Ból

Ból nerek w ciąży – dlaczego się pojawia i jak możesz go zwalczyć? Porady dla przyszłych mam

Ból nerek w ciąży – dlaczego się pojawia i jak możesz go zwalczyć? Porady dla przyszłych mam

Ciąża to pod wieloma względami wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Z pewnością jest on pełen ekscytacji, ale też stresu i różnych nieprzyjemnych dolegliwości. Troska o swoje zdrowie i samopoczucie jest równie ważne, jak dbałość o prawidłowy rozwój dziecka. Z tego powodu nigdy nie ignoruj bólu nerek w ciąży. Z tego artykułu dowiesz się, co on oznacza i jak możesz sobie z nim radzić.

Co oznaczają bolące nerki w ciąży?

Podczas trwania ciąży zmienia się nie tylko macica, ale właściwie całe ciało kobiety. Poszerzają się miedniczki, kielichy oraz moczowody. Nerki powiększają się wówczas nawet o 1 cm. Zwiększa się także przepływ krwi przez narządy. Powiększająca się macica uciska pobliskie organy. Zwiększa się ryzyko zakażeń układu moczowego oraz wystąpienia bólu nerek w ciąży. 

Niekiedy ta dolegliwość promieniuje na całe plecy, utrudnia poruszanie się czy nawet swobodną zmianę pozycji. Bolące nerki w ciąży mogą być spowodowane następującymi czynnikami:

 • kamica nerkowa;
 • bakteryjna lub wirusowa infekcja układu moczowego;
 • zapalenie nerek;
 • torbiele nerek.

Ból prawej nerki w ciąży

Czasem możesz odczuwać ból obustronny, a czasem – tylko po jednej stronie. Ból prawej nerki w ciąży często towarzyszy odmiedniczkowemu zapaleniu nerek. Jest to poważne schorzenie, z którym należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Prawa nerka znajduje się w bliskiej odległości wątroby i pęcherzyka żółciowego. Umiejscowiona jest też nieco niżej niż lewa. Z tego powodu ból obu nerek czasem nie jest odczuwalny idealnie symetrycznie. Ból prawej nerki w ciąży czasem łatwo pomylić z problemami zachodzącymi w tych narządach.

Ból lewej nerki w ciąży

Jednostronne dolegliwości bólowe mogą też świadczyć o kolce nerkowej. Ból lewej nerki w ciąży oznacza, że właśnie po tej stronie znajduje się złóg. Kamienie nerkowe utrudniają odprowadzanie moczu z nerek. Powoduje to nieznośny ból, który często promieniuje na lędźwia i dalej. Lewa nerka znajduje się niedaleko żołądka i śledziony. Ból lewej nerki w ciąży może więc czasem zostać pomylony z dolegliwościami w obrębie tych organów.

Co na ból nerek w ciąży?

Odczuwasz niepokojący ból nerki w ciąży? Co robić? Przede wszystkim nie ulegaj panice. Stres i silne emocje w wielu przypadkach wzmagają nieprzyjemne dolegliwości. Czasem wystarczy odpoczynek, lek przeciwbólowy i wygrzanie bolesnego miejsca. Jeżeli jednak ból nerek w ciąży jest silny i nie przechodzi, najlepiej jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Na podstawie profesjonalnej diagnozy, dobierze on dla ciebie odpowiednie leczenie.

Jeżeli ból nerek w ciąży jest jednym z objawów choroby układu moczowego, może zagrażać zdrowiu płodu. Wówczas należy natychmiast reagować. Po czym rozpoznasz, że jest to niebezpieczna dolegliwość? Do objawów towarzyszących ostremu zapaleniu należą:

 • gorączka powyżej 38℃;
 • nudności i/lub wymioty;
 • dreszcze;
 • ból przy oddawaniu moczu;
 • uczucie ciągłego parcia na pęcherz;
 • gorsze samopoczucie i osłabienie organizmu;
 • brak apetytu;
 • ból głowy.

Odczuwasz wszystkie lub niektóre z powyższych dolegliwości oprócz samych bolących nerek w ciąży? Udaj się do lekarza w celu przeprowadzenia diagnozy i dobrania odpowiedniej terapii dla ciebie. 

Nieleczony ból nerek w ciąży może przyczynić się do:

 • niewydolności nerek;
 • sepsy;
 • przedwczesnego porodu;
 • niskiej masy ciała urodzeniowej twojego dziecka;
 • w skrajnych przypadkach nawet poronienia.

Ból nerek w ciąży – domowe sposoby

Lekki ból pleców w okolicy nerek w ciąży możesz spróbować leczyć naturalnymi metodami. Możesz stosować następujące preparaty w pierwszych etapach schorzeń, aby zatrzymać ich rozwój:

 • środki rozkurczowe;
 • leki przeciwbólowe – posiadają jedynie działanie doraźne;
 • preparaty opioidowe – mają bardzo silne działanie przeciwbólowe. Sięgaj po takie środki tylko, gdy zwykłe leki nie wystarczają;
 • z naturalnych metod na ból pleców w okolicy nerek w ciąży poleca się żurawinę, nagietka, rumianka, mięty i krwawnika. Wszystkie te rośliny wspierają zdrowie układu moczowowego.

Aby ułatwić odblokowanie złogów kamieni w nerkach – wyjdź na spacer. Ból nerek w ciąży może się tylko wzmagać, jeżeli położysz się do łóżka. Delikatna aktywność fizyczna pomoże natomiast przemieścić się złogom i odblokować przewody. Ulgę mogą też przynieść ciepłe okłady, które działają rozkurczowo. Pamiętaj też, aby pić przynajmniej 2 litry wody dziennie i dbać o zdrową, zrównoważoną dietę.
Ból nerek w ciąży nie jest dolegliwością, którą można ignorować. Czasem łatwo pomylić go z bólem pleców o innych podłożach. Możesz więc stosować herbatki z żurawiny i rumianku jako profilaktyka przeciw problemom z układem moczowym. Jeżeli nie wiesz, co pomoże na ból nerek w ciąży, gdyż powyższe sposoby nie pomagają – bezzwłocznie udaj się do lekarza. Pamiętaj, że zdrowie twoje i twojego nienarodzonego dziecka jest najważniejsze! Nie dopuść więc do rozwoju poważnego schorzenia nerek i reaguj jak najszybciej.


Zobacz też:
Archiwum: grudzień 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *