Ziołolecznictwo

Zioła na endometriozę — co przyjmować?

Zioła na endometriozę — co przyjmować?

Endometrioza to częsta przypadłość utrudniająca zajście w ciążę. W medycynie naturalnej od lat stosuje się mieszanki ziół, a ich picie przyczynia się do zmniejszenia rozrostu endometrium macicy. Jakie zioła na endometriozę są najskuteczniejsze? Czytaj dalej.

Mieszanki ziół stosowane w przypadku endometriozy wykazały się dużą skutecznością w niwelowaniu objawów tego schorzenia. Wiele kobiet stosuje je, aby złagodzić bolesne okresy towarzyszące chorobie. Jakie rodzaje ziół na endometriozę wyróżniają się największą skutecznością? Jak należy je parzyć, aby wydobyć z nich najcenniejsze właściwości?

Czym jest endometrioza? 

Endometrioza, inaczej gruczolistość macicy jest powszechnie występującą wśród kobiet chorobą. Dotyka ona przede wszystkim panie w wieku rozrodczym, znacznie utrudniając zajście w ciążę. U podłoża choroby leży znaczny rozrost błony śluzowej poza jamą macicy. 

Objawami endometriozy są:

  • nieregularne krwawienia miesięczne,
  • bolesne miesiączki,
  • problemy z zajściem w ciążę,
  • nawracające wzdęcia,
  • uczucie osłabienia,
  • ból w trakcie stosunku płciowego. 

Leczenie naturalne przerostu endometrium opiera się m.in. na przyjmowaniu suplementów diety i ziół. Innymi metodami są m.in. doustne środki antykoncepcyjne, analogi gonadoliberyn, niesteroidowe leki przeciwzapalne (na dolegliwości bólowe) i inhibitory aromatazy. 

Zioła na endometriozę — kwiat nagietka

Kwiat nagietka często znajduje się w kompozycji ziół na endometriozę. Roślina jest łatwo dostępna na polskich łąkach i polach. Jest źródłem m.in. flawonoidów, karotenoidów, związków śluzowych, fitosteroli, kwasów organicznych, a także glikozydów. Napar z nagietka działa rozkurczowo, co bezpośrednio przekłada się na złagodzenie objawów bolesnego miesiączkowania. Ponadto to popularne zioło stosuje się jako remedium na stany zapalne skóry (w postaci kremów i maści), a także przy trudno gojących się ranach. Działa także żółciopędnie, co usprawnia procesy trawienne.

Zioła na endometriozę — kwiat brzozy

Kwiat brzozy są dobrze znane wszystkim miłośnikom fitoterapii i naturalnych metod wspierania zdrowia organizmu. Brzoza jest drzewem bardzo popularnym, lecz o ich kwiatach przeciętny Polak nadal wie niewiele. Wyniki badań naukowych wykazały, że kwiaty rośliny zawierają w składzie m.in. kwas askorbinowy, garbniki, olejek eteryczny i flawonoidy. Napary z kwiatów brzozy działają na organizm oczyszczająco, wspierają kondycję skóry, włosów i paznokci, a także pomagają utrzymać dobrą kondycję błon śluzowych. 

Zioła na endometriozę — ziele skrzypu polnego

Ziele skrzypu polnego to istna skarbnica właściwości prozdrowotnych. Dla wielu zioło to kojarzy się przede wszystkim z suplementami diety i kosmetykami stosowanymi celem poprawy kondycji skóry, włosów i paznokci. Warto jednak wiedzieć, że ziele skrzypu polnego może być dobrym sposobem na walkę z objawami endometriozy. Działa odtruwająco, obniża ciśnienie tętnicze krwi i ma właściwości antyoksydacyjne. Kąpiele z dodatkiem ziela skrzypu polnego działają łagodząco i zmniejszają dolegliwości bólowe. 

Zioła na endometriozę — nasiona lnu 

Nasiona lnu stosuje się przede wszystkim w celu wsparcia układu trawiennego. Ze względu na dużą zawartość błonnika, który pęcznieje pod wpływem wody, len skutecznie oczyszcza układ pokarmowy z zalegających toksyn i ułatwia trawienie. Ponadto nasiona tej rośliny zawierają w swoim składzie liczne antyoksydanty i kwasy omega-3, co pozytywnie wpływa na błonę śluzową macicy, ograniczając jej przyrastanie. Pomaga to walczyć z kłopotliwymi objawami endometriozy. 

Leczenie ziołami endometriozy może być skuteczne również dzięki:

  • kocance piaskowej (w postaci kwiatostanu),
  • zielu krwawnika,
  • zielu bylicy pospolitej,
  • korze kaliny koralowej,
  • kłączu perzu,
  • zielu przywrotnika.

Zioła na endometriozę należy parzyć pod przykryciem przez minimum 20 minut, a napar należy wypić ciepły. Przykrycie ma zapobiec zbyt szybkiemu ulatnianiu się olejków eterycznych, co może powodować osłabienia ich działania. Warto przy tym pamiętać, że pierwsze rezultaty pojawiają się po kilku tygodniach stosowania. 

Poza przyjmowaniem ziół, leczenie endometriozy powinno odbywać się pod kontrolą ginekologa. Czasami konieczne będzie jednoczesne przyjmowanie leków, a nawet zabieg chirurgiczny. Osoby, które przyjmują zioła na endometriozę i jednocześnie substancje farmakologiczne, muszą poradzić się lekarza, czy składniki aktywne nie wchodzą w negatywne interakcje. 


Zobacz też:
Archiwum: lipiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *