Choroby układu krążenia

Czy niskie ciśnienie rozkurczowe jest niebezpieczne? Jakie są objawy niedociśnienia?

Czy niskie ciśnienie rozkurczowe jest niebezpieczne? Jakie są objawy niedociśnienia?

Bez dwóch zdań, warto również mieć świadomość, czym tak naprawdę jest niskie ciśnienie rozkurczowe i co może oznaczać. W dalszej części artykułu dowiesz się, czy ciśnienie rozkurczowe niskie jest groźne dla zdrowia oraz jakie są jego objawy i przyczyny.

Czym jest ciśnienie rozkurczowe?

Ciśnienie rozkurczowe to ciśnienie, które jest w tętnicach, gdy mięsień sercowy się kurczy. Niskie ciśnienie rozkurczowe jest zazwyczaj bagatelizowane, ponieważ konsekwencje dla zdrowia są znacznie mniejsze niż w przypadku wysokiego ciśnienia tętniczego. Oczywiście nie oznacza to, że nie trzeba w ogóle zwracać na nie uwagi. 

Ile wynosi właściwe ciśnienie tętnicze?

Za wzorcową wartość uznaje się 120/80 mm Hg. Ciśnienie rozkurczowe możemy sprawdzić podczas pomiaru ciśnienia tętniczego za pomocą ciśnieniomierza. Jest to wartość dolna. Warto wiedzieć, że ta wartość jest zazwyczaj niższa u osób młodych, znacznie częściej obserwuje się niższą wartość u kobiet. Jednak może mieć ono również inne przyczyny, które trzeba poznać. 

Jaka wartość wskazuje, że ciśnienie rozkurczowe jest zbyt niskie? 

Kiedy zacząć się niepokoić? Mówi się, że ciśnienie dolne jest zbyt niskie, jeśli spada poniżej 60 mm Hg. Jednak jest to kwestia bardzo indywidualna i samopoczucie u różnych osób przy niskim ciśnieniu rozkurczowym może być zróżnicowane. Niektórzy będą świetnie czuli się przy niskim ciśnieniu rozkurczowym 50 mm Hg, z kolei inni znacząco odczują taki spadek. Na to ma wpływ wiele czynników, a przede wszystkim wiek i ogólny stan zdrowia. 

Zobacz także:  Kwasica mleczanowa. Rozpoznanie kwasicy, objawy i leczenie.

Kiedy można mówić o ciśnieniu rozkurczowym niskim?

Niskie ciśnienie krwi nazywane jest niedociśnieniem lub hipotonią. To przypadłość, która częściej dotyka osób młodych, kobiet, a także osób aktywnych fizycznie i uprawiających sport. Czy wiesz, co dokładnie oznaczają poszczególne wartości? Pierwsza z nich, górna, to ciśnienie skurczowe, a druga, dolna to ciśnienie rozkurczowe. Idealne ciśnienie wynosi 120/80 mm Hg, jednak można je obserwować u nielicznych. Ciśnienie krwi nie powinno jednak znacząco odbiegać od tych wartości. Należy zacząć się martwić, jeśli spada poniżej 100/60 mm Hg. Ważne jest obserwowanie swojego organizmu, ponieważ u części osób niskie ciśnienie może być naturalne i stałe. Groźna jest sytuacja, gdy ciśnienie spada nagle i powoduje znaczne pogorszenie samopoczucia. Właśnie z tego względu warto obserwować swój organizm i regularnie kontrolować ciśnienie krwi. Pamiętaj także o tym, że jednorazowy pomiar wskazujący na niskie ciśnienie rozkurczowe nie powinien cię zaniepokoić. Jeśli wartość znacząco odbiega od normy, odpocznij chwilę i zmierz ciśnienie ponownie. 

Jakie są przyczyny niskiego ciśnienia rozkurczowego?

Jedną z głównych przyczyn niskiego ciśnienia mogą być przyjmowane leki, głównie te, które stosuje się przy nadciśnieniu. Inne czynniki, które także mogą mieć wpływ na obniżenie ciśnienia rozkurczowego to: 

  • nieodpowiednia dieta;
  • odwodnienie organizmu;
  • ciąża;
  • choroby serca;
  • infekcje;
  • zaburzenia hormonalne;
  • podłoże genetyczne. 

Jeśli przez dłuższy czas obserwujesz u siebie zbyt niskie ciśnienie rozkurczowe, koniecznie udaj się do lekarza i skonsultuj z nim ten problem. Specjalista przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad i wdroży odpowiednie leczenie. 

Rodzaje niedociśnienia

Wyróżnia się trzy rodzaje niedociśnienia, które powiązane są właśnie z przyczynami ich występowania. 

  1. Pierwszym jest niedociśnienie pierwotne, jego dokładna przyczyna nie jest znana. Uznaje się, że jest dziedziczne. 
  2. Drugim rodzajem jest niedociśnienie wtórne. W tym przypadku pojawia się ono po pewnym czasie i jest wynikiem przebytych chorób lub przyjmowanych leków.
  3. Ostatnim rodzajem jest niedociśnienie ortostatyczne. W tym przypadku mówi się, że ciśnienie spada, na przykład, gdy zmieniasz pozycję z leżącej na stojącą.
Zobacz także:  Skuteczne sposoby na niskie ciśnienie, czyli jak podwyższyć ciśnienie krwi?

Objawy zbyt niskiego ciśnienia rozkurczowego

Objawy niskiego ciśnienia rozkurczowego mogą być różne i niejednoznaczne, dlatego często są mylone z innymi dolegliwościami. Jako główne symptomy można wskazać:

  • zwiększoną senność;
  • ciągłe zmęczenie;
  • ogólne osłabienie;
  • przewlekły ból głowy;
  • zawroty głowy;
  • mroczki;
  • szumy uszne;
  • przyspieszone tętno;
  • omdlenia;
  • problemy z koncentracją;
  • zimne stopy i dłonie.

Jak widzisz, nie są to charakterystyczne objawy, dlatego trudno jest od razu stwierdzić, co takiej osobie dolega. W takich sytuacjach warto zmierzyć ciśnienie krwi. Kolejny krok to wizyta u lekarza, który zleci odpowiednie badania w celu dalszej diagnostyki. 

Niskie ciśnienie rozkurczowe – diagnoza i leczenie

Jeśli masz niskie ciśnienie rozkurczowe, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Lekarz w zależności od diagnozy dobierze odpowiednią metodę leczenia. Wszystko zależy jednak od konkretnego przypadku i przyczyny niskiego ciśnienia. Problemy z ciśnieniem zwykle dotyczą osób w podeszłym wieku, jednak nie jest to regułą, dlatego należy obserwować swój organizm i dbać o zdrowie w każdym wieku. 

Jak leczyć niskie ciśnienie krwi rozkurczowe? Najlepszym sposobem jest oczywiście leczenie farmakologiczne, pod ścisłą kontrolą lekarza. Warto też zadbać o nawodnienie organizmu i zwiększenie aktywności fizycznej. Zdrowy styl życia nie tylko unormuje ciśnienie, ale wpłynie pozytywnie na codzienne samopoczucie!


Zobacz też:
Zobacz także:  Monocyty. Podwyższone, zaniżone, czy w normie? Dlaczego warto regularnie badać krew?
Archiwum: kwiecień 2021

Udostępnij

Jeden komentarz

  1. Andrzej pisze:

    Sam osobiście nie narzekam na niskie ciśnienie i w sumie jestem z tego powodu bardzo zadowolony. Jeśli mogę mieć odpowiednie ciśnienie, to dlaczego miałoby mi to nie pasować 🙂 Obym tak żył jak najdłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *