Ziołolecznictwo

Zioła na obniżenie cukru – co warto stosować przy cukrzycy? Poznaj zioła na cukrzycę obniżające poziom cukru we krwi!

Zioła na obniżenie cukru – co warto stosować przy cukrzycy?  Poznaj zioła na cukrzycę obniżające poziom cukru we krwi!

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną. Coraz częściej dotyka osoby w każdym wieku. Może być wrodzona lub nabyta. Zbyt wysokie stężenie glukozy może prowadzić do licznych powikłań. Poznaj skuteczne zioła na obniżenie cukru, które pozwolą wyregulować jego poziom.

Glukoza jest cukrem prostym aldehydowym, który stanowi główne źródło energii dla żywych organizmów. Za utrzymanie właściwego poziomu cukru we krwi odpowiada insulina, czyli hormon wytwarzany przez trzustkę. Z różnych przyczyn poziom glukozy może zbyt niski lub za wysoki. W tym drugim przypadku najczęściej mamy do czynienia z cukrzycą. Leczenie cukrzycy zależy w dużej mierze od jej rodzaju, przyczyny oraz stadium zaawansowania choroby. Sprawdź, które naturalne produkty i zioła na obniżenie cukru są naprawdę skuteczne i bezpieczne w stosowaniu!

Czym jest poziom glukozy we krwi?

Glukoza to niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu cukier prosty z grupy cukrów aldehydowych. To swego rodzaju paliwo do życia zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Ilość glukozy we krwi jest regulowana przez insulinę. Dlaczego więc poziom glukozy we krwi nie zawsze jest prawidłowy? Dzieje się tak zwykle wtedy, gdy występują zaburzenia funkcjonowania trzustki, w której produkowana jest insulina. To właśnie brak lub niedobór insuliny we krwi prowadzi do rozwoju cukrzycy.

Cukrzyca

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, której objawem jest zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi. Zwiększony poziom cukru we krwi nosi miano hiperglikemii. To stan, w którym trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny lub insulina nie jest właściwie wykorzystywana przez komórki znajdujące się w ciele człowieka. Cukrzyca jest jedną z najpopularniejszych chorób metabolicznych. Wyróżniamy dwa rodzaje choroby:

  • cukrzyca typu 1;
  • cukrzyca typu 2.
Zobacz także:  Zioła moczopędne na obrzęki — przegląd

Dowiedz się, czym różnią się oba rodzaje cukrzycy i jak przebiega leczenie hiperglikemii!

Objawy cukrzycy

Nieleczona cukrzyca może wpływać negatywnie na ogólny stan zdrowia pacjenta. Dlatego właśnie niezwykle istotna jest szybka i prawidłowa diagnoza. Istnieją pewne charakterystyczne objawy, które mogą świadczyć o rozwijającej się cukrzycy. Należy do nich:

  • wzmożone pragnienie;
  • częstomocz;
  • zwiększony apetyt;
  • utrata masy ciała;
  • ogólne osłabienie;
  • infekcje pęcherza;
  • senność;
  • utrudnione gojenie się ran;
  • świąd skóry;
  • stany zapalne.

Wystąpienie wyżej wymienionych symptomów bezwzględnie oznacza, że problem należy skonsultować z lekarzem. Osoby ze zdiagnozowaną chorobą są pod stałą opieką poradni diabetologicznej.

Przyczyny cukrzycy

Przyczyny choroby uzależnione są od jego rodzaju. W przypadku cukrzycy typu I mamy do czynienia z całkowicie zahamowaną produkcją insuliny, czyli hormonu niezbędnego do przemiany glukozy. Dzieje się tak wskutek uszkodzenia trzustki, jednak jak dotąd nie udało się ustalić przyczyny. Cukrzyca typu II jest tzw. schorzeniem nabytym. Zazwyczaj wynika z nieodpowiedniego stylu życia. Czynniki, które zwiększają ryzyko rozwoju choroby to:

  • nieprawidłowa dieta bogata w żywność wysoko przetworzoną i słodycze;
  • nadmierne spożywanie alkoholu;
  • palenie papierosów;
  • otyłość lub nadwaga;
  • czynniki genetyczne.

Jak obniżać poziom glukozy we krwi – leczenie

W leczeniu cukrzycy najważniejsze jest obniżenie poziomu glukozy we krwi i utrzymywanie prawidłowe stężenia. Pierwszym krokiem do walki o zdrowie jest zmiana stylu życia. Należy wprowadzić odpowiednią dietę i zredukować masę ciała. Ważne jest, aby spożywać produkty o niskim indeksie glikemicznym. Warto również wprowadzić umiarkowany wysiłek fizyczny. Istotne jest także regularne dokonywanie pomiarów glukometrem. Często niezbędna jest farmakoterapia. Zazwyczaj stosuje się leki doustne, które wykazują właściwości obniżające poziom cukru. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie insuliny.

Co warto stosować? Zioła na obniżenie cukru we krwi

U pacjentów z cukrzycą dobre efekty przynosi także stosowanie ziół dla cukrzyków. Specjalne produkty i mieszanki ziołowe mogą skutecznie pomóc w obniżeniu poziomu cukru. Fitoterapia wpływa na gospodarkę węglanową w organizmie i spowalnia wchłanianie cukrów zawartych w pokarmach. Pozytywny wpływ roślin na zdrowie człowieka został wielokrotnie udowodniony przez liczne badania. Niemniej jednak warto, aby stosowanie ziół u chorych na cukrzycę przebiegało równolegle z terapią lekami przeciwcukrzycowymi.

Zobacz także:  Zioła na poprawę krążenia — ranking

Zioła na cukrzycę – morwa biała

Jednym z najważniejszych składników ziołowych mieszanek na cukrzycę jest morwa biała. Roślina ta wykazuje właściwości obniżające poziom glukozy we krwi. Wynika to z działania zmniejszającego wydzielanie enzymów odpowiadających za rozkład sacharozy i skrobi. Zioło zawiera alkaloid DNJ, który skutecznie opóźnia rozkład tych substancji i utrudnia ich przemianę w glukozę.

Szałwia – zioła obniżające cukier

Kolejnym cenionym ziołem, które jest chętnie wykorzystywane w leczeniu cukrzycy jest napar z szałwii. Roślina zwiększa działanie insuliny i zmniejsza produkcję glukozy we krwi. Jak potwierdzają badania naukowe, skuteczność szałwii jest zbliżona do metforminy, czyli związku wykorzystywanego w preparatach obniżających poziom cukru.

Pokrzywa

Wśród polecanych ziół obniżających poziom glukozy we krwi znajduje się także pokrzywa zwyczajna. Z powodzeniem może być stosowana do leczenia cukrzycy typu II. Roślina działa przeciwzapalanie i antyoksydacyjnie. Pokrzywa wpływa na pracę układu moczowego. Jej działanie widoczne jest we wspomaganiu oczyszczania nerek i dróg moczowych.

Nasiona kozieradki

Wyjątkowymi właściwościami może pochwalić się także kozieradka. Regularne stosowanie polepsza tolerancję glukozy i pomaga w obniżeniu poziomu insuliny, trójglicerydów oraz cholesterolu we krwi. Nasiona kozieradki zawierają związki fenolowe i flawonoidy, dzięki czemu zwiększają wrażliwość tkanek na insulinę oraz zmniejszają wchłanianie cukrów. Roślina wpływa także na metabolizm, a w szczególności prawidłowe przyswajanie węglowodanów. Kozieradka może być też stosowana w celu łagodzenia bólu żołądka, zgagi i niestrawności.

Rutwica

Ziele rutwicy zawiera flawonoidy, dzięki czemu skutecznie obniża poziom cukru we krwi. Wpływa także na regulację metabolizmu węglowodanów, dzięki zawartości soli chromu. Rutwica jest również bogata w pochodne guanidyny, galegina i hydroksy-4-galegina, przez co spowalnia syntezę glukagonu odpowiedzialnego za uwalnianie glukozy z glikogenu.

Zielona herbata

Zielona herbata oprócz dużych walorów smakowych charakteryzuje się także właściwościami zdrowotnymi. Regularne picie naparu zmniejsza uszkodzenia komórek. Liście zielonej herbaty wykazują też przedłużone działanie regulujące poziom glukozy we krwi.

Zobacz także:  Irigasin – działanie, sposób użycia, przeciwwskazania. Kiedy można stosować Irigasin? 

Cynamon

Cynamon jest uznaną i lubianą przyprawą. To jednak niejedyne zalety tej rośliny. Wyciąg z cynamonu zawiera silnie przeciwutleniacze, które stymulują receptory dla insuliny znajdujące się na powierzchni błon komórkowych. Dzięki temu zwiększają wrażliwość na działanie insuliny, co skutkuje obniżeniem stężenia cukru we krwi.

Gurmar

Gurmar to roślina wywodząca się z południowych Indii. Jest zalecana do stosowania przez cukrzyków i osoby z podwyższonym poziomek glukozy lub insuliny we krwi. Liście gurmaru stymulują komórki beta trzustki do produkcji insuliny. Wpływają także na lepszą i wydajniejszą pracę trzustki, regulują poziom cholesterolu we krwi i zmniejszają apetyt na słodkie produkty.

Fasola

Fasola jest przykładem warzywa o niskim indeksie glikemicznym. Jest bardzo wskazana do regularnego spożywania przez cukrzyków ze względu na swoje obniżające poziom glukozy we krwi. Bardzo ważną zaletą fasoli jest również to, że działa moczopędnie, dzięki czemu ułatwia oczyszczanie organizmu.

Zioła na obniżenie cukru we krwi są wspaniałą terapią uzupełniającą w leczeniu cukrzycy. Chęć stosowania fitoterapii warto jednak skonsultować z diabetologiem. Niektóre zioła mogą bowiem wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami.


Zobacz też:
Archiwum: lipiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *