Baza leków

Altacet – postać leku, zastosowanie, przeciwwskazania

Altacet to popularny lek w formie żelu lub tabletek. Zazwyczaj stosowany jest w przypadku różnych urazów, a także stłuczeń i oparzeń. Dostępny jest w każdej aptece bez recepty. Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania leku? Czy może powodować działania niepożądane? Sprawdź!

Altacet – co to jest?

Altacet to lek, który działa przeciwbólowo i łagodząco. Zwykle jest stosowany w formie żelu (75 g), jednak dostępne są również tabletki (6 sztuk po 1 g). Możesz go stosować na urazy, stłuczenia, obrzęki i oparzenia pierwszego stopnia. Substancją czynną leku jest octanowinian glinu. W składzie żelu znajdują się także etanol 96%, woda oczyszczona, lewomentol, wodorotlenek sodu, karbomer i parahydroksybenzoesan metylu. W przypadku tabletek substancje pomocnicze to krospowidon, kwas borowy i stearylofumaran sodu.

Altacet – zastosowanie

Altacet stosuje się w przypadku obrzęków po urazach, stłuczeniach, a także przy oparzeniach pierwszego stopnia. Obrzęki stawowe i pourazowe również są wskazaniem do stosowania leku w formie maści lub tabletek.

Altacet – dawkowanie i droga podania

Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce lek w formie żelu można stosować 3-4 razy na dobę. Nakłada się go miejscowo. Należy pamiętać, by skóra została wcześniej dokładnie oczyszczona i wysuszona. Najlepiej stosować formę okładów wysychających. Nie należy ich jednak owijać ani stosować okluzji. Z kolei Altacet w tabletkach trzeba rozpuścić w około 50 ml ciepłej wody, a następnie tak przygotowany roztwór wykorzystać do kompresów, opatrunków i okładów. Należy pamiętać, by za każdym razem używać jedynie świeżego, a nieużyty wylać. 

Altacet – przeciwwskazania do stosowania

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku. Poza tym nie powinno się nakładać leku na uszkodzoną i podrażnioną skórę oraz duże rany. Pamiętaj, że to lek do krótkotrwałego i objawowego stosowania. Nie powinno się nim smarować także dzieci poniżej 3. roku życia, natomiast u starszych należy zachować ostrożność.

Zobacz także:  Duomox – antybiotyk zwalczający bakterie. Kiedy go stosować i jak dawkować? Poznaj przeciwwskazania do przyjmowania leku

Altacet – możliwe działania niepożądane

Jeśli zauważysz niepokojące objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Najczęściej wymienia się wśród nich pieczenie, rumień i świąd w miejscu użycia leku.


Zobacz też:
Archiwum: październik 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *