Baza leków

Co to jest Xanax? Jak działają leki uspokajające? Skutki uboczne i zagrożenia Xanaxu

Choroby związane z układem nerwowym występują coraz częściej we współczesnym świecie. Problemy związane ze stresem i przewlekłym lękiem mogą doprowadzać do bardzo niebezpiecznych stanów, przez co konieczne może być leczenie farmakologiczne. Czym jest Xanax i w jaki sposób może pomóc na różnego rodzaju problemy związane z układem nerwowym? Sprawdź w naszym artykule!

Xanax – co to jest?

Xanax należy do leków przeciwlękowych oraz uspokajających i szeroko jest wykorzystywany w psychiatrii. Produkt należy do benzodiazepinów. Poza wspomnianymi działaniami preparat ten działa również przeciwdrgawkowo i rozluźniająco, ponieważ lek wyłącza działanie receptorów GABA-A, które są odpowiedzialne za odczuwanie lęku. W efekcie już po 20 minutach od zażycia tabletki można zauważyć pierwsze efekty. 

Xanax dostępny jest w formie tabletek o zawartości substancji czynnej od 0,25 mg do 2 mg. Lek można kupić wyłącznie po okazaniu recepty wystawionej przez psychiatrę. 

Substancją czynną leku jest alprazolam, który należy do grupy triazolowych pochodnych benzodiazepiny. Działa bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy, powodując uspokojenie, senność i relaks. 

Maksymalne stężenie substancji czynnej w osoczu krwi osiągane jest po około 2 godzinach od zażycia tabletki. 

Xanax – zastosowanie

Xanax jest stosowany w psychiatrii i neurologii. Pacjenci, którzy borykają się z różnego rodzaju stanami lękowymi, zaburzeniami nerwowymi i odczuwają przewlekły stres, lęk oraz depresję mogą być zmuszeni do rozpoczęcia terapii Xanaxem. Lek ten wpływa na układ nerwowy, likwidując niepokój oraz pobudzenie. Po zażyciu preparatu pacjent może odczuwać uspokojenie. Poza tym działa on nasennie, przeciwdrgawkowo, a nawet może być przyczyną zobojętnienia. 

Xanax – dawkowanie i droga podania

Xanax jest przyjmowany w postaci tabletek. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Lek powinno się popijać sporą ilością płynów. Dawkowanie jest ściśle określane przez lekarza i najczęściej rozpoczyna się od najmniejszych dawek, czyli 0,25 mg. 

Zobacz także:  Amol – działanie, dawkowanie, przeciwwskazania

Ich zwiększenie powinno odbywać się tylko po zaleceniu przez lekarza i jest uwarunkowane indywidualnymi potrzebami pacjenta.

Ogólnie przyjęte dawki w przypadku stanów lękowych współistniejących z depresją wynoszą maksymalnie 0,5 mg przyjmowane 3 razy na dobę. Natomiast w przypadku lęku napadowego lub agorafobii dawka wynosi maksymalnie 1 mg przyjmowany w jednej dawce przed snem, a następnie jest stopniowo zwiększana.

Warto wiedzieć, że przyjmowanie większych dawek niż zalecane nie wzmocni działania Xanaxu. W ten sposób rośnie jedynie ryzyko uzależnienia się od preparatu.

W trakcie terapii nie wolno spożywać alkoholu, a leku nie mogą przyjmować pacjenci, którzy nie ukończyli 18. roku życia.

Często Xanax jest przyjmowany doraźnie w przypadku krótkotrwałego i wzmożonego stresu, na przykład przez ważnym wydarzeniem, jak wystąpienie na dużej scenie przy istnieniu fobii społecznej.

Xanax – przeciwwskazania do stosowania

Xanax jest silnym lekiem, który zawiera substancję czynną należącą do benzodiazepin, a więc nie każdy może je przyjmować. Przed rozpoczęciem terapii pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich zaburzeniach, chorobach i innych przyjmowanych lekarz. Leku nie wolno przyjmować w przypadku:

  • niewydolności płuc;
  • chorób grzybiczych;
  • niewydolności oddechowej oraz występowania bezdechu sennego;
  • zaburzeń pracy nerek;
  • uczulenia lub nadwrażliwości na benzodiazepiny;
  • jaskry i miastenii;
  • zaburzeń pracy wątroby;
  • kobiet w ciąży i matek karmiących piersią;
  • osób, które przyjmują leki przeciw padaczce;
  • osób, które miały myśli samobójcze, zaburzenia lękowe lub cierpiały na ciężką depresję.

Xanax – możliwe działania niepożądane 

Ze względu na fakt, że Xanax jest lekiem psychotropowym, silnie oddziałuje na układ nerwowy, a co za tym idzie może nieść ze sobą poważne skutki uboczne. Na początku kuracji pacjenci często skarżą się na:

  • senność, bezsenność, zaburzenia pamięci i obniżenie nastroju;
  • uczucie oderwanie od rzeczywistości i zaburzenia koordynacji ruchowej, a także drżenie kończyn.
Zobacz także:  Ketrel – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. W jakich sytuacjach można zażyć Ketrel? Czy bez bezpieczny w ciąży? 

Poza tym mogą wystąpić takie objawy jak:

  • zaparcia lub biegunka;
  • suchość w ustach;
  • spadek ciśnienia lub kołatanie serca.

Warto wiedzieć, że w przypadku przyjmowania Xanaxu nie powinno się prowadzić samochodu, ponieważ preparat wpływa na szybkość reakcji oraz skupienie. Xanax obniża również skuteczność leków antykoncepcyjnych, które działają na hormony płciowe kobiet. 

Xanax może być niebezpieczny, ponieważ benzodiazepiny bardzo łatwo uzależniają. Z tego powodu jest lekiem dostępnym na receptę. Organizm szybko przyzwyczaja się do substancji czynnej, przez co potrzebuje coraz większej dawki. Właśnie dlatego nie zaleca się stosowania Xanaxu przez więcej niż 3 dni z rzędu. W trakcie jego zażywania należy pozostawać w stałym kontakcie z lekarzem.


Zobacz też:
Archiwum: lipiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *