Amotaks jest silnym lekiem o działaniu bakteriobójczym. Antybiotyk ten posiada wyjątkowo szerokie spektrum działania. Najczęściej zalecany jest w leczeniu schorzeń z dziedziny urologii oraz gastroenterologii. Dostępny jest jedynie na receptę.
Amotaks – co to jest?
Amotaks jest antybiotykiem o szerokim spektrum działania. Znajduje się w grupie leków bakteriobójczych. Może być stosowany jedynie pod kontrolą lekarza, a wydawany jest wyłącznie na receptę.
Obecnie Amotaks występuje pod dwoma nazwami handlowymi:
- Amotaks;
- Amotaks Dis.
W przypadku leku Amotaks apteki oferują go w trzech postaciach:
- tabletek 1 g;
- kapsułek twardych 250 mg;
- granulatu do sporządzenia zawiesiny 500 mg/5 ml
Natomiast lek o nazwie Amotaks Dis występuje w formie tabletek o zawartości substancji czynnej na poziomie 500 mg, 750 mg oraz 1 g.
Amotaks zawiera antybiotyk β-laktamowy z grupy penicylin. Amoksycylina, będąca jego substancją czynną, występuje w postaci amoksycyliny trójwodnej.
Przyjęty doustnie antybiotyk wchłania się łatwo i w stosunkowo krótkim czasie. Maksymalne stężenie substancji czynnej obserwuje się po godzinie od zażycia. Należy mieć na uwadze, że przenika ona do narządów wewnętrznych oraz mleka kobiet karmiących piersią.
Amotaks – zastosowanie
Antybiotyk Amotaks może być zażywany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Stosuje się go w przypadku zakażeń mających podłoże bakteryjne, szczepów wrażliwych na amoksycylinę.
Lek ten może być stosowany w profilaktyce zapalenia wsierdzia. Standardowo zażywa się go przy:
- zapaleniu migdałków i gardła wywołanym przez paciorkowce;
- ambulatoryjnym leczeniu zapalenia płuc;
- ostrym zapaleniu zatok;
- ostrym zapaleniu ucha środkowego;
- ostrym zapaleniu pęcherza moczowego;
- boreliozie;
- bezobjawowym bakteriomoczu w czasie ciąży;
- występowaniu ropnia okołozębowego;
- zakażeniu w przypadku protezowania stawów;
- eradykacji Helicobacter pylori;
- durze brzusznym oraz rzekomym;
- chorobie wrzodowej żołądka.
Zażywając Amotaks, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza. W sytuacji gdy pacjent posiada nadwrażliwość lub uczulenie na którykolwiek ze składników czynnych i pomocniczych zawartych w Amotaksie, powinien poinformować o tym w trakcie wizyty.
Nie należy przekraczać zalecanej dawki oraz łączyć Amotaksu z innymi lekami, bez skonsultowania tego z lekarzem.
Amotaks – dawkowanie i droga podania
Dawkowanie każdego preparatu o działaniu bakteriobójczym należy indywidualnie ustalić z lekarzem prowadzącym. Bierze on pod uwagę rodzaj oraz stopień zaawansowania choroby, a także masę oraz wiek pacjenta.
Lekarz ustali także czas trwania leczenia i częstotliwość zażywania leku. Pacjent nie może samodzielnie rozpoczynać i kończyć terapii, nawet jeśli objawy ustąpią.
Amotaks jest antybiotykiem, który można zażywać zarówno w trakcie posiłku, jak i przed oraz po nim. W tym przypadku występuje pełna dowolność, ponieważ spożywany pokarm nie wpływa na wchłanianie substancji czynnej.
Jeśli zażywany preparat jest w formie tabletek, należy popić je obficie wodą. Posiadają wgłębienie ułatwiające podzielenie na dwie części. Zawiesinę należy przygotować z wykorzystaniem przegotowanej wody, dolewając ją do zaznaczonej objętości. Butelkę należy wstrząsnąć zarówno przed dolaniem wody, jak i po nim, a także każdorazowo przed zażyciem.
Zawiesinę należy przechowywać w lodówce, maksymalnie przez 14 dni. Lek w postaci tabletek i kapsułek powinien znajdować w suchym miejscu w temperaturze pokojowej.
Standardowe dawkowanie Amotaksu dla dzieci ważących mniej niż 40 kilogramów to:
- 2–3 dawki w ciągu dnia;
- 40–90 mg na kilogram;
- nie więcej niż 100 mg na kilogram w ujęciu dobowym
Najczęściej zaleca się podawanie leku właśnie w formie zawiesiny.
Dorośli, w tym osoby starsze i dzieci o masie ciała przekraczającej 40 kilogramów powinni przyjmować lek w formie tabletek lub kapsułek. Dawka może wahać się między 250 a 500 mg podawanymi trzykrotnie w ciągu doby. Maksymalna dawka dobowa w przypadku osób dorosłych to 6 mg.
Amotaks – przeciwwskazania do stosowania
Kluczowym przeciwskazaniem do zażywania Amotaksu jest uczulenie na którykolwiek z jego składników, zarówno na substancję czynne, jak i pomocnicze. Należy zachować także szczególną ostrożność w przypadku stosowania leku u osób cierpiących na schorzenia nerek, nieregularne oddawanie moczu, a także mononukleozę zakaźną.
U osób zażywających regularnie leki na obniżenie krzepliwości krwi konieczne może okazać się przeprowadzenie dodatkowych badań przed wdrożeniem antybiotykoterapii.
W trakcie ciąży Amotaks może być stosowany jedynie w wyjątkowych sytuacjach, gdy korzyści będą większe niż potencjalne ryzyko dla zdrowia kobiety i płodu.
Również w przypadku karmienia piersią Amotaks może być stosowany jedynie w nielicznych przypadkach. Należy pamiętać, że zawarta w nim substancja czynna przenika do mleka. Konieczne jest monitorowanie dziecka i w razie wystąpienia reakcji uczuleniowej, biegunki lub innych skutków ubocznych natychmiastowe przerwanie karmienia i skonsultowanie się z lekarzem prowadzącym.
Amotaks – możliwe działania niepożądane
Amotaks może wywoływać różnorodne działania niepożądane. Większość z nich nie jest groźna dla zdrowia i życia pacjenta. W wielu przypadkach pojawiają się wymioty, biegunka i wysypka skórna.
Większej uwagi wymagają reakcje uczuleniowe oraz późne reakcje alergiczne. W ich obrębie mogą pojawić się bóle stawów i powiększenie węzłów chłonnych. Zmiany skórne, rumień wielopostaciowy oraz zapalenie naczyń krwionośnych wymagają konsultacji z lekarzem.
Bardzo rzadkimi skutkami ubocznymi są problemy z nerkami, drgawki oraz zmiany w obrębie języka i jamy ustnej.
Zobacz też:
- Biseptol – antybiotyk na zakażenia bakteryjne
- Altacet – postać leku, zastosowanie, przeciwwskazania
- Metypred – jak działa i kiedy go stosować?
- Nurofen – jakie ma zastosowanie? Kto nie może go stosować? Sprawdź!
- Pyrantelum – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. W jakim celu zażywa się Pyrantelum? Czy jest bezpieczny dla dzieci i kobiet w ciąży?
- Xifaxan – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane
- Tetralysal – jakie jest zastosowanie leku?
- Neoparin – jakie jest zastosowanie leku? Dowiedz się, jak dawkować Neoparin!