Porady medyczne

Lekomania – wszystko co musisz wiedzieć na jej temat

Lekomania – wszystko co musisz wiedzieć na jej temat

Czym jest lekomania?

Lekomania, lekozależność i zależność lekowa to nazwy stosowane wymiennie, na określanie uzależnienia organizmu od różnego rodzaju medykamentów. Niestety, obecnie rośnie grupa osób nadużywających wszelkiego rodzaju farmaceutyków. Należy mieć świadomość, że lekomania jest tak samo niebezpieczna jak alkoholizm, narkomania oraz inne nałogi, związane z korzystaniem z niebezpiecznych substancji. Uzależnienie jest chorobą, z którą praktycznie nie da się poradzić sobie samodzielnie.

Jakie są przyczyny zależności lekowej?

Uzależnieniu od medykamentów może mieć wiele przyczyn. Ten nałóg często jest problemem osób zmagających się z problemami psychicznymi, takimi jak depresja, stany lękowe, fobie, zaburzenia odżywiania oraz nerwice. Według badań, lekomania zagraża również osobom, które mają niską samoocenę, problemy z kompetencjami społecznymi oraz z funkcjonowaniem w grupie. 

Za przyczyny lekomanii uważa się również łatwy dostęp do leków oraz chęć łatwego dostarczenia sobie pozytywnych wrażeń. Nie można też zapominać o hipochondrii, czyli nadmiernym koncentrowaniu się na swojej kondycji psychofizycznej, przy jednoczesnym wysokim poziomie niepokoju o własne zdrowie. 

Choć niektóre leki dostępne są tylko na receptę, to mimo tego pacjenci znajdują sposoby na regularne branie ich, bez wyraźnego wskazania od lekarza. Do niebezpiecznych, szybko uzależniających substancji zalicza się m.in. opioidy i benzodiazepiny.

Objawy lekomanii – po czym poznać nałóg?

Zależność lekowa jest stosunkowo trudna do zdiagnozowania, ponieważ chorzy często doskonale ukrywają swój problem przed najbliższymi, samemu lekceważąc niepokojące objawy. Do sygnałów, że możemy zmagać się z lekomanią należą m.in.:

  • częstsze wizyty u lekarza, głównie dla uzyskania interesującej nas recepty,
  • korzystanie z leków bez konkretnych wskazań medycznych,
  • równoległe korzystanie z usług kilku specjalistów tej samej gałęzi medycyny, dla otrzymywania większej ilości recept,
  • podnoszenie dawek leków, bez konsultowania tego z lekarzem,
  • problemy z koncentracją,
  • zaburzenia związane ze snem,
  • skłonności do płaczu oraz otępienie,
  • kontynuowanie farmakoterapii, mimo ustąpienia objawów,
  • mieszanie środków o podobnym działaniu, szczególnie leków uspokajających i przeciwbólowych
Zobacz także:  Medyczna marihuana w walce z bólem – jak może pomóc?

Warto również mieć świadomość, że tak samo jak w przypadku innych uzależnień, lekomani również mogą się zmagać z zespołem abstynencyjnym. Do objawów tego zespołu zalicza się przede wszystkim nerwowość, lęki, stany depresyjne, bóle mięśni i głowy, zaburzenia łaknienia oraz bezsenność.

Czy lekomanię można skutecznie wyleczyć?

Jak każde uzależnienie, również lekozależność ma negatywne konsekwencje dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Długotrwałe przyjmowanie leków może skutkować stopniowym wyniszczeniem układu pokarmowego oraz wątroby. Dodatkowo, lekomani często mają problem z koncentracją, snem oraz kontrolowaniem swoich emocji. 

Niestety, leczenie lekomanii jest długotrwałym i wymagającym procesem, które często wymaga dwutorowego działania. Najlepsze efekty daje połączenie psychoterapii i detoksu od substancji uzależniających. Osoby, które wychodzą z lekomanii, zwykle znajdują się pod opieką specjalistów pracujących w ośrodkach zajmujących się leczeniem uzależnień.

Tak jak w przypadku innych nałogów, lekomania również daje się skutecznie zaleczyć. Należy jednak pamiętać, że proces leczenia jest żmudny i bardzo wymagający, a chory do końca życia będzie musiał uważać, żeby nie wrócić do czynnego nałogu. Najlepsze efekty uzyskują osoby, które w pełni akceptują fakt, że są uzależnione i mają problem, który świadomie chcą pokonać. Istotne jest zarówno samozaparcie, jak i pomoc specjalisty oraz wsparcie bliskich osób, członków rodziny i przyjaciół. 


Zobacz też:
Zobacz także:  Badanie poziomu D-dimerów - jakie są ich normy we krwi?
Archiwum: sierpień 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *