Baza leków

Biofenac – lek na stawy

Biofenac to lek stosowany najczęściej w reumatologii, który wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Czy wszystkie osoby mające problemy ze stawami mogą go stosować? Jakie są przeciwwskazania do jego przyjmowania oraz działania niepożądane? Dowiedz się więcej o dawkowaniu i sposobie podania tego preparatu!

Biofenac – co to jest?

Biofenac to lek dostępny bez recepty. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, najczęściej jest stosowany na dolegliwości związane z chorobami stawów. Należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Substancją czynną jest aceklofenak. Lek działa poprzez hamowanie biosyntezy prostaglandyn. 

Biofenac skutecznie łagodzi dolegliwości związane ze zwyrodnieniową chorobą stawów, RZS czy chorobami przewlekłymi. Wchłania się szybko z przewodu pokarmowego. Okres półrozpadu wynosi 4 godziny, zatem stosunkowo długo utrzymuje się jego maksymalne stężenie. Lek ten usuwany jest z organizmu wraz z moczem. 

Biofenac – zastosowanie

Lek Biofenac zalecany jest do stosowania w przypadku bólów i stanów zapalnych stawów. Daje dobre rezultaty w łagodzeniu stanów zapalnych spowodowanych zwyrodnieniem stawów, zapaleniem stawów, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa czy reumatoidalnym zapaleniu stawów. 

Biofenac – dawkowanie i droga podania

Biofenac można przyjmować doustnie w postaci tabletek drażowanych lub saszetek do przygotowania zawiesiny doustnej.Tabletkę należy popić przynajmniej ½ szklanki wody. Saszetkę zawierającą preparat należy z kolei rozpuścić w ok.40-60 ml przegotowanej i ostudzonej wody. Tak przygotowanej zawiesiny nie powinno się pozostawiać i trzeba ją przyjąć niezwłocznie po przygotowaniu. 

Lek powinien być przyjmowany po konsultacji z lekarzem i zgodnie z jego zaleceniami. Według dawkowania podanego w ulotce leku nie jest zalecane przyjmowanie dawki przekraczającej 200 mg. Co ważne, podana dawka dobowa powinna zostać podzielona na dwie mniejsze. Zaleca się przyjmowanie jednej dawki rano, a drugiej wieczorem. Przyjęcie zbyt dużej dawki jednorazowo może skutkować wystąpieniem objawów ubocznych.

Zobacz także:  Czym jest Nebbud? Sprawdź, do czego służy preparat Nebbud. Dawkowanie, skutki uboczne i środki ostrożności

Biofenac – przeciwwskazania do stosowania

Przed przyjęciem leku Biofenac upewnij się, że nie występują u ciebie przeciwwskazania do stosowania. Nie zaleca się jego przyjmowania, jeśli:

  • występuje u ciebie uczulenie na kwas acetylosalicylowy lub w przeszłości doświadczyłeś reakcji uczuleniowej na aspirynę lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. ibuprofen;
  • występuje u ciebie choroba wrzodowa lub inna choroba układu pokarmowego, w wyniku której dochodzi do krwawienia z przewodu pokarmowego;
  • cierpisz na ciężką niewydolność serca;
  • jesteś w III trymestrze ciąży;
  • masz ciężką niewydolność nerek lub wątroby;
  • chorujesz na nawracającą chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy.

Biofenac – możliwe działania niepożądane

Przyjmowanie leku Biofenac może wiązać się z wystąpieniem następujących skutków ubocznych:

  • często pojawiają się niestrawność, zawroty głowy, bóle brzucha, nudności, biegunka, zmiany w czynności wątroby;
  • niezbyt częste objawy to zapalenie żołądka, zaparcia, wymioty, gazy, afty w jamie ustnej, wysypka skórna, świąd skóry, zaburzenia czynności nerek;
  • rzadko mogą pojawić się krwawienia z układu pokarmowego, smoliste stolce, niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, duszności, niskie stężenie hemoglobiny, zbyt niska ilość czerwonych krwinek, obrzęki twarzy, języka i gardła, zaburzenia widzenia, reakcje alergiczne.

W czasie przyjmowania leku może dojść do zaburzenia sprawności psychomotorycznej, zawrotów głowy związanych z zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego. Jego zażywanie może niekorzystnie wpływać na obsługę maszyn czy prowadzenie pojazdów. Należy więc zachować szczególną ostrożność w przypadku przyjmowania leku Biofenac, gdy zamierzasz wykonywać takie czynności.


Zobacz też:
Zobacz także:  Dicortineff – antybiotyk stosowany miejscowo do oczu lub uszu. Działanie, wskazania i przeciwwskazania
Archiwum: wrzesień 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *