Ból

Skąd bierze się ból pięty? Co robić, gdy każdy krok jest wyzwaniem?

Skąd bierze się ból pięty? Co robić, gdy każdy krok jest wyzwaniem?

Skąd bierze się ból pięty? Co możesz zrobić, aby szybko i skutecznie pozbyć się tej przypadłości? Jak chronić tę część stopy, aby uniknąć problemów zdrowotnych? Czy choroby objawiające się bólem w piętach da się skutecznie pokonać? Pytań jest wiele. Na te zadawane najczęściej odpowiadamy w dalszej części tekstu. Zapraszamy do lektury!

Ból pięty – przyczyny 

Zastanawiasz się, dlaczego bolą pięty? Powodów może być wiele. Czasem winę ponosi źle dobrane obuwie. Nieraz za ból pięty odpowiedzialne są wady postawy i płaskostopie, a kiedy indziej przyczyną będzie uraz. Lista problemów, które mogą skutkować bólem pięt, jest długa. Przedstawiamy najważniejsze z nich. 

Ból pięty a wiek

Na dolegliwości związane z piętami spory wpływ ma wiek. Boląca pięta może uprzykrzyć wielu osobom jesień życia. Nie oznacza to jednak, że problemy ze stopami nie grożą dzieciom i młodzieży.

Dzieci a ból pięty

Ból pięty u dziecka jest zjawiskiem dość częstym, a jego najczęstszymi przyczynami okazują się przeciążenia lub błędy związane z doborem obuwia.

Nie możesz jednak ignorować problemu, ponieważ u dzieci w wieku szkolnym może dojść do pojawienia się martwicy jałowej guza piętowego. Przypadłość ta znana jest również jako choroba Haglunda-Severa, a jej główna przyczyna to szybki proces wzrostu. Gdy stopa rośnie zbyt szybko, poszczególne warstwy tkanek kostnych ulegają zniszczeniu. To zaś prowadzi do silnego bólu, deformacji pięty i rozwoju stanu zapalnego.

W tym temacie warto też dowiedzieć się, czym jest koślawość pięt. Na ten temat więcej przeczytasz w tym miejscu: https://lupiko.pl/koslawosc-piet.

Ból pięty u osób starszych 

Stopy to podpora ciała. Przez całe życie dzięki nim możesz się przemieszczać lub stać bezpiecznie w jednym miejscu. Efekt? W pewnym wieku zaczynają dawać o sobie znać. Częstym problemem są m.in. pękające pięty, często ignorowane jako kosmetyczna dolegliwość. Niestety, jeśli zlekceważysz pierwsze dolegliwości związane ze skórą na piętach, musisz się liczyć z przykrymi konsekwencjami (m.in. bólem pięt). 

Zobacz także:  Co zrobić jak boli ucho: kompleksowy poradnik leczenia

Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Zapalenie rozcięgna podeszwowego to problem, o którym może świadczyć m.in. ból pięty przy chodzeniu. Choroba spowodowana jest przeciążeniami, które odbijają się fatalnie na stanie rozcięgna podeszwowego. Mowa o tkance na całej długości podeszwy, która rozciąga się przy każdym ruchu stopy.

Jak dochodzi do przeciążenia rozcięgna podeszwowego? 

Główną przyczyną zapalenia tej części stopy są przeciążenia i towarzyszące im mikrourazy. Zwykle takie dolegliwości pojawiają się u osób prowadzących aktywny styl życia (np. u biegaczy). Stan zapalny może się jednak rozwinąć także u tych osób, które nie ćwiczą, lecz ze względu na pracę większość dnia spędzają w pozycji stojącej. 

Jak rozpoznać chorobę? 

Zapalenie rozcięgna podeszwowego to uciążliwa przypadłość, której towarzyszy wiele charakterystycznych dolegliwości. Najczęstszymi objawami stanu zapalnego są:

  • ból pięty pod spodem; 
  • ból pod stopą;
  • ból pięty z boku;
  • zaczerwienienie i obrzęk skóry. 

Jak walczyć z tą przypadłością? 

Leczenie zapalenia rozcięgna podeszwowego może przybierać różne formy. Specjaliści zalecają, aby już przy pierwszych objawach dolegliwości:

  • zmienić obuwie;
  • sięgnąć po wkładki ortopedyczne;
  • zrezygnować z tych aktywności, które najmocniej obciążają stopę. 

Gdy choroba jest już bardziej zaawansowana, pomocne będą zabiegi wykorzystujące moc ultradźwięków. Stosuje się także leczenie farmakologiczne. Zaniechanie oznacza szereg komplikacji, m.in. powstanie ostrogi piętowej. 

Ostroga piętowa a ból pięty 

W przypadku tak uciążliwej przypadłości, jaką jest ostroga piętowa, głównym źródłem bólu pięty jest powstające nad nią zwapnienie. Ma ono kształt małego haczyka, który może stać się przyczyną poważnych problemów. Ostroga piętowa ma ścisły związek z zapaleniem rozcięgna podeszwowego. To właśnie nieleczony stan zapalny jest najczęstszą przyczyną powstania ostrogi. Jak możesz się jej pozbyć? 

Leczenie ostrogi piętowej polega na wykorzystaniu fali uderzeniowej. Terapię możesz wspierać, nosząc wkładki ortopedyczne i korzystając z chłodnych kompresów. 

Pięta Haglunda

Ta choroba znana jest również jako jałowa martwica kości piętowej. Główną przyczyną problemu okazuje się niedokrwienie tętnicze tylnej części pięty. Skutkiem tego jest martwica tkanki kostnej, sama w sobie będąca sporym wyzwaniem. Dodatkowo, pięta ulega deformacji, a tworzące się na niej narośla jeszcze bardziej utrudniają chodzenie. W jaki sposób możesz się uporać z taką przypadłością, która objawia się bardzo silnym bólem pięty?

Przyczyny jałowej martwicy kości piętowej

Pięta Haglunda zwykle ma związek z przewlekłym i silnym naprężeniem mięśni kulszowo-goleniowych. Jakie czynniki mogą sprzyjać deformacji? Wielu specjalistów wskazuje na wady związane z budową stóp i problemy z ich prawidłowym ustawieniem. 

Zobacz także:  Co to jest ból neuropatyczny i jak się go leczy? Charakterystyka dolegliwości neuropatycznych

Jak objawia się pięta Haglunda?

Jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów tej choroby jest silny ból pięty, który nasila się podczas zginania stopy. Pozostałe objawy to:

  • zrogowaciała skóra;
  • zaczerwienienie skóry nad piętą;
  • narośl nad piętą;
  • opuchlizna w rejonie guza piętowego;
  • problemy z wystającą kością na pięcie. 

Medycyna w walce z chorobą Haglunda

Pięta Haglunda sprawia sporo bólu i utrudnia chodzenie, dlatego ważne jest odpowiednie leczenie tej przypadłości. Ulgę przynosi noszenie miękkiego obuwia i stosowanie wkładek ortopedycznych. Możesz też skorzystać z fizjoterapii (np. z zabiegów laserowych i krioterapii). Jeśli martwica pięty jest już bardzo zaawansowana, niezbędny może się okazać zabieg chirurgiczny. Polega on na wycięciu narośli, która odpowiada za silny ból pięty. 

Zapalenie kaletki ścięgna Achillesa a ból pięty z tyłu

Bolące pięty z tyłu często są symptomem zapalenia kaletki ścięgna Achillesa. Co możesz zrobić, gdy źródłem bólu jest największe ścięgno w ludzkim ciele, które łączy piętę z łydką? To ścięgno sprawia, że możesz chodzić, biegać i skakać. Efekt? Gdy dochodzi do stanu zapalnego, ścięgno Achillesa staje się przyczyną bólu pięty i nawet wykonanie małego kroku wymaga wówczas znacznego wysiłku. 

Skąd biorą się problemy ze ścięgnem Achillesa? 

Do najczęstszych przyczyn problemów z tym ścięgnem zaliczają się: 

  • źle dopasowane obuwie;
  • brak aktywności fizycznej;
  • otyłość i nadwaga; 
  • wiek.

Jak rozpoznać zapalenie ścięgna Achillesa? 

Zapalenie kaletki ścięgna Achillesa objawia się bólem pięty, któremu towarzyszą: 

  • ból w dolnej części łydki;
  • sztywność i ból stopy; 
  • tkliwość ścięgna powyżej pięty.

Na czym polega leczenie tej przypadłości? 

Leczenie stanu zapalnego ścięgna Achillesa polega przede wszystkim na korzystaniu z leków przeciwzapalnych. Ważną rolę odgrywają tu również zabiegi fizjoterapeutyczne (m.in. laseroterapia). 

Ból pięty a urazy i złamania 

Często ból pięty z boku od wewnątrz okazuje się skutkiem urazów. Czasem zdarza się, że dolegliwość daje o sobie znać wiele lat po kontuzji. Chcesz uniknąć poważnych problemów? Nie ignoruj nawet tych drobnych dolegliwości, które pojawiają się po urazie. Sprawdź też, czy w wyniku wypadku (np. upadku z dużej wysokości) nie doszło do złamania kości piętowej. Jest to jedno z najpoważniejszych uszkodzeń stopy, dlatego diagnoza okazuje się kluczowa dla skutecznego leczenia.

Jak pokonać ból w piętach? Pomoc specjalistów to podstawa!

Co możesz zrobić, gdy boląca pięta coraz bardziej utrudnia ci poruszanie się? Skonsultuj się z lekarzem. Jaki medyk będzie w stanie pomóc? Podpowiadamy!

Ból pięty – lekarz, czyli jakiego specjalistę warto odwiedzić? 

Gdy ból pięty wzbudza twój niepokój i coraz bardziej utrudnia ci życie, poszukaj wsparcia u lekarza. Jakiego? Najlepiej udaj się do ortopedy, który sprawdzi stan stopy i wykryje źródło dolegliwości. Przy problemach z bolącą piętą swoją wiedzą może ci pomóc również fizjoterapeuta, dzięki któremu skorzystasz z dopasowanych do twoich potrzeb zabiegów. 

Zobacz także:  Ból jąder – dotkliwy i uciążliwy męski problem

Ból pięty – badania, które warto wykonać 

W ustaleniu przyczyny bólu pięty pomogą także badania obrazowe. Te najważniejsze to:

  • USG;
  • rezonans magnetyczny; 
  • scyntygrafia;
  • rentgenogram;
  • tomografia komputerowa. 

Rehabilitacja przy bólu pięty 

W licznych schorzeniach objawiających się bolącą piętą dobre efekty przynosi rehabilitacja. Powinna pomóc przede wszystkim tym pacjentom, którym dokucza ból pięty od kręgosłupa. Jakie zabiegi są najczęstsze? 

Osobom narzekającym na ból pięty najczęściej zalecane są: 

  • masaże;
  • laseroterapia;
  • jonoforeza;
  • krioterapia. 

Jak walczyć z bólem pięty w domu?

Oprócz tego możesz wspierać swoje pięty dzięki prostym ćwiczeniom. Najlepiej sprawdzają się te rozciągające, które możesz wykonać we własnym domu. Możesz też korzystać ze sprzętu ortopedycznego, zalecanego zwłaszcza osobom, które przeszły operację pięty. 

Ulgę przyniesie też dobra maść, w której znajdą się substancje o właściwościach przeciwzapalnych. Taką maść na ból pięty możesz kupić w aptece, choć warto też skorzystać z tradycyjnych, domowych receptur. Wystarczy, że połączysz ze sobą oliwę z oliwek i olejek goździkowy, a otrzymasz skuteczny środek do walki ze stanem zapalnym. 

Bezcenna profilaktyka, czyli jak uniknąć bólu pięty? 

Jeśli nie chcesz, aby bolące pięty ograniczały twoją aktywność, musisz o nie w porę zadbać. Jak? Wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku prostych zasad. Najważniejsza dotyczy obuwia. Musi być wygodne i dobrze wyprofilowane, ponieważ dzięki temu ryzyko przeciążenia jest ograniczone do minimum. Dla zdrowych stóp i pięt ważna jest także masa ciała. Masz nadwagę? Pamiętaj, że zbędne kilogramy mogą przyczynić się do problemów z bolącymi piętami. 
Ból pięty to pozornie niegroźna, a jednocześnie bardzo uciążliwa przypadłość. Ignorowanie jej jest poważnym błędem, który ma istotny wpływ na jakość twojego życia. Pamiętaj, że zdrowe stopy to podstawa, a im wcześniej o nie zadbasz, tym lepiej dla ciebie. Przy naprawdę silnym bólu nie wahaj się i odwiedź lekarza, aby jak najszybciej postawić diagnozę. Jeśli problemy są nieco mniej uciążliwe, staraj się wykonywać ćwiczenia, stosuj środki przeciwzapalne i zadbaj o odpowiednie obuwie.


Zobacz też:
Archiwum: październik 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *