardiomiopatie;
  • nadciśnienie;
  • zapalenie mięśnia sercowego;
  • wrodzone lub nabyte wady serca. J

Jednak nie zawsze zaburzenia rytmu serca będą związane z chorobami serca. Mogą także występować przy takich dolegliwościach, jak niedoczynność lub nadczynność tarczycy, niedotlenienie, a także przy stosowaniu niektórych leków. 

Nieregularne bicie serca – diagnoza

Wiesz już, że zaburzenia rytmu serca mogą nie dawać żadnych objawów. Jeśli symptomy już się pojawiają, konieczna jest wizyta u lekarza i zdiagnozowanie problemu. Doświadczony specjalista przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad i skieruje go na szczegółowe badania. Dopiero wtedy jest w stanie stwierdzić, co jest przyczyną odczuwanych dolegliwości. Po rozpoznaniu arytmii czas na wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Zobacz także:  Blok lewej odnogi pęczka Hisa – co to jest i czy wymaga leczenia?

Arytmia serca –  leczenie 

Jakie są metody leczenia arytmii serca? O tym, jakie leczenie będzie najlepsze dla danego pacjenta, oczywiście decyduje lekarz. Wszystko zależy od tego, co jest przyczyną arytmii, jak bardzo jest ona nasilona i jakie daje objawy. W przypadku arytmii wywołanej zaburzeniami hormonalnymi stosuje się odpowiednie leczenie farmakologiczne. Z kolei przy innych przyczynach często pacjent kierowany jest na operację. 

Zaburzenia rytmu serca a stres i używki 

Pacjenci, u których występuje arytmia, powinni zadbać o zdrowy styl życia. Co to oznacza? Bezwzględnie należy zrezygnować z używek, takich jak alkohol, kawa czy papierosy. Ponadto trzeba zadbać o dobrze zbilansowaną dietę i lekką aktywność fizyczną, która będzie dostosowana do danego pacjenta i jego choroby. Należy także unikać stresu, który bardzo często wywołuje arytmię serca. Zaburzenia rytmu serca to dolegliwość, która w wielu przypadkach znacząco obniża komfort życia. Jedno jest pewne, trzeba dbać o swój organizm i reagować na wszystkie sygnały, które wysyła, a które mogą świadczyć o tym, że coś jest nie tak. 

Zdrowie jest najważniejszym aspektem w życiu człowieka. Chyba nikt temu nie zaprzeczy. Jeśli dotykają cię choroby, często nie jesteś w stanie funkcjonować tak jak wcześniej i twoje możliwości zostają ograniczone. Właśnie dlatego konieczna jest obserwacja własnego organizmu i wyłapanie sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że coś jest nie tak. Szybka diagnoza i podjęcie leczenie w wielu przypadkach to właśnie klucz do powrotu do zdrowia. Nie lekceważ żadnych dolegliwości i nie diagnozuj problemów na własną rękę. Zawsze warto udać się do specjalisty, który po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i wykonaniu niezbędnych badań będzie w stanie postawić trafną diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie.


Zobacz też:
Zobacz także:  Skrzep krwi – co to jest? Jakie są przyczyny powstawania skrzepów krwi?
Archiwum: kwiecień 2021

Udostępnij

Jeden komentarz

  1. Karol pisze:

    Nie miałem nigdy problemów z sercem i mam nadzieję, że tak już zostanie. Bardzo nie chciałbym nabawić się takich dolegliwości, bo muszą być naprawdę nieznośne. Z sercem nigdy nie ma żartów, dlatego warto o siebie dbać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *