Ból sutków może objawiać się na różne sposoby. Czasem jest kłujący, ciągły, rozlany lub piekący. W niektórych przypadkach sutek boli od wewnątrz wraz z całą piersią; w innych jest to ból powierzchowny. Brodawki mogą być nieprzyjemnie podrażnione przez niektóre ubrania, podczas uprawiania sportu lub przez pieszczoty podczas zbliżeń seksualnych. Ból sutka potrafi być na tyle nieprzyjemny, że całkowicie uniemożliwia wykonywanie niektórych czynności, np. karmienie dziecka, zakładanie bielizny lub intensywną aktywność fizyczną. Zawsze wiąże się z dyskomfortem i rozdrażnieniem. Jak leczyć tę dolegliwość?
Co oznaczają bolące sutki?
Ból sutków to nieprzyjemna dolegliwość, która najczęściej spotyka kobiety. Mężczyźni skarżą się na nią rzadziej – co nie oznacza jednak, że są na nią całkiem odporni. Najczęściej powodem są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Zdarza się też, że nieprzyjemne uczucie w sutkach jest związane z tzw. nadwrażliwością czuciową. Nie należy jednak bagatelizować tego zjawiska – w niektórych przypadkach bolące brodawki oznaczają poważną chorobę. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, kiedy należy reagować.
Ból brodawek sutkowych – przyczyny
Przyczyny bólu sutków są najczęściej związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele. Momentami, w których do nich dochodzi, są:
- miesiączkowanie – ból sutków i piersi najczęściej pojawia się pod koniec cyklu menstruacyjnego, przed rozpoczęciem krwawienia;
- dojrzewanie płciowe;
- menopauza;
- ciąża;
- laktacja.
Zmiany hormonalne mogą mieć też przyczyny zewnętrzne. Do takich należą:
- doustna antykoncepcja;
- hormonalna terapia zastępcza.
Wszystkie powyższe przypadki są naturalne i całkowicie niegroźne dla zdrowia. Jeśli ból sutków sprawia ci duży dyskomfort, możesz odwiedzić lekarza w celu znalezienia środków łagodzących ten stan.
Ból sutków przy dotyku – przyczyny niezwiązane z hormonami
Gdy bolące brodawki nie są spowodowane żadnymi powyższymi przyczynami, mogą wskazywać na znacznie poważniejsze dolegliwości. Co oznaczają bolące sutki? W niektórych przypadkach wiąże się to z poniższymi problemami:
- mastopatia – jest to choroba włóknisto-torbielowata sutka. Co prawda ma ona podłoże hormonalne, ale nie jest to normalne zjawisko. Przy mastopatii pojawiają się wyczuwalne, wypełnione płynem torbiele. Mogą one przywodzić na myśl guzy nowotworowe, dlatego też często wywołują spory niepokój wśród pacjentów;
- rak piersi – niebezpieczna dla zdrowia i życia choroba nowotworowa. Aby zapewnić jak najlepszą skuteczność leczenia, należy wykryć go możliwie jak najszybciej. Na późniejszych etapach rozwoju nowotwór może być nieuleczalny, a w efekcie – śmiertelny.
Ból brodawek jako reakcja ciała na czynniki drażniące
Czasem pojawia się ból sutków i całych piersi, który nie jest związany z żadnymi wyżej wymienionymi czynnikami. Co to może oznaczać? Może to wcale nie być sytuacja związana z jakąkolwiek chorobą. Brodawki są wyjątkowo wrażliwe. Źle dobrany biustonosz, tarcie o szorstki materiał – to wszystko czynniki ryzyka powstawania bólu.
Podatność na otarcia i mechaniczne uszkodzenia wzrasta, jeśli kobieta jest aktywna fizycznie. Przyczyny bólu brodawek sutkowych mogą obejmować wszystko, od jogi i spacerów po taniec, jogging i gry zespołowe. Podrażniona skóra na brodawkach może się wysuszać i pękać, co jest wyjątkowo nieprzyjemne.
Alergiczne przyczyny bólu sutków
Kolejnym powodem pojawiania się bólu sutków są reakcje alergiczne. Rozpoznasz je po zaczerwienieniu skóry, swędzeniu i wysypce. Mogą pojawiać się wszystkie lub tylko niektóre z powyższych dolegliwości. Potencjalne alergeny, na które mogą reagować brodawki sutkowe, to:
- mydło lub żel do mycia;
- kosmetyki – np. kremy;
- proszek do prania lub płyn do płukania tkanin;
- niektóre rodzaje tkanin.
W celu zlikwidowania nieprzyjemnego kłucia w sutku musisz rozpoznać alergen i pozbyć się go. Warto w tym celu udać się do lekarza, aby proces ten przebiegł szybko i sprawnie.
Ból sutków u mężczyzn
Takiej dolegliwości nie spotyka się u mężczyzn zbyt często – jest ona jednak możliwa. Mechaniczne otarcia i alergie są równie prawdopodobne u mężczyzn, jak i u kobiet. Panie przeważnie noszą na co dzień bieliznę, która chroni ich piersi przed nadmiernymi otarciami i kontaktem z szorstkimi tkaninami. Sutki mężczyzn pozbawione takiej ochrony częściej mogą dawać o sobie znać po kontakcie z szorstkim materiałem.
Ból sutków u mężczyzn – przyczyny
Najczęstszym powodem bólu sutków u mężczyzn jest zapalenie brodawki. Spotyka się takie przypadki na tle bakteryjnym oraz hormonalnym. Rzadkim, lecz spotykanym, przypadkiem jest męski rak sutka. Najbardziej narażeni na niego są mężczyźni powyżej 60. roku życia. Nowotwór męskich sutków może być przerzutem raka jąder lub prostaty. Pojawia się też przy niektórych zaburzeniach układu płciowego.
Hormonalny ból sutków
Przyczyny bólu sutków u mężczyzn często mają podłoże hormonalne. Zauważa się je u chłopców, u których dość późno doszło do dojrzewania płciowego. Młodzież w wieku 11-14 lat jest wyjątkowo podatna na ból sutków.
Okres dojrzewania wiąże się z licznymi zmianami hormonalnymi. W tym czasie u chłopców może pojawić się większa ilość hormonów żeńskich, co zwiększa ryzyko bólu sutków. Możliwe, że pojawi się tam też wrażliwy na dotyk guzek. Może to budzić niepokój – całkowicie niepotrzebnie. Na tym etapie rozwoju jest to zupełnie naturalne zjawisko. Zgrubienie i bolesność powinny zniknąć samoczynnie.
Co na ból sutka?
W przypadku zwykłych podrażnień mechanicznych, wystarczy wyeliminować źródło problemu, aby pozbyć się bólu. Często wystarczy zainwestować w lepszą bieliznę – najlepiej sprawdzi się biustonosz bezszwowy z naturalnego, delikatnego i oddychającego materiału. Zadbaj też o odpowiednie nawilżenie organizmu – od wewnątrz i od zewnątrz. Koniecznie pij dużą ilość wody dziennie. Przydadzą ci się też nawilżające kremy i maści łagodzące do stosowania bezpośrednio na bolące sutki. Warto wykonywać też naturalne okłady z ziół.
Kłucie w sutku – kiedy udać się do lekarza?
Ból sutków zawsze jest drażniący i nieprzyjemny. Jednakże w wielu przypadkach nie wymaga żadnej specjalnej reakcji i przechodzi samoczynnie. Możesz jedynie wyeliminować czynniki podrażniające skórę i łagodzić uczucie od zewnątrz.
Jak rozpoznać poważne przyczyny bólu sutków i kiedy należy udać się do specjalisty? Reaguj, gdy zauważysz poniższe czynniki:
- codzienne pojawianie się dolegliwości bólowych – szczególnie, gdy jest to okres dłuższy niż kilka tygodni;
- występowanie bólu w jednym konkretnym miejscu w piersi;
- wyjątkowo uciążliwy ból, który uniemożliwia ci wykonywanie niektórych czynności, w tym karmienie piersią.
Lekarz zaleci ci prawdopodobnie dalsze badania diagnostyczne, aby sprecyzować przyczynę bólu. Ból sutków rzadko jest objawem nowotworu piersi, ale warto wykonać badania, które pozwolą go wykluczyć.
Ból sutków – leczenie
Do leczenia bólu sutków przydają się takie metody, jak:
- hormonoterapia;
- farmakologia;
- operacja chirurgiczna;
- chemioterapia;
- radioterapia;
- terapia celowana.
Oczywiście, wszystko zależy od konkretnej przyczyny bólu. Nigdy nie podejmuj się samodzielnego leczenia. W domu możesz bezpiecznie stosować metody łagodzące ból sutków, takie jak:
- ciepłe lub zimne kompresy;
- delikatny masaż piersi;
- unikanie aktywności fizycznej;
- zmiana bielizny.
Jak widzisz, przyczyną bólu sutków mogą być rozmaite czynniki. Jeśli zauważysz u siebie taką dolegliwość – nie panikuj. Najczęściej oznacza to po prostu mechaniczne podrażnienie lub zmiany hormonalne zachodzące w twoim ciele. Jednak, jeżeli ból sutków jest bardzo dokuczliwy, nietypowy lub utrzymuje się przez długi czas – warto udać się do lekarza. Specjalista przeważnie jest w stanie rozpoznać przyczynę dolegliwości bez większych problemów. Na podstawie diagnozy zaleci ci odpowiednie leczenie, dzięki czemu ból brodawek ustanie.
Zobacz też:
- Skąd bierze się ból piersi? Jak możesz go złagodzić?
- Jak działa Bepanthen? Kiedy można go stosować? Czy jest bezpieczny dla dzieci? Substancje aktywne, dawkowanie
- Ból języka – jak sobie z nim radzić?
- Syndrom kuwady – czy mężczyzna też może być w ciąży? Co to jest zespół kuwady i jak sobie z nim radzić?
- Ból podbrzusza u mężczyzn – skąd się bierze? Rodzaje i przyczyny bólu
- Niedobór testosteronu – czy to zaburzenie można leczyć?
- Zioła na menopauzę – w jaki sposób złagodzić objawy klimakterium? Sprawdzone naturalne sposoby na uciążliwe objawy
- Ból w okolicy pępka – co oznacza i skąd się bierze?