Ból

Skąd bierze się ból piersi? Jak możesz go złagodzić?

Skąd bierze się ból piersi? Jak możesz go złagodzić?

Ból piersi jest przypadłością, z którą na różnych etapach swego życia spotyka się około 70% kobiet. Na szczęście w większości przypadków okazuje się, że przyczyną są drobne zaniedbania, a nie choroba nowotworowa. Problemów z bólem piersi nie możesz jednak lekceważyć. Na co musisz zwrócić szczególną uwagę? W jakiej sytuacji skonsultować się z lekarzem i co robić, by poprawić sobie samopoczucie? Tu znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania. 

Piersi i ich budowa

Jeśli chcesz zrozumieć, skąd bierze się ból piersi, poznaj ich budowę oraz rolę, jaką spełniają. Dzięki temu łatwiej będzie ci ustalić przyczynę dolegliwości i wybrać odpowiednią metodę leczenia. 

Czym jest pierś? 

Pierś to nic innego, jak gruczoł skórny, nazywany gruczołem sutkowym lub piersiowym. Piersi, symetrycznie rozłożone na klatce piersiowej, mogą mieć półkolisty lub stożkowaty kształt. Każda z nich zbudowana jest z płatów podzielonych na zraziki, przewodów mlecznych (w rejonie brodawki tworzących zatokę mleczną) oraz tkanki łącznej. Całość otacza tkanka tłuszczowa, która chroni piersi, a jednocześnie decyduje o ich wyglądzie. W piersi są też obecne liczne nerwy oraz naczynia krwionośne i limfatyczne, dzięki którym gruczoł ten może prawidłowo funkcjonować. 

Jaką rolę pełnią kobiece piersi?

Pierś kojarzona jest z kobiecością, choć i mężczyźni taki gruczoł posiadają. O ile u mężczyzn gruczoły te się nie rozwijają, to kobiece piersi zajmują znaczną powierzchnię klatki piersiowej i pełnią wiele funkcji. Tą najważniejszą jest wytwarzanie mleka, które powstaje w pęcherzykach mlecznych, a na zewnątrz odprowadzane jest przez brodawkę. Na jego produkcję wpływa grupa hormonów, w której znajdują się m.in.:

  • prolaktyna;
  • kortyzol;
  • estrogeny.

To właśnie działalność tych hormonów najczęściej okazuje się przyczyną bólu piersi. 

Ból piersi – przyczyny, które występują najczęściej 

Boląca pierś najczęściej kojarzona jest z rakiem, co niekoniecznie jest słuszne. Pamiętaj, że choć bólu piersi nie możesz zignorować, przyczyny jego występowania bywają błahe. Jakie czynniki mogą zatem wpływać na stan twoich piersi? 

Źle dobrany biustonosz

Bardzo często przyczyną bólu piersi okazuje się biustonosz. Ten niepozorny element damskiej garderoby może przysporzyć wielu problemów – szczególnie wtedy, gdy źle dobierzesz jego rozmiar. Najczęstszym problemem są zbyt ciasne miseczki lub uciskające piersi fiszbiny. 

Zobacz także:  Ból kolan w nocy – skąd bierze się ta nieprzyjemna dolegliwość?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego 

Szalejące hormony są utrapieniem wielu kobiet, a przed okresem stają się wyjątkowo dokuczliwe. To z ich powodu tuż przed miesiączką twoje piersi stają się nadwrażliwe, nabrzmiałe i twarde. Na szczęście ból i nadmierną tkliwość mijają, ale możesz je zminimalizować rownież dzięki ograniczeniu soli i kawy. 

Ból piersi a okres dojrzewania 

Boląca pierś u dziewczynki w okresie dojrzewania nie dziwi, choć tej dolegliwości nie można ignorować. Co jest normą, a co powinno wzbudzić zaniepokojenie? 

Pamiętaj, że za rozwój kobiecych piersi odpowiada szereg hormonów, a sam proces tworzenia się tych gruczołów jest bardzo skomplikowany. Zmiana diety lub stres mogą sprawić, że zostanie zaburzony, czego objawem jest m.in. ból piersi. 

Kiedy boląca pierś u nastolatki może wzbudzać zaniepokojenie? Wtedy, gdy towarzyszą mu inne dolegliwości (np. wyciek z brodawki sutkowej) lub gdy w rodzinie występowały już takie choroby, jak rak piersi.

Ból w piersiach a menopauza

Nie tylko dojrzewanie, ale i przekwitanie wiąże się często z bólami piersi. Przechodzisz przez menopauzę? Jeśli tak, ból ma najprawdopodobniej związek z zachodzącymi w twoim organizmie zmianami. I tu jednak mogą się pojawić niepokojące objawy, których nie powinnaś lekceważyć. 

W okresie menopauzy często tworzą się zgrubienia piersi, zanika tkanka gruczołowa, a ilość produkowanych przez organizm estrogenów znacznie się obniża. To m.in. te czynniki sprawiają, że w czasie menopauzy ból piersi staje się częstą przypadłością. Pamiętaj jednak, że okres ten sprzyja nowotworom, dlatego regularne badanie piersi jest wówczas bardzo ważne. 

Ból piersi a ciąża

W pierwszych tygodniach ciąży dość częstym zjawiskiem jest ból w piersiach po bokach. Jego pojawienie się ma związek z poszerzeniem naczyń krwionośnych oraz powiększeniem piersi. Wszystkie zmiany zachodzące w nich w okresie ciąży mają jeden cel – przygotować je do produkcji pokarmu dla dziecka. W okolicy 7. miesiąca ciąży ból piersi przestaje być tak uciążliwy, za to brodawki zaczynają powoli produkować żółtawą wydzielinę, tzw. siarę. 

Kiedy ból piersi powinien wzbudzić twój niepokój? 

Choć ból piersi jest częstym zjawiskiem wśród kobiet, nie możesz go lekceważyć. Co powinno wzbudzić twój niepokój? 

Ból piersi i niepokojące objawy

Bólowi piersi może towarzyszyć szereg innych dolegliwości. Do tych, których nie możesz ignorować, zaliczają się: 

  • pojawienie się na piersi pomarańczowej skórki;
  • zaczerwienienie;
  • wyższa temperatura; 
  • asymetria;
  • zmiany w wyglądzie sutka.

Ból piersi a zmiany chorobowe

Ból piersi może być jednym z symptomów poważniejszych procesów, do których dochodzi w twoim organizmie. Pamiętaj, że choć nie każda zmiana w rejonie tych gruczołów jest złośliwym nowotworem, to jednak wymaga kontroli lekarskiej. Do jakich sytuacji dochodzi najczęściej?

Mastopatyczny ból piersi 

Ból w piersiach po okresie to dolegliwość, z którą lekarze spotykają się dość często. Zwykle ma on związek z mastopatią, której najbardziej charakterystycznym objawem jest twarda boląca pierś, nadmierny rozrost tkanki gruczołowej oraz tworzenie się łagodnych zmian (torbieli). Ból taki znika na czas miesiączki, a po jej zakończeniu znów daje się we znaki. Dlaczego? Głównymi winowajcami okazują się tu zaburzenia hormonalne, dość częste u kobiet pomiędzy 30. a 40. rokiem życia. 

Zobacz także:  Ból lewej ręki – skąd się bierze i jak mu zaradzić? Rozpoznaj źródło dolegliwości

Torbiele, często nazywane też cystami, to powszechna przypadłość. Zwykle są niegroźnym, choć bolesnym problemem. Te wypełnione płynem guzki mogą przybierać znaczne rozmiary, a tym samym wywoływać uczucie dyskomfortu. Bywa, że zmieniają się w złośliwą zmianę, co – na szczęście – jest raczej rzadkim zjawiskiem.

Gruczolakowłókniaki 

Takie guzy wywołują ból piersi tylko wtedy, gdy osiągną już znaczne rozmiary. Jest to łagodna zmiana, dość częsta u kobet,które:

  • mają mniej niż 20 lat;
  • nie mają dzieci;
  • mają nieregularne miesiączki.

Gruczolakowłókniaki nie są groźne, jednak lekarze często decydują się na ich usunięcie. Wskazaniem do operacji jest m.in.:

  • asymetria i ból piersi;
  • znaczny rozmiar guza;
  • podejrzenie, że ta łagodna zmiana może zezłośliwieć. 

Rak piersi 

Wiele kobiet cierpiących z powodu bólu piersi tej choroby obawia się najbardziej. Pamiętaj jednak, że rak nie musi wiązać się z bólem, a znacznie częstszym jego objawem jest guzek. Możesz go wykryć podczas samodzielnego badania piersi lub w trakcie kontrolnej wizyty u lekarza. Aby zidentyfikować raka przed pojawieniem się bólu piersi, powinnaś też regularnie korzystać z mammografii lub badania USG. 

Ból piersi a lekarz – gdzie możesz szukać pomocy? 

Jeśli zauważysz niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem. Na początek wystarczy wizyta u lekarza rodzinnego i wykonanie badania USG. Możesz także zostać skierowana do poradni chorób piersi. Pomoc znajdziesz także w gabinecie ginekologa – szczególnie wtedy, gdy przyczyną bólu piersi są hormony. 

Ból piersi – badania, które warto wykonać 

W ustaleniu przyczyn bólu piersi pomocne są zwykle specjalistyczne badania. Jakie? 

USG piersi

Badanie USG to podstawa w przypadku bólu piersi. Dzięki niemu lekarz może dostrzec niepokojące zmiany, np. guzki. Badanie USG jest najlepszym rozwiązaniem dla młodych kobiet, podczas gdy kobiety po 40. roku życia kierowane są zwykle na mammografię. Decyduje o tym zmieniająca się z wiekiem struktura piersi.

Mammografia 

Mammografia jest kojarzona z profilaktyką nowotworów, jeśli jednak niepokoi cię ból piersi, również warto je wykonać. W tym badaniu wykorzystywana jest niewielka dawka promieniowania rentgenowskiego, dzięki czemu lekarz może otrzymać dokładniejszy obraz gruczołu. Jeśli ukończyłaś 40 lat, takie badanie powinnaś wykonywać regularnie – nawet jeśli nie masz problemów z bólem piersi. 

Badanie hormonów

Chcesz sprawdzić, czy za ból piersi odpowiedzialne są hormony? Wykonaj odpowiednie badanie krwi. Dzięki temu lekarz będzie mógł ustalić przyczynę problemu, a jednocześnie rozpocząć terapię hormonalną. 

Jak możesz łagodzić ból piersi? 

Istnieje wiele sprawdzonych metod, dzięki którym możesz zminimalizować ból piersi i poprawić swoje samopoczucie. 

Zobacz także:  Skąd bierze się ból głowy? W jaki sposób możesz go pokonać?

Jak leczony jest ból piersi? 

O tym, jaka kuracja w twoim przypadku będzie najlepsza, zadecyduje lekarz na podstawie wyników badań. W przypadku większych torbieli, brodawczaków i innych zmian, niezbędna może się okazać operacja. Jeśli jednak okaże się, że za problemy z bólem piersi odpowiadają hormony, dobre efekty może przynieść kuracja hormonalna. 

Domowe sposoby na ból piersi 

Chcesz walczyć z bólem piersi w domowym zaciszu? Pomogą ci m.in.:

  • zimne i ciepłe okłady, stosowane naprzemiennie; 
  • herbata z oczaru wirginijskiego, która zmniejsza tkliwość piersi;
  • okłady z wyciągu z malwy, które łagodzą ból piersi i zapobiegają infekcjom sutków;
  • okłady z rumianku, skutecznie poprawiające krążenie krwi i zmniejszające ból piersi;
  • napar z siemienia lnianego, dobrze radzący sobie ze stanami zapalnymi;
  • herbata ze skrzypu polnego, pomagająca łagodzić ból piersi związany z zatrzymywaniem się wody w organizmie. 

Co jeść, gdy bolą piersi? 

Dieta ma istotny wpływ na ogólny stan zdrowia, ale może ci pomóc także w walce z bólem piersi.

Zadbaj o to, by w twoim menu znalazło się więcej kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6. Ich najlepszymi źródłami są oleje roślinne i tłuste ryby morskie. Sięgaj też po zielone warzywa, w których znajdziesz sporo witaminy E, oraz po produkty z pełnych ziaren zbóż. 

Czego unikać? Wyklucz z diety takie produkty, jak mocna kawa i czarna herbata, słodkie napoje gazowane oraz słodycze. 

Gdy ból pojawia się pod piersią

Bywa i tak, że ból pojawia się w rejonie piersi, a dokładniej – pod nimi. Choć najczęściej problem ten w ogóle nie ma związku ze stanem piersi również nie można go lekceważyć.

Co oznacza ból pod lewą piersią? 

Ból pod lewą piersią pojawia się m.in. przy: 

  • zapaleniu płuc;
  • zapaleniu przyczepów włóknistych stawów mostkowo-żebrowych;
  • zmianach chorobowych kręgosłupa piersiowego;
  • chorobach serca, np. zapaleniu osierdzia lub zapaleniu mięśnia sercowego.

Ból pod prawą piersią – o czym świadczy? 

Ból pod prawą piersią może świadczyć o: 

  • zapaleniu mięśni międzyżebrowych przednich;
  • problemach z pęcherzykiem żółciowym; 
  • chorobach wątroby, np. zapaleniu wątroby lub zakrzepicy żył wątrobowych.

Ból piersi może poważnie utrudnić życie każdej kobiecie. Chcesz go uniknąć? Dbaj o swoje piersi i na bieżąco je badaj, staraj się też wybierać wygodne biustonosze. Przestrzeganie tych prostych zasad może ci zaoszczędzić wielu problemów, a jednocześnie pomóc we wczesnym wykryciu poważnej choroby.


Zobacz też:
Archiwum: wrzesień 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *