Ziołolecznictwo

Zioła na zmniejszenie apetytu — przegląd

Zioła na zmniejszenie apetytu — przegląd

Nadmierny apetyt jest jedną z przyczyn otyłości, a co za tym idzie, wielu chorób. Jakie zioła na zmniejszenie apetytu wybrać, aby odczuwać mniejsze łaknienie? Chcesz zapewnić sobie uczucie sytości za pomocą ziół? To czytaj dalej.

Głód na słodycze, niezdrowe przekąski, napoje gazowane czy tłuste potrawy można nieco zmniejszyć dzięki naparom ziołowym. Są tu surowce naturalne i w przeciwieństwie do leków na obniżenie łaknienia, znacznie bezpieczniejsze. Sprawdź, które z nich są skuteczne w walce z nadwagą i otyłością. Które zioła na zmniejszenie apetytu warto wybrać?

Zioła na zmniejszenie apetytu — morwa biała

Morwa biała lub morwa czarna (łac. Morus alba L.) dostępna jest w sklepach zielarskich i aptekach w postaci suszonych owoców, a także herbatek do zaparzenia. W wyglądzie przypomina malinę pozbawioną swojego różowego barwnika. Wyniki badań naukowych wykazały, że morwa biała może być skutecznym remedium na walkę z glikemią. W składzie owoców wyróżnić można m.in. kwas askorbinowy (witaminę C), antyoksydanty, kwas foliowy, beta-karoten, alkaloidy, kwercetynę i aminokwasy egzogenne.

Co powoduje, że morwa biała jest dobra w redukcji apetytu? To sprawa kwercetyny, która odpowiedzialna jest za stabilizowanie poziomu cukru we krwi. Hamuje ona nadmierne wydzielanie glukozy po posiłku i stymuluje produkcji insuliny z trzustki. Dzięki tym właściwościom surowiec można spożywać jako naturalny środek na kontrolę wagi i pomoc w utrzymaniu szczupłej, a także zdrowej sylwetki.

Zioła na zmniejszenie apetytu — siemię lniane

Siemię lniane (łac. Lini semen) to przede wszystkim jedno z najlepszych źródeł błonnika. To ważny składnik diety, który pod wpływem wody, nieco zwiększa w żołądku swoją objętość i tym samym zapewnia poczucie sytości. Ponadto siemię jest stosowane osłonowo w przypadku dolegliwości trawiennych, w tym zaparć i zatruć pokarmowych.

W siemieniu lnianym znajduje się znikoma ilość cukru i skrobi, a to znaczy, że to produkt niskokaloryczny. Zaleca się, aby ziarna (lub len mielony) zalać na noc ciepłą wodą. Nazajutrz roztwór będzie przypominał kisiel, który zaleca się spożyć na czczo.

Zioła na zmniejszenie apetytu — liście malin

Liście malin mają wiele zastosowań w fitoterapii. Jednym z nich jest obniżanie poziomu glukozy i cholesterolu we krwi. Regularne picie naparu z tego surowca zmniejsza ochotę na podjadanie w ciągu dnia. Na tym jednak nie koniec prozdrowotnych korzyści. Wywar z liści malin wykazuje działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i radzi sobie w walce z bateriami. Jest również rekomendowany przez zwolenników medycyny naturalnej do płukania jamy ustnej w przypadku drobnych stanów zapalnych.

Zioła na zmniejszenie apetytu — mniszek lekarski

Mniszek lekarski (łac. Taraxacum officinale) to roślina, która króluje na polskich łąkach. Zioło to ma wiele właściwości prozdrowotnych, w tym zmniejszające apetyt. Mniszek ma bardzo niską kaloryczność, a mimo to wyróżnia się lekko słodkim smakiem. W składzie mniszka lekarskiego wyróżnia się m.in. witaminy z grupy B, witaminę C, krzem, żelazo i magnez. Jednakże składnikiem, który warunkuje działanie zmniejszające apetyt mniszka lekarskiego, jest inulina. Jest to polisacharyd, który w organizmie pozwala obniżyć poziom cholesterolu i cukru we krwi. O inulinie mówi się również, że jest naturalnym prebiotykiem.

Syropy z mniszka lekarskiego mogą być dodawane do herbaty, co stanowi doskonalą alternatywę dla niezdrowego, białego cukru.

Zioła na zmniejszenie apetytu — dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny (łac. Hypericum perforatum L), a ściślej mówiąc szczyty jego pędów są drogocennym surowcem w farmacji i kosmetologii. W składzie tego zioła znaleźć można m.in. flawonoidy, ksantony, garbniki, kwas gamma-aminomasłowy, pochodne fluoroglucyny, naftodiantrony i kwasy fenolowe.

Dziurawiec kojarzony jest przede wszystkim ze swojego działania uspokajającego. Warto go stosować, by obniżyć poziom cukru we krwi, co sprzyja odchudzaniu i zachowaniu szczupło wyglądającej sylwetki.

Przed spożyciem naparu z dziurawca zwyczajnego warto mieć na uwadze, że możliwymi skutkami ubocznymi jego spożycia mogą być bóle głowy, wzmożona potliwość, nadmierne pocenie się i ogólne osłabienie. Co więcej, dziurawiec jest fotouczulający, a zatem pijąc go w sezonie wiosenno-zimowym, konieczne jest zabezpieczanie skóry wysokim filtrem UV.

Innymi ziołami, które mogą okazać się pomocne w walce z otyłością są:

  • lubczyk lekarski,
  • poziomka pospolita,
  • mięta pieprzowa,
  • krwawnik pospolity,
  • fiołek trójbarwny,
  • morszczyn.

Osoby, które cierpią na zaburzenia przewlekłe i przyjmują leki, przed spożyciem jakichkolwiek ziół powinny skonsultować się z lekarzem. Część z nich może bowiem działać antagonistycznie w stosunku do substancji aktywnych zawartych w lekach, co obniża ich skuteczność.

Picie ziół jako profilaktyka otyłości

Jak widać, zioła hamujące apetyt mogą okazać się skuteczne w walce z problemem wilczego głodu. Jednakże, w przypadku poważnego zaburzenia odżywiania, w tym bulimii, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem i podjęcie odpowiedniego leczenia. Niepohamowany apetyt może bowiem mieć podłoże psychiatryczne, co wymaga interwencji farmakologicznej.

Zioła na zmniejszenie apetytu to dobre rozwiązanie na zmniejszenie ochoty na słodycze i inne niezdrowe produkty. Należy jednak pamiętać, że picie naparów ziołowych to jedynie uzupełnienie zdrowego stylu życia. Aby zachować szczupłą sylwetkę i tym samym zmniejszyć ryzyko rozwoju wielu chorób, należy dbać o lekkostrawną dietę, codziennie uprawiać aktywność fizyczną, nawadniać organizm i pić dużo wody mineralnej. Równie ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. To wszystko w połączeniu z dobrodziejstwami natury pozwoli na dłużej cieszyć się zdrowiem.


Zobacz też:
Archiwum: lipiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *