Baza leków

Jak działa Bepanthen? Kiedy można go stosować? Czy jest bezpieczny dla dzieci? Substancje aktywne, dawkowanie

Maść występująca pod nazwą Bepanthen jest lekiem zalecanym do pielęgnacji wrażliwej skóry niemowląt oraz noworodków. Wspiera regenerację oraz zabezpiecza przed odparzeniami. Ze względu na specjalną formułę można używać jej już od pierwszego dnia życia dziecka.

Bepanthen – co to jest?

Maść Bepanthen to produkt leczniczy mający działanie ochronne i przeciwdziałające odparzeniom. Przeznaczony do stosowania na skórę, głównie niemowląt. 

Po nałożeniu na skórę substancja czynna dekspantenol wnika w nią, zmieniając się pantenol. Jest to składnik mający pozytywny wpływ na rozwój oraz regenerację komórek. 

Substancjami pomocniczymi w maści są m.in.:

  • lanolina;
  • wazelina biała;
  • olejek migdałowy;
  • parafina ciekła;
  • woda oczyszczona;
  • wosk biały;
  • alkohol stearylowy;
  • protegin X;
  • alkohol cetylowy.

Szybko absorbowany dekspantenol pozwala na skuteczną i bezpieczną regenerację podrażnionej i zmienionej skóry, niezależnie od przyczyny. 

Bepanthen – zastosowanie

Maść Bepanthen najczęściej stosowana jest na zmiany skórne pojawiające się u niemowląt. Głównie w przypadku otarć i odparzeń związanych z noszeniem pieluch jednorazowych. W ich wnętrzu nadmierna wilgoć i wysoka temperatura mogą prowadzić do pojawienia się niewielkich zmian.

Bepanthen może być stosowany także jako środek prewencyjny. W takiej sytuacji powinien być nakładany na skórę dziecka przy każdej zmianie pieluszki. Doskonale sprawdza się także jako środek regenerujący podrażnione brodawki podczas karmienia piersią. W tym przypadku również może być stosowany prewencyjnie podczas kąpieli. 

Maść Bepanthen jest zalecana także jakoś środek zarówno leczniczy, jak i zapobiegawczy w przypadku otarć naskórka i płytkich, powierzchownych ran. 

Bepanthen –- dawkowanie i droga podania

Maść Bepanthen jest środkiem do stosowania wyłącznie zewnętrznego. W przypadku prowadzenia działań leczniczych zarówno na odparzenia powstałe od pieluchy, jak i podrażnione brodawki, należy nakładać cienką warstwę na czystą i suchą skórę przy każdej zmianie pieluchy lub po każdym karmieniu. 

Stosując maść Bepanthen prewencyjnie, można nakładać ją raz, dwa razy dziennie. Należy pamiętać, aby przed każdą aplikacją umyć i dokładnie wysuszyć skórę. 

W przypadku otarć i uszkodzeń naskórka również zalecane jest regularne, kilkukrotne aplikowanie maści w ciągu doby. 

Bepanthen – przeciwwskazania do stosowania

Kluczowym przeciwskazaniem do stosowania maści Bepanthen jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników czynnych i pomocniczych. 

Dodatkowo należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania maści Bepanthen na twarzy. Niezalecane jest używanie jej w okolicach oczu – w razie kontaktu ze śluzówką, należy niezwłocznie przemyć oko obfitą ilością wody. 

Maści Bepanthen nie należy stosować także na rany otwarte, głębokie oraz z widocznym zakażeniem. W takich sytuacjach konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem. 

Podczas ciąży i karmienia piersią stosowanie maści należy indywidualnie konsultować z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli kobieta aplikuje maść na podrażnione brodawki, przed każdym karmieniem należy je dokładnie umyć. 

Bepanthen, ze względu na zawartość lanoliny oraz alkoholu stearylowego może wywoływać kontaktowe reakcje alergiczne. W takiej sytuacji należy przerwać kurację i umyć dany obszar. Warto skonsultować tę kwestię z lekarzem. 

Maść Bepanthen nie wpływa na poziom koncentracji i nie stanowi przeszkody do prowadzenia samochodu. 

Bepanthen – możliwe działania niepożądane

Maść Bepanthen charakteryzuje się niewielką ilością potencjalnych działań niepożądanych. Większość z nich wynika z nadwrażliwości na składniki aktywne i pomocnicze. Reakcje alergiczne wynikające z kontaktu z maścią Bepanthen mogą skutkować:

  • zapaleniem skóry o podłożu alergicznym lub kontaktowym;
  • świądem;
  • wypryskami;
  • wysypką;
  • rumieniem;
  • pokrzywką;
  • pęcherzykami;
  • podrażnieniem.

W przypadku zauważenia któregokolwiek z niepokojących objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza. 


Zobacz też:
Archiwum: lipiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *