Objawy

Zawroty głowy przy wstawaniu – czy są groźne? Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Zawroty głowy przy wstawaniu – czy są groźne? Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Zawroty głowy podczas wstawania – przyczyny

Silne zawroty głowy po wstaniu nieraz wywołują duży niepokój. Jeżeli sam/a go odczuwasz, być może obawiasz się, że oznaczają chorobę. Zawroty nie zawsze jednak są spowodowane poważną dolegliwością. Zawroty głowy rano przy wstawaniu są naturalną reakcją organizmu na nagłą pionizację. Możesz im zapobiec poprzez wolniejsze, delikatniejsze wstawanie. Natomiast silne i częste zawroty głowy po wstaniu mogą świadczyć o różnych schorzeniach. Niektóre z nich są łagodne, inne niebezpieczne. Jak można je rozpoznać?

Uciążliwe zawroty głowy przy wstawaniu z łóżka wskazują na problem z układem równowagi. Takie zaburzenia błędnika mogą być rezultatem stanów zapalnych lub uszkodzenia struktury układu równowagi. Gdy zawroty głowy podczas wstawania połączone są z mdłościami, mogą świadczyć o chorobie Meniere’a. Towarzyszą jej także szumy uszne. 

W niektórych przypadkach zawroty głowy przy pochylaniu oznaczają udar pnia i móżdżku, albo nawet stwardnienie rozsiane. Jeżeli odczuwasz zawroty głowy aż od kręgosłupa, jest to prawdopodobnie skutek urazu kręgosłupa na odcinku szyjnym. Natomiast zwykły ból głowy w połączeniu z zawrotami oznacza najczęściej po prostu migrenę.

Zawroty głowy przy pochylaniu i podnoszeniu się często powodowane są patologiami układu krążenia. W połączeniu z wysokim ciśnieniem wskazywać mogą na nadciśnienie tętnicze. Za częste wirowania i brak stabilności może też odpowiadać hipotensja, miażdżyca, niewydolność krążenia kręgowo-podstawnego lub zaburzenia rytmu serca. Do częstych powodów należą także różnego rodzaju infekcje, anemia, zaburzenia elektrolitowe, hipoglikemia, zatrucia pokarmowe lub przyjmowanie niektórych leków. W niektórych przypadkach, można też zaobserwować zawroty głowy podczas depresji lub nerwicy.

Zobacz także:  Jakie są przyczyny nagłych dreszczy i uczucia zimna?

Jak widzisz, ciężko podać jeden konkretny powód odczuwania wirowania w głowie. Nie sposób również wyodrębnić najczęstszych przyczyn. Co więcej, niektóre z nich pozostają nieznane. Jeżeli czujesz, że zawroty głowy po wstaniu pojawiają się u ciebie zbyt często, koniecznie udaj się do lekarza. Prawdopodobnie będzie on w stanie zdiagnozować ten problem.

Zawroty głowy – co robić?

Nie wiesz co robić, gdy odczuwasz zawroty głowy? Przede wszystkim skonsultuj się z lekarzem, aby ustalić ich przyczynę. Jeśli poznasz powód tego zjawiska, łatwiej ci będzie na nie zaradzić. Jeśli chodzi o domowe sposoby, możesz zrobić kilka rzeczy, aby zminimalizować uciążliwe wirowania głowy.

Manewr Epleya

Jest to prosty, sprawdzony i bezpieczny sposób na zawroty głowy przy wstawaniu z łóżka. Polega na większym rozłożeniu w czasie zmiany ułożenia głowy. Pamiętaj, aby po długim leżeniu unikać gwałtownego wstawania. Zawroty głowy rano przy wstawaniu zniweluj poprzez powolne podnoszenie się. Najpierw delikatnie podnieś się do pozycji siedzącej. Następnie, dopiero po paru minutach przystąp do wstawania.

Nawadnianie organizmu

Koniecznie postaraj się pić co najmniej dwa litry płynów dziennie. Jeżeli nie masz żadnych innych przeciwwskazań, możesz również bardziej dosalać spożywane w ciągu dni posiłki. Wypróbuj też spania w pozycji półsiedzącej. 

Inne sposoby na zawroty głowy podczas wstawania

W ramach profilaktyki przed zawrotami głowy, poleca się także:

  • unikanie długich, gorących kąpieli,
  • przebywania w dusznych, niewietrzonych pomieszczeniach,
  • zrezygnować z palenia papierosów oraz picia alkoholu,
  • wkomponować w plan dnia aktywność fizyczną dostosowaną do kondycji i możliwości ciała.

Ruch, szczególnie na świeżym powietrzu, pomaga odpowiednio dotlenić organizm. Niezbędna jest też zdrowa dieta. Zawroty głowy przy wstawaniu mogą być spowodowane nieprawidłowym odżywianiem. W sytuacji, gdy brak ci niezbędnych witamin lub energii, poczujesz się słabo, a zawroty głowy będą bardzo intensywne. W skrajnych przypadkach może też dojść do omdlenia. Pamiętaj o tym, aby dbać o siebie i nie nadwyrężać organizmu. 

Zobacz także:  Dzwonienie w uszach – jak radzić sobie z tą niewygodną dolegliwością akustyczną?

Gdy te sposoby na radzenie sobie z zawrotami głowy nie pomagają, może być konieczne zastosowanie farmakoterapii. Niepokojące objawy zawsze konsultuj z lekarzem. Pomoże on dobrać odpowiednie rozwiązania i leki do twojej przypadłości.


Zobacz też:
Archiwum: grudzień 2020

Udostępnij

Jeden komentarz

  1. Maria pisze:

    Czasem miewam zawroty głowy przy wstawaniu i niestety nie życzę tego uczucia nikomu. Bardzo nieprzyjemne. Chyba mimo wszystko będę jednak musiała pójść z nim do lekarza, aby ten ocenił, czy wszystko jest okej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *