Ból

Ból kolan w nocy – skąd bierze się ta nieprzyjemna dolegliwość?

Ból kolan w nocy – skąd bierze się ta nieprzyjemna dolegliwość?

Nie można powiedzieć, że ktokolwiek jest odporny na występowanie u siebie bólu kolan. Ta dolegliwość może spotkać osoby w każdym wieku, jednak prawdopodobieństwo wystąpienia takiego bólu wzrasta wraz z wiekiem. Ból kolan w nocy może występować jako następstwo jakiegoś urazu, otyłości, rozwoju stanu zapalnego w stawach lub stosowania niektórych leków. Przeczytaj i dowiedz się, kiedy powinieneś udać się do lekarza ze swoimi kolanami.

Ból kolana w nocy

Kolano to delikatny staw, który jest niemal nieustannie narażony na różnego rodzaju kontuzje i przeciążenia. O ile nagły ból w kolanie podczas wysiłku przeważnie zmusza to natychmiastowej reakcji, to przewlekłe pobolewanie kolan w nocy może zostać zignorowane. Jest to niebezpieczne, ponieważ ból kolan w nocy również wymaga specjalistycznego leczenia i może się wiązać z poważną chorobą.

Do objawów towarzyszących tej dolegliwości należą:

  • nasilanie się bólu kolan w nocy podczas wstawaniu, szczególnie po dłuższym spoczynku;
  • obrzęk stawów;
  • trzaskanie lub trzeszczenie podczas zginania nóg;
  • zaburzona ruchomość;
  • nienaturalne napięcie mięśni nóg.

Ból kolan w nocy – przyczyny

Nie sposób dobrać odpowiedniego leczenia bez znajomości dokładnego charakteru swojego stanu. Przyczyny ból kolan w nocy bywają przeróżne – poznaj je, aby lepiej oszacować, co dzieje się w twoim organizmie. Bacznie obserwuj swój organizm podczas ataku bólu. Twoje spostrzeżenia mogą znacznie ułatwić lekarzowi diagnozę problemu. 

Ból kolan w nocy może pojawić się jako następstwo następujących czynników:

  • ucisk korzenia nerwu w kręgosłupie;
  • ból kolan i łokci w nocy może wiązać się z chorobą zwyrodnieniową stawów;
  • dolegliwość, która utrzymuje się przez długi czas, lecz nie jest szczególnie silna ani uciążliwa może być spowodowana obecnością stanu zapalnego. Często pojawia się przy tym zaczerwienienie, obrzęk i bóle kolana w nocy;
  • jeżeli oprócz bólu odczuwasz też zaburzenia mobilności i sztywność stawów, powodem może być choroba reumatyczna. Ból kolan w nocy jest typowym objawem reumatoidalnego zapalenia stawów. Przy tym schorzeniu, twój własny układ odpornościowy atakuje stawy. Inną przyczyną o podobnym podłożu jest też dna moczanowa. W tym przypadku, nadmiar kwasu moczowego powoduje tworzenie się kryształków, które wywołują puchnięcie i straszny ból kolan w nocy;
  • kolano skoczka – zapalenie przyczepu więzadła rzepki. Najbardziej podatni na tę dolegliwość są osoby uprawiające sport, a także ludzie otyli, którzy bardziej obciążają swoje stawy;
  • kolano kinomana – pojawia się wśród osób, które spędzają długie godziny w pozycji siedzącej lub w butach na obcasie. Ból powodowany jest długotrwałym uciskiem na stawy w jednym miejscu. Szczególnie narażone są na to osoby pracujące za biurkiem oraz kierowcy;
  • rwący ból kolana w nocy czasem jest odnotowywany wśród osób, które skręciły lub nadwyrężyły ten staw. Mogło wydarzyć się to przy jakiejkolwiek czynności, która wymaga wykonania gwałtownego lub nienaturalnego ruchu nogą. Dolegliwości pourazowe czasem lubią dawać o sobie znać nawet podczas spoczynku;
  • ból nóg pod kolanami w nocy może pojawiać się też na skutek mechanicznego uszkodzenia łąkotki, chrząstki lub ścięgien;
  • na ból kolan narażają cię nawet niektóre leki, takie jak chociażby statyny cholesterolu.
Zobacz także:  Sprawdzone i bezpieczne sposoby na ból gardła w ciąży

Ból kolana w nocy u dziecka

Czy twoje dziecko skarży się na bolące kolana w nocy? Przeważnie odpowiada za to po prostu intensywny wzrost dziecka. Tzw. bóle wzrostowe pojawiają się pomiędzy 3. a 12. rokiem życia. Ścięgna nie zawsze rozwijają się w tym samym tempie co kości, co może powodować bardzo nieprzyjemne uczucie. 

Co więcej, dzieci często nadwyrężają swoje ciała podczas intensywnej aktywności fizycznej za dnia. Wówczas ból kolana w nocy u dziecka można przypisać intensywnym procesom regeneracyjnym w ciele. Nie ignoruj jednak tych dolegliwości i w razie obaw – udaj się do lekarza, gdyż czasem przyczyny są poważniejsze i wymagają wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Jak leczyć bolące kolana w nocy?

Jako pierwszy ratunek przy bólu kolan w nocy pomogą ci niesteroidowe leki przeciwbólowe i zimne okłady. Możesz wykorzystać do tego lód lub polewać staw zimną wodą pod prysznicem. Są to jednak tylko działania doraźne, które nie likwidują źródła problemu, a jedynie objawy. 

W celu określenia przyczyny silnego bólu kolan w nocy konieczny jest dokładny wywiad wstępny i badania obrazowe. Niektóre schorzenia, które różnią się od siebie sposobem leczenia, objawiają się w podobny sposób. Najlepiej więc od razu udać się do ortopedy. Lekarz może zlecić ci szereg badań obrazowych:

  • rezonans magnetyczny;
  • USG;
  • RTG;
  • tomografię komputerową.

W niektórych przypadkach do wyleczenia bólu kolan w nocy wystarczą odpoczynek i okłady. W innych konieczna jest specjalistyczna rehabilitacja i odpowiednio dobrane leki. Zdarzają się też jednak schorzenia, przy których nie obejdzie się bez operacji.

Nigdy nie ignoruj bólu kolan w nocy. We wczesnych stadiach chorobowych znacznie łatwiej się leczyć niż wtedy, gdy schorzenie mocno się rozwinie. Jeżeli więc dokuczają ci kolana podczas siedzenia lub leżenia, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Być może przyczyna jest naprawdę błaha i prosta do zlikwidowania. Jeśli jednak twój ból kolana w nocy spowodowany jest chorobą, wykażesz się odpowiednią czujnością.

Zobacz także:  O czym świadczy ból nerki? W jaki sposób możesz się z nim uporać?

Zobacz też:
Archiwum: grudzień 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *