Odszkodowanie

Ile trzeba mieć zwolnienia, żeby dostać odszkodowanie?

Ile trzeba mieć zwolnienia, żeby dostać odszkodowanie?

W skrócie:

  • To, ile trzeba mieć zwolnienia, żeby dostać odszkodowanie, zależy od rozwiązań przyjętych przez konkretnego ubezpieczyciela.
  • Minimalny wymagany czas zwolnienia lekarskiego można sprawdzić w umowie (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia).

Co trzeba zrobić, by otrzymać odszkodowanie?

W ramach ubezpieczenia na życie i zdrowie możesz otrzymać rekompensatę finansową, jeśli doszło do poważnego zachorowania lub uszczerbku na zdrowiu wskutek nieszczęśliwego wypadku w pracy. Oczywiście, musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że takie odszkodowanie nie jest wypłacane bezwarunkowo.

Wręcz przeciwnie, konieczne jest spełnienie szeregu warunków, które znajdują się w zawartej z towarzystwem ubezpieczeniowym umowie (warto w takiej sytuacji zajrzeć do OWU, czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia). Przykładowo, jeśli to Ty spowodujesz wypadek i będziesz wówczas pod wpływem alkoholu, świadczenie zapewne nie zostanie w ogóle wypłacone.

Podczas ustalania odszkodowania ważna jest również skala obrażeń lub choroby. Oprócz tego istotny jest również czas powrotu do zdrowia. Dlatego też czasem można spotkać się z pytaniami dotyczącymi tego, ile trzeba mieć zwolnienia, żeby dostać odszkodowanie.

Ile trzeba mieć zwolnienia, żeby dostać odszkodowanie?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: ile trzeba mieć zwolnienia, żeby dostać odszkodowanie, ponieważ każdy ubezpieczyciel wprowadza własne wymogi w tym zakresie. Przykładowo, w PZU można otrzymać odszkodowanie, jeśli czas trwania niezdolności do pracy wskutek choroby lub wypadku wyniósł co najmniej 30 dni. W przypadku niektórych towarzystw minimalny wymagany okres zwolnienia lekarskiego jest krótszy, choć trudno znaleźć polisy, w których jest to czas krótszy niż 1-2 tygodnie.

Uszczerbek na zdrowiu a odszkodowanie ZUS

Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o odszkodowanie wypłacane z ubezpieczenia ZUS (składki potrącane z wynagrodzenia). W takiej sytuacji można otrzymać jednorazowe odszkodowanie, jeśli uszczerbek na zdrowiu jest stały (brak realnych możliwości poprawy) lub przewidywany okres poprawy stanu zdrowia to min. 6 miesięcy.


Zobacz też:
Archiwum: czerwiec 2023

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *