Ziołolecznictwo

Zioła na sen – poznaj sposoby, które ułatwią zasypianie! Które zioła na bezsenność zapewnią zdrowy sen? Sprawdź to!

Zioła na sen – poznaj sposoby, które ułatwią zasypianie! Które zioła na bezsenność zapewnią zdrowy sen? Sprawdź to!

Bezsenność to problem, który dotyka coraz większej części naszej populacji. Jednym z powodów problemów z zasypianiem jest przewlekły stres i nieprawidłowa higiena snu. Poznaj domowe sposoby i zioła na sen, które pozwolą Ci zredukować trudności z zaśnięciem!

Niedobór snu i jego niska jakość negatywnie wpływają na pracę układu nerwowego. Osoba cierpiąca na bezsenność zwykle jest rozkojarzona, ma problem z podejmowaniem decyzji i brakiem koncentracji oraz widoczny jest u niej znaczny spadek energii. Taki stan utrudnia normalne funkcjonowanie i sprawia, że komfort życia zauważalnie się obniża. Bezsenność wpływa również na kondycję organizmu i zdrowie – niedobór snu osłabia pracę układu odpornościowego i zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia, depresji i innych chorób. Poznaj skuteczne zioła na sen!

Czym jest bezsenność?

Bezsenność to problemy nie tylko z zasypianiem, ale również utrzymaniem snu i jego niską jakością. Stan może być krótkotrwały lub przewlekły. Trudności z zaśnięciem mogą mieć różne podłoże i sposób radzenia sobie z tym problemem zależy przede wszystkim od przyczyny. Poszukiwania źródła bezsenności należy rozpocząć od oceny ogólnego stanu zdrowia, ponieważ niektóre choroby i schorzenia mogą wpływać na tę męczącą dolegliwość. Jeśli lekarz nie stwierdzi bezpośredniej przyczyny w kondycji fizycznej organizmu, warto skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą.

Rodzaje bezsenności

Według międzynarodowej statystycznej klasyfikacji chorób i problemów zdrowotnych (ICD-10) bezsenność dzielimy na:

  • organiczną (podłożem są istniejące schorzenia);
  • nieorganiczną (brak jednostek chorobowych powodujących bezsenność).

Jest to jednak wyłącznie podstawowy podział, ponieważ problemy ze snem możemy podzielić ze względu na czas trwania oraz dokładniejsze źródło zaburzeń.

Bezsenność pierwotna i wtórna

Problemy ze snem mogą mieć różnorakie podłoże. Z tego względu wyróżniamy bezsenność:

  • pierwotną idiopatyczną – brak określonego źródła problemu;
  • pierwotną psychofizjologiczną – występuje z powodu zaburzeń rytmu dobowego, złej higieny snu, przewlekłego stresu lub trudnej sytuacji życiowej;
  • wtórną – zaburzenie o podłożu somatycznym, które towarzyszy zazwyczaj innym schorzeniom (np. chorobom nerek czy tarczycy, bezdechom, problemom z tarczycą).

Bezsenność przygodna, krótkotrwała i przewlekła

Bardzo ważnym kryterium klasyfikacji jest też czas trwania problemu. W tej kategorii wyróżniamy bezsenność:

  • przygodną – występuje okresowo i trwa zazwyczaj jedynie kilka dni;
  • krótkotrwałą – najczęściej spowodowana jest trudnym i stresującym czasem w życiu, może trwać nawet do 4 tygodni;
  • przewlekłą/chroniczną – źródłem problemu są inne choroby, takie jak: depresja czy schorzenia powodujące ból, które uniemożliwia sen.

Problem z zasypianiem – przyczyny

Bezsenność może wynikać z różnych powodów. Leczenie i sposób radzenia sobie z problemem będzie zależał przede wszystkim od źródła zaburzenia. Najczęstsze przyczyny kłopotów z zasypianiem to:

  • chroniczny stres;
  • niewłaściwa higiena snu;
  • bezdech senny;
  • zażywane leki;
  • choroby układu nerwowego;
  • choroby tarczycy;
  • depresja;
  • stany lękowe;
  • przerost prostaty;
  • zaburzenia pracy nerek;
  • nadciśnienie tętnicze krwi;
  • choroba Parkinsona;
  • zaburzenia neurologiczne;
  • zmiana stref czasowych.

Leczenie – czy środki nasenne działają?

Aby poprawić jakość snu i zwalczyć bezsenność, stosuje się zazwyczaj leki nasenne zawierające:

  • pochodne benzodwuazepiny;
  • Z-leki o wysokiej zawartości zaleplonu, zolpidemu lub zopiklonu.

Preparaty uspokajające i nasenne działają wyciszająco i pomagają się rozluźnić, dzięki czemu ułatwiają zasypianie. Należy jednak pamiętać, że wykazują działanie na aktywność ośrodkowego układu nerwowego, przez co mogą uzależniać. Dlatego powinny być stosowana wyłącznie tymczasowo. U pacjentów, którzy leczą się z uzależnień od alkoholu lub narkotyków stosuje się leki przeciwhistaminowe (zwykle stosowane przy alergii).

Jak zasnąć? Poznaj domowe sposoby ułatwiające zasypianie

Bezsenność niekorzystnie wpływa na życie zarówno pacjenta, jak i osób w jego otoczeniu. Występuje pogorszona wydajność, a samopoczucie i nastrój ulegają znacznemu obniżeniu. Osoba cierpiąca na problemy ze snem staje się wybuchowa, poirytowana, zdekoncentrowana i drażliwa. Przewlekły stan zaburzenia snu może być przyczyną depresji, a nawet myśli samobójczych. Dlatego niezwykle ważna jest szybka i skuteczna reakcja. Oprócz terapii farmaceutycznej ogromną rolę w poprawie sytuacji odgrywają domowe sposoby. Właściwości prosenne wykazują zioła na sen oraz techniki relaksacyjne.

Odpowiednia higiena snu

Bardzo ważne jest również zadbanie o prawidłowe warunki do snu. Wyróżniamy kilka zasad, które pozwolą zadbać o odpowiednią higienę snu:

  1. Usuń z sypialni telewizor i głośne urządzenia (np. tykający zegar);
  2. Unikaj aktywności fizycznej do 4 godzin przed planowanym pójściem spać;
  3. Godzinę przed snem wyłącz komputer, smartfon i inne urządzenia emitujące światło niebieskie;
  4. Zadbaj o odpowiednią temperaturę w sypialni (18-20 stopni Celsjusza);
  5. Zrezygnuj z drzemek dłuższych niż 15 minut;
  6. Ogranicz spożywanie alkoholu i palenie papierosów;
  7. Kolację zjedz najpóźniej 3 godziny przed snem.

Zioła na sen – naturalne mieszanki ziołowe na sen

Substancje ziołowe od lat wykorzystywane są do leczenia wielu schorzeń. Swoje zastosowanie znajdują też w przypadku bezsenności. Zioła na sen pozwalają nie tylko wyciszyć organizm, ale również pobudzić produkcję melatoniny – hormonu odpowiadającego za zdrowy sen. Można je stosować w formie gotowych herbatek i naparów przygotowanych z suszu. Składniki dostępne są również jako suplementy diety. Zioła o właściwościach wyciszających koją nerwy i działają rozkurczowo. Silne zioła nasenne mogą wywołać skurcze macicy, dlatego kobiety w ciąży powinny polegać przede wszystkim na konsultacji lekarskiej.

Które zioła na bezsenność ułatwią zasypianie? Kozłek lekarski – korzeń

Kozłek lekarski to ziele powszechnie znane jako waleriana. Wykazuje działanie nasenne i zmniejszające napięcie nerwowe. Jego właściwości są w stanie zapewnić spokojny sen, ponieważ działa uspokajająco. Kozłek obniża aktywność układu nerwowego, zmniejsza zaburzenia lękowe i redukuje uczucie niepokoju, dzięki czemu wydłuża czas snu i zmniejsza ilość wybudzeń.

Uspokajająca herbata na sen – melisa i rumianek

Liście melisy zawierają cytral, flawonoidy, kwasy fenolowe oraz inne cenne substancje, które odpowiadają za właściwości prosenne rośliny. Do przygotowania naparu należy wykorzystać suszone liście. Herbata będzie miała lekko cytrynowy zapach i pomoże się zrelaksować, uspokoić oraz wyciszyć umysł i ciało. Rumianek natomiast skutecznie niweluje stres, rozluźnia i ułatwia zasypianie.

Szyszki chmielu

Coraz więcej osób docenia szyszki chmielu. Warto sięgnąć po napar z szyszek w przypadku problemów z głębokim snem. Obecna w chmielu lupulina hamuje funkcje kory mózgowej i utrudnia przewodzenie bodźców do układu nerwowego, dlatego pomaga odzyskać spokój. Herbatkę z szyszek chmielu warto pić codziennie bezpośrednio przed snem. Należy pamiętać, że te zioła o działaniu nasennym są nieodpowiednie dla dzieci poniżej 12 roku życia.

Męczennica cielista – naturalne zioła nasenne źródłem cennych substancji

Istnieje wiele naturalnych składników, których stosowanie sprawi, że po przebudzeniu będziemy bardziej wypoczęci. Jednym z takich preparatów jest męczennica cielista. Działanie ziół widoczne jest w zakresie przeciwlękowym, poprawiającym jakość snu i wydłużenia fazy REM. Co więcej, roślina wykazuje wpływ na zmniejszanie bólu i obniżanie ciśnienia krwi.

Życie w biegu sprawia, że coraz większa część populacji cierpi na kłopoty z zasypianiem. W przypadku problemów z bezsennością warto skorzystać z naturalnych dobrodziejstw ziół, które są w stanie skutecznie poprawić jakość snu i ułatwić zasypianie. Doskonałą metodą jest również relaksująca kąpiel z dodatkiem olejku z lawendy, który wykazuje działanie uspokajające.


Zobacz też:
Archiwum: czerwiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *