Odszkodowanie

Złamane żebra – ile zwolnienia można otrzymać, jak postępować po urazie?

Złamane żebra – ile zwolnienia można otrzymać, jak postępować po urazie?

Zapamiętaj:

  • Osobom ubezpieczonym w ciągu roku przysługuje 182 dni zwolnienia lekarskiego.
  • W tym zakresie wyjątek stanowią kobiety w ciąży oraz osoby chorujące na gruźlicę.
  • W przypadku złamanych żeber o czasie zwolnienia lekarskiego decyduje lekarz, ponieważ każdy przypadek jest indywidualny.

Złamane żebra – ile zwolnienia przysługuje?

Urazy kości są niezwykle bolesne, dlatego wielu pacjenci zastanawiają się, jak postępować przy złamanych żebrach? Ile zwolnienia może wypisać lekarz? W tym przypadku nie może być to więcej niż 182 dni w ciągu roku. W tym czasie ZUS wypłaca pacjentowi zasiłek chorobowy. Dotyczy to jednak tylko tych osób, których pracodawca odprowadza odpowiednie składki.

Proces gojenia się złamanych żeber jest dosyć długi. W tym czasie pacjent musi być ostrożny, ograniczając ruchy. Biorąc pod uwagę czas niezbędny na regenerację oraz potrzebę ochrony przed nadmiernym wysiłkiem czy potencjalnymi uszkodzeniami, lekarze często wystawiają zwolnienie lekarskie na okres 8–10 tygodni. Ostateczna decyzja zależy jednak od indywidualnej oceny pacjenta i stopnia powstałego uszkodzenia.

Charakterystyka i przyczyny złamania żeber

Złamane żebra to kontuzja powstała w wyniku uszkodzenia kości w obrębie klatki piersiowej. Z reguły jest to efekt bezpośrednich uderzeń, takich jak wypadki samochodowe, upadki czy uprawianie sportów kontaktowych. Choć w większości przypadków dochodzi jedynie do pęknięcia kości, złamane żebro może prowadzić do poważnych powikłań.

Uszkodzenie tego typu może stanowić zagrożenie dla zdrowia, np.:

  • przebicie płuc;
  • uszkodzenie naczyń krwionośnych;
  • uszkodzenie innych narządów wewnętrznych. 

Dlatego tak ważna jest świadomość objawów i pierwsza pomoc w razie takiego urazu.

Rozpoznawanie i leczenie złamania żeber

Objawy związane ze złamanymi żebrami obejmują zasinienie, obrzęk, silny ból wzmagający się podczas oddychania, kaszlu czy kichania, ograniczenie ruchomości klatki piersiowej, czy wyczuwalne pod skórą fragmenty kostne. Jeżeli wystąpią takie symptomy, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Zobacz także:  Palec trzaskający. Odszkodowanie z polisy zdrowotnej

Rozpoznanie złamania dokonywane jest na podstawie badania fizykalnego i diagnostyki obrazowej. Ortopeda decyduje o konieczności wykonania zdjęcia rentgenowskiego. W razie podejrzenia poważniejszych uszkodzeń pacjent może zostać skierowany na dodatkowe badania, takie jak tomografia czy rezonans magnetyczny.

Pierwsza pomoc i proces gojenia złamanych żeber

Gdy pojawia się podejrzenie złamania żebra, ważne jest właściwe zabezpieczenie pacjenta. Osoba poszkodowana powinna zostać ostrożnie ułożona w pozycji półsiedzącej. Należy ciasno owinąć klatkę piersiową opaską elastyczną lub bandażem, zwłaszcza w miejscu potencjalnego urazu. Dzięki temu ruchy klatki zostają ograniczone, zmniejszając ryzyko powikłań.

Po wstępnym zabezpieczeniu poszkodowanego trzeba wezwać pomoc medyczną lub udać się na SOR.

Złamane żebra – ile zwolnienia? Podsumowanie

By się zagoić, złamane żebra mogą potrzebować nawet 2 miesięcy! W tym okresie pacjent powinien ograniczyć aktywność fizyczną, zażywać ewentualne leki oraz dbać o dietę bogatą w składniki odżywcze, w tym wapń. Czas zwolnienia lekarskiego związany z takim urazem wynosi orientacyjnie 8-10 tygodni, ale jest to kwestia indywidualna i zależy od wyników diagnostycznych oraz opinii lekarza.


Zobacz też:
Archiwum: październik 2023

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *