Ból

Ból skroni – niegroźna dolegliwość czy zwiastun poważnej choroby?

Ból skroni – niegroźna dolegliwość czy zwiastun poważnej choroby?

Dokucza ci czasem ból skroni? Jest to jedna z częstszych przypadłości – dotyka osób w każdym wieku i niezależnie od stanu zdrowia. Może pojawiać się nagle i gwałtownie lub stopniowo przybierać na sile. Zawsze jest bardzo nieprzyjemny, dokuczliwy i utrudnia normalne funkcjonowanie. Skąd bierze się skroniowy ból głowy i co może oznaczać? Jeżeli jesteś zaniepokojony częstotliwością lub stopniem nasilenia tej dolegliwości – czytaj dalej. Pomożemy ci ustalić, jakie są jej przyczyny i czy zwiastuje poważniejsze kłopoty ze zdrowiem.

Gdzie jest skroń?

Aby ustalić, co oznacza ból głowy w skroniach, musisz najpierw dowiedzieć się, gdzie jest skroń. Może wydawać się to oczywiste, ale nie każdy potrafi precyzyjnie zlokalizować to miejsce. Skroń to po prostu boczna część głowy – okolice uszu, mniej więcej na wysokości czoła. Skronie są rozmieszczone symetrycznie i wiążą się z wieloma narządami szyi i głowy. Kłucie w skroni może więc wskazywać na różne nieprawidłowości w którymś z tych miejsc.

Przyczyna bólu głowy w skroniach

Ból głowy w skroniach może wiązać się z wieloma różnymi poważniejszymi dolegliwościami. Przyczyna bólu głowy w skroniach bywa niejasna lub może być połączeniem kilku różnych czynników. Najczęstsze powody występowania tego zjawiska to:

  • napięcie w ciele związane np. z przewlekłym stresem;
  • migrena;
  • klasterowy ból głowy – najostrzejszy ból głowy ze wszystkich znanych rodzajów tej dolegliwości;
  • wysiłkowy ból głowy;
  • ból głowy spowodowany kaszlem;
  • miesiączka lub owulacja;
  • czynniki zewnętrzne – stres, zmiany pogodowe, nietolerancja pokarmów;
  • hemikrania napadowa – jednostronny ból głowy.

Ból skroni po chorobach i urazach – przyczyny

Chorobowe i pourazowe przyczyny bólu głowy w skroniach to m.in.:

  • zakażenie wirusowe lub bakteryjne;
  • uraz głowy lub szyi;
  • choroby uszu, np. zapalenie ucha lub wyrostka sutkowatego;
  • choroby zatok (szczególnie zapalenie zatok przynosowych);
  • choroby zębów i jamy ustnej;
  • schorzenia naczyń krwionośnych;
  • guzy mózgu;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu;
  • zapalenie tętnicy skroniowej;
  • zaburzenia psychiczne;
  • jaskra.

Co oznacza ból głowy w skroniach?

Ból skroni nie zawsze pojawia się po obu stronach głowy. Często występuje tylko po lewej lub prawej stronie. Czasem wiąże się też z promieniującym bólem czoła lub oka albo pojawia się tylko pod wpływem dotyku. Ból głowy na skroniach bywa szczególnie niepokojący, gdy wraz z nim występują zawroty głowy lub nudności.

Ból lewej skroni

Ból jednostronny często wynika z podrażnienia narządów lub struktur znajdujących się w tej okolicy. Ból lewej skroni może być powiązany z patologią lewego ucha, zębów lub zatok obocznych nosa. Jeżeli jest to uczucie nagłe i silne, przyczyną może być nawet tętniak, guz mózgu lub zakażenie. 

Ból prawej skroni

Ból prawej skroni jest zwykle związany z takimi samymi przyczynami, jak te wymienione powyżej. Jednostronne dolegliwości mogą być też wynikiem jaskry, półpaśca usznego, zapalenia tętnicy skroniowej lub nadciśnienia tętniczego. Silny ból prawej skroni lub lewej strony głowy może wskazywać też na migrenę lub bóle klasterowe.

Ból skroni i oka

Odczuwasz ostry ból skroni, który dosięga też okolicy oka? Możliwe, że towarzyszy mu też przekrwienie spojówek, łzawienie i katar. Może promieniować nawet do szyi i ramion, paraliżując ruchy. Nagły ból skroni i oka powinien przeminąć tak szybko, jak się pojawia. Przyczyna tego rodzaju bólu w skroniach to najczęściej uwolnienie hormonu histaminy w komórkach. Jest to dość rzadka dolegliwość, zwykle powiązana z klasterowym bólem głowy. Nie da się jej złagodzić tabletkami przeciwbólowymi – potrzebna ci będzie wizyta u neurologa i specjalistyczna terapia.

Ból skroni przy dotyku

Czasem ból skroni objawia się dopiero przy dotyku. Taki objaw najczęściej wskazuje na chorobę Hortona. Jest to przewlekłe zapalenie średnich i dużych naczyń tętniczych, prawdopodobnie o podłożu immunologicznym. Ból skroni przy dotyku często występuje wraz z innymi dolegliwościami, np. gorączką, zmęczeniem, a nawet wiąże się z pogorszeniem widzenia. W takim przypadku bardzo ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenia.

Kiedy skroniowy ból głowy jest powodem do obaw?

Bóle głowy przytrafiają się od czasu do czasu każdemu. Ból skroni wcale nie musi oznaczać tętniaka lub guza mózgu. Znacznie częściej jest po prostu związany ze stresem, przemęczeniem lub zwykłym osłabieniem organizmu. Niepokojące jest częste kłucie w skroni, które długo nie ustępuje i utrudnia normalne funkcjonowanie. Przewlekły lub często nawracający ból głowy należy jak najszybciej zgłosić lekarzowi. Niepokojące są także towarzyszące objawy:

Leczenie bólu skroni zależy od zdiagnozowanej przyczyny tej dolegliwości.
Nagły i ostry lub przewlekły i pulsujący ból głowy w skroni z pewnością nie jest przyjemny. Przeważnie nie świadczy o żadnej groźnej dolegliwości – w dzisiejszych czasach niestety często jest to efekt przemęczenia, przepracowania i stresu. Jednak jeżeli twój ból skroni utrzymuje się długo, pojawia się często i utrudnia normalne funkcjonowanie – udaj się do lekarza. Może być objawem poważnej choroby. W takim przypadku trzeba ją jak najszybciej rozpoznać i rozpocząć odpowiednie leczenie.


Zobacz też:
Archiwum: lipiec 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *