Ziołolecznictwo

Zioła na alergię – co na uczulenia? 

Zioła na alergię – co na uczulenia? 

Uczulenia na substancje pokarmowe, wziewne i inne są przyczyną pojawienia się niekomfortowych objawów. Odpowiednie rozpoznanie rodzaju alergii i wdrożenie leczenia pozwalają na poprawę jakości życia. Zioła na alergię są dobrym uzupełnieniem całości. Które z nich stosować? Czytaj dalej!

Objawami alergii są m.in. swędzenie oczu, katar, kaszel, pojawienie się wysypki skórnej, duszności i częste kichanie. Zioła na alergię stosowane są z powodzeniem przez wielu zwolenników medycyny naturalnej. Wykazują dużą skuteczność, mają niewiele skutków ubocznych, są łatwo dostępne i wyróżniają się przyjemnych smakiem i aromatem. Jakie jest ich działanie? Co wybrać na alergię wziewną, a co na skórną?

Zioła na alergię — nagietek lekarski

Nagietek lekarski (łac. Calendula officinalis) to bardzo popularna roślina od lat wykorzystywana w ziołolecznictwie i kosmetologii. Kojarzy się przede wszystkim z łagodnością. Ekstrakt z nagietka lekarskiego zmniejsza reakcje alergiczne, łagodzi ukąszenia po owadach, wspomaga regenerację skóry, a także przyspiesza gojenie się ran. 

Kremy, maści i żele z dodatkiem nagietka lekarskiego mogą być stosowane nawet przez niemowlęta. Pomogą zwalczyć drobne zmiany skórne np. wysypki spowodowane m.in. reakcją uczuleniową na proszek do prania lub substancję pokarmową. 

Zioła na alergię — skrzyp polny

Skrzyp polny (łac. Equisetum arvense L.) to drogocenny chwast, który występuje na polskich łąkach i polach. W jego składzie znajdują się m.in. flawonoidy, kwasy fenolowe, sole mineralne, związki krzemowe, a także sole magnezu i glinu. Roślina znana jest przede wszystkim z pozytywnego wpływu na skórę, włosy i paznokcie. Ekstrakt z zioła przyspiesza regenerację naskórka narażonego na stan zapalny wywołany reakcją alergiczną. 

Zobacz także:  Zioła na wątrobę – jak oczyszczać i regenerować wątrobę? Poznaj właściwości ostropestu, pokrzywy i jaskółczego ziela!

Zioła na alergię — mięta lekarska

Mięta lekarska (łac. Mentha piperita L.) znana jest od pokoleń i często stosuje się ją na dolegliwości trawienne. Swoje prozdrowotne właściwości roślina zawdzięcza olejkowi eterycznemu, w skład którego wchodzi m.in. mentol. Mięta ma działanie przeciwbakteryjne i odkażające. W przypadku alergii doskonale radzi sobie z nieżytem nosa i stanami zapalnymi toczącymi się w górnych drogach oddechowych. Zioło przynosi także ulgę w przypadku ukąszeń przez owady. W związku z tym jest chętnie używane do robienia kojących okładów na skórę. 

Zioła na alergię — czarnuszka siewna

Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to nie tylko doskonały dodatek do chlebów i sałatek. W składzie czarnuszki wyróżnić można m.in. witaminę A, E, B6, flawonoidy, alkaloidy, związki mineralne, sterole, kwasy tłuszczowe i aminokwasy. Wyniki badań naukowych wykazały, że stosowanie czarnuszki może niwelować objawy reakcji alergicznych, w tym kataru i kaszlu. 

Ponadto te niepozorne z wyglądu ciemne ziarenka mogą pomóc astmatykom, ponieważ składniki w nich zawarte sprzyjają rozszerzeniu oskrzeli i ułatwiają usuwanie zalegającej wydzieliny. 

Zioła na alergię — dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny (łac. Hypericum perforatum L.) znany jest także pod inną nazwą – ziele świętojańskie. Zioło wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych, w tym łagodzi objawy alergii skórnych i pokarmowych. Jest doceniany przede wszystkim z powodu zmniejszania dolegliwości trawiennych – pobudza wydzielanie soków trawiennych, łagodzi ból brzucha, zwiększa apetyt i jest pomocny przy wzdęciach. Co więcej, uszczelnia naczynia krwionośne, działa moczopędnie i leczy niektóre dolegliwości skórne, w tym wysypki alergiczne. 

Wiele ziół stosowanych na alergię wykazuje działanie antyhistaminowe, co oznacza, że hamuje wydzielanie substancji odpowiedzialnej za reakcję zapalną. Tym samym, zioła to doskonała alternatywa dla środków farmakologicznych. W aptekach i sklepach zielarskich znaleźć można specjalne kompozycje ziołowe przeznaczone do walki z alergiami wziewnymi i pokarmowymi. 

Zobacz także:  Zioła na jelita – jakie zioła stosować przy zespole jelita drażliwego? Naturalne wspomaganie układu pokarmowego

Innymi ziołami skutecznymi w walce z objawami alergii są:

  • zielona herbata,
  • rumianek,
  • pokrzywa zwyczajna,
  • miłorząb japoński,
  • imbir,
  • nawłoć,
  • pachnotka zwyczajna.

Zioła na alergię mogą okazać się niezastąpione, przede wszystkim wczesną wiosną, gdy zaczynają pylić pyłki drzew, traw i krzewów. W domowej apteczce warto mieć wówczas zapas naturalnych ziół do zaparzania i wykonywania inhalacji. Warto jednak pamiętać o tym, że przyjmując jednocześnie leki, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Składniki aktywne ziół mogą bowiem wejść w interakcje z substancjami czynnymi leków i zakłócić ich działanie. 


Zobacz też:
Archiwum: lipiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *