Ziołolecznictwo

Zioła na menopauzę – w jaki sposób złagodzić objawy klimakterium? Sprawdzone naturalne sposoby na uciążliwe objawy

Zioła na menopauzę – w jaki sposób złagodzić objawy klimakterium? Sprawdzone naturalne sposoby na uciążliwe objawy

Zioła na menopauzę mogą zastąpić leczenie hormonalne. Skutecznie łagodzą nieprzyjemne objawy klimakterium. Dowiedz się jakie zioła są skuteczne w czasie przekwitania.

W czasie menopauzy wiele kobiet skarży się na dolegliwości takie jak wahania nastroju czy uderzenia gorąca. Są one na tyle uciążliwe, że utrudniają normalne funkcjonowanie. Jak można sobie pomóc? Zanim sięgniesz po leki hormonalne, wypróbuj zioła, które równie efektywnie radzą sobie z objawami menopauzy.

Menopauza – co warto wiedzieć?

Menopauza to naturalny proces fizjologiczny, który z wiekiem następuje w ciele kobiety. Wiąże się z zatrzymaniem miesiączkowania, a tym samym ustaniem możliwości do posiadania dzieci. Zazwyczaj proces ten przebiega pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. O klimakterium można mówić, gdy od wystąpienia ostatniej miesiączki minęło 12 miesięcy. Konkretny czas menopauzy jest kwestią indywidualną i może mieć na niego wpływ wiele czynników.

W tym czasie zaburzona zostaje dotychczasowa równowaga hormonalna w organizmie. Nagły spadek estrogenów może prowadzić do wielu groźnych schorzeń m.in. osteoporozy, zmian zanikowych pochwy, chorób układu krążenia i serca, a także układu moczowo-płciowego. W wyniku spadku hormonów kobiety doświadczają też wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Najczęściej pojawiają się:

  • kołatanie serca;
  • nagłe występowanie uderzeń gorąca;
  • bezsenność;
  • wahania nastrojów;
  • spadek libido;
  • nerwowość;
  • depresja i stany lękowe;
  • kłopoty z pamięcią;
  • zmęczenie.

W złagodzeniu tych dolegliwości dobrze sprawdzają się naturalne sposoby. Zioła na menopauzę mogą skutecznie regulować wahania hormonalne, warto więc po sięgnąć zanim zdecydujesz się na hormonalną terapię zastępczą.

Zioła na menopauzę – żeń-szeń

W Azji korzeń żeń-szenia od dawna był stosowany na różne dolegliwości. W Europie zyskał popularność jako naturalny sposób na zwiększenie energii i zmęczenie. Należy do najsilniejszych adaptogenów, które poprawiają ogólną kondycję organizmu. Najcenniejszą substancją zawartą w żeń-szeniu jest ginsenozyd. Regularne stosowanie pomaga złagodzić objawy związane z menopauzą. Poprawia samopoczucie, zapobiega nagłym wahaniom nastroju, znacząco ogranicza uderzenia gorąca. Podnosi poziom witalności i sprawności organizmu. Jest polecany również w uciążliwych objawach zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Zobacz także:  Zioła na żołądek – naturalne sposoby na bolący żołądek. Co warto mieć w domowej apteczce?

Zioła na menopauzę – dziurawiec

Dziurawiec słynie ze swoich właściwości kojących głównie układ pokarmowy. Jednak dzięki zawartości takich substancji jak hiperycyna i hiperforyna ma działanie uspokajające. U kobiet w okresie menopauzy polecany jest do łagodzenia nagłych zmian nastroju. Delikatnie wycisza i koi nerwy. W czasie stosowania warto pamiętać, że zwiększa wrażliwość skóry na światło słoneczne, dlatego lepiej unikać go latem.

Pluskwica groniasta

Zioła na menopauzę przy regularnym stosowaniu dają bardzo dobre efekty. Zawarte w niej glikozydy mają zdolność łączenia się z receptorami estrogenowymi, co prowadzi do zahamowania wytwarzania hormonu LH. Jest on odpowiedzialny za większość objawów towarzyszących klimakterium. Stosując kłącze pluskwicy pozbędziesz się uderzeń gorąca czy obfitych potów. Może również blokować rozwój osteoporozy, która często rozwija się w okresie przekwitania.

Wiesiołek dwuletni

Wiesiołek znany jest ze swoich właściwości łagodzących objawy klimakterium. Jednak jako surowiec zielarski posiada znacznie szersze spektrum działania. Olej z wiesiołka docenią również kobiety cierpiące na zespół napięcia przedmiesiączkowego. Zmniejsza on bowiem bolesność piersi przed okresem, uczucie ciężkości i a także bóle menstruacyjne. Jest więc wskazany dla kobiet zarówno w okresie rozrodczym, jak i okołomenopauzalnym.

Koniczyna czerwona

Koniczyna jest bogatym źródłem izoflawonów, które mają strukturę przypominającą estrogeny. Dlatego nazywane są fitoestrogenami i mogą one być stosowane zamiast hormonalnej terapii zastępczej. Tabletki i napary z koniczyny czerwonej przynoszą pozytywne efekty w łagodzeniu charakterystycznych objawów tj. uderzenia gorąca i obfite poty. Spadek stężenia estrogenów w czasie przekwitania prowadzi bardzo często do osteoporozy. Dlatego stosowanie preparatów z koniczyną może skutecznie zahamować ten proces.

Soja zwyczajna

Soja, podobnie jak koniczyna jest bogata w fitoestrogeny, które są szczególnie potrzebne kobietom w czasie klimakterium. Spadek poziomu estrogenów prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości, a fitoestrogeny pochodzące z soi są odpowiedzialne za ich łagodzenie. Oprócz tego, prowadzone nad soją badania wykazały, że właściwości estrogenne mogą zapobiegać rozwojowi raka sutka.

Zobacz także:  Zioła na biegunkę – jak pomóc sobie w nagłych wypadkach? Najlepsze zioła o działaniu zatrzymującym

Zioła na menopauzę – len zwyczajny

Len to popularna w Polsce roślina należąca do ziół łagodzących objawy przekwitania. Nasiona lnu są bogate w hormony roślinne zwane lignanami. Wykazują działanie estrogenne, dlatego warto stosować je w czasie klimakterium. Zmniejszają nerwowość i drażliwość, rozwiązują problemy ze snem, zmniejszają potliwość i tzw. zimne poty. Preparaty ziołowe z lnem zazwyczaj zawierają też nasiona baki jajowatej, dzięki czemu skutecznie wpływają na poziom hormonów płciowych.

Zioła na menopauzę – mieszanki ziołowe

Zioła na menopauzę są niezwykle pomocne w łagodzeniu objawów menopauzy. Oprócz poszczególnych ziół warto sięgnąć po ziołowe mieszanki. Napary ziołowe warto pić codziennie, przez dłuższy okres czasu. Najlepsze efekty przynoszą te, które w swoim składzie zawierają suszone ziele szałwii, melisy, rumianku, szyszki chmielu czy lawendę. Dużą zaletą ich stosowania jest fakt, że rzadko powodują skutki uboczne, co sprawia, że można po nie sięgnąć w każdym czasie.

Fitoterapia jest szeroko stosowana w leczeniu różnych dolegliwości. Również w czasie menopauzy dobrze sięgnąć po zioła, które pomogą złagodzić większość dolegliwości. Zioła na menopauzę są bezpieczne w stosowaniu, jednak korzystanie z naturalnych metod wymaga systematyczności. Przyjmowanie naparów z ziół łagodzi charakterystyczne dla okresu przekwitania symptomy, dlatego warto po nie sięgnąć już na początku klimakterium.


Zobacz też:
Zobacz także:  Zioła na stawy – naturalne sposoby na bóle reumatyczne. 10 ziół o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym
Archiwum: lipiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *