Farmakologia

Kapsułkowanie leków i suplementów diety – na czym polega?

Kapsułkowanie leków i suplementów diety – na czym polega?

Prędzej czy później każdy z nas spotka się z jakąś formą leków, czasami będzie to lek na ból gardła, czasami na gorączkę, a czasami po prostu będą to suplementy diety. Leki pakowane są w bardzo różny sposób i mogą być podawane w formie syropu, tabletki, kropelek bądź kapsułek. Ta ostatnia forma zapakowania leku z wielu powodów jest najbardziej lubiana przez pacjentów. Przyjrzyjmy się, czym jest kapsułkowanie oraz dlaczego jest tak popularne.

Budowa leku/suplementu diety?

Zanim odpowiemy sobie na to pytanie, musimy zatrzymać się przy budowie leku. Każdy lek (lub suplement) bez względu na formę jego podania składa się w dużym skrócie z tzw. substancji czynnej, substancji pomocniczej oraz opakowania. Opakowanie w tym przypadku to rodzaj pudełka dla wymienionych substancji, a mówiąc najprościej forma, jaką dany lek przybierze ostatecznie. Ostateczną jego formą, w tym przypadku kapsułki, widzimy po otworzeniu opakowanie końcowego (może być to blister lub plastikowy pojemnik).

Dlaczego kapsułki są tak lubianą formą leku?

Popularność tej formy bierze się z paru czynników. Po pierwsze, kapsułka jest bardzo przyjazna dla przełyku pacjenta oraz jego układu pokarmowego. Ma to bardzo duże znaczenie, kiedy mówimy o lekach dla osób starszych albo dzieci. Leki kapsułkowane bardzo szybko się wchłaniają, co jest ich kolejnym plusem. Kapsułki mogą mieć różne kształty i kolory, a przy tym, niektóre z nich można otwierać. Ma to bardzo dużo znacznie w przypadku podawania leku dzieciom. Rodzice małych dzieci chwalą sobie takie rozwiązanie, a trochę starsze dzieci nie kojarzą podawania leków jako czegoś nieprzyjemnego.

Zobacz także:  Lek Captopril na wysokie ciśnienie krwi. Kaptopryl – dawkowanie, przeciwwskazania, środki ostrożności

Z czego zrobiona jest kapsułka oraz jak odbywa się proces kapsułkowania?

Kapsułka jest zrobiona z żelatyny. Dzięki czemu sama w sobie nie jest szkodliwa dla organizmu. Proces powstawania kapsułki odbywa się bardzo wcześnie, ponieważ już na etapie produkcji danego leku bądź suplementu. Cały proces obwarowany jest bardzo rygorystycznymi przepisami, które muszą być przestrzegane na każdym etapie produkcji.

Czy kapsułkowanie musi robić firma produkująca lek?

Rynek leków jest bardzo dynamicznym tworem. Na rynku istnieją firmy, które wykonują usługi produkowania leków na zlecenie. Firmy takie pozawalają dobrać kształt, kolor oraz rodzaj kapsułki dopasowany do konkretnego specyfiku. Kapsułka dla seniorów będzie inna niż kapsułka dla dzieci. Wszystkie detale są ustalane na etapie produkcji leku. Pamiętajmy, jednak że samo kapsułkowanie to tylko jeden z procesów powstania leku bądź suplementu. Do całościowego jego powstania potrzebna jest odpowiednia receptura oraz badania, które potwierdzą jego skuteczność i, co ważne, brak szkodliwości.

Kapsułkowanie leków ma praktycznie same plusy. Współczesna technologia pozwala zapakować lekarstwo w taki sposób, aby było ono przyjemne w dawkowaniu dla każdej osoby, bez względu na wiek lub choroby wewnętrzne. Kapsułki jako forma podawania leku są całkowicie bezpieczne, a to jest ważne dla każdej osoby, która ma do czynienia z ich zażywaniem.


Zobacz też:
Zobacz także:  Fenazolina – zastosowanie, dawkowanie, skutki niepożądane. Co warto wiedzieć o tym leku?
Archiwum: kwiecień 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *