Baza leków

Jak działa lek Thiocodin? Najważniejsze informacje o środku leczniczym o działaniu wykrztuśnym dostępnym bez recepty

Dowiedz się, czym jest lek Thiocodin i w jaki sposób działa! Jeśli zmagasz się z uporczywym suchym kaszlem, preparat Thiocodin może okazać się skutecznym rozwiązaniem. Kupisz go bez recepty, jednak warto mieć świadomość mechanizmu jego działania.

Thiocodin – co to jest?

Thiocodin jest lekiem o działaniu przeciwkaszlowym, który podawany jest w formie tabletek. Preparat zawiera dwie substancje czynne, które ułatwiają wykrztuszanie suchego kaszlu. Kodeina i sulfogwajakol zmniejszają częstotliwość występowania kaszu oraz ułatwiają odkrztuszanie zalegającej w układzie oddechowym wydzieliny. W skład Thiocodinu wchodzi również talk, skrobia ziemniaczana oraz stearynian magnezu. 

Warto wiedzieć, że Thiocodin jest dostępny bez recepty, więc można go kupić w większości aptek bez najmniejszego problemu. Poza tabletkami lek występuje również w postaci syropu.

Kodeina wchodząca w skład preparatu jest pochodną morfiny, dzięki czemu umożliwia poradzenie sobie z uciążliwym kaszlem. Wpływa ona na układ nerwowy, co w efekcie prowadzi do wyciszenia odruchu kaszlowego. W ten sposób pacjent po prostu kaszle radziej. Sulfogwajakol ma natomiast działanie wykrztuśne. 

W połączeniu obie substancje podrażniają błonę śluzową żołądka i oskrzeli, dzięki czemu przemieszczanie się wydzieliny w układzie oddechowym przebiega sprawniej. Warto jednak mieć na uwadze, że stosowanie leku może przyczynić się do dodatnich wyników testów antydopingowych.

Thiocodin – zastosowanie

Lek Thiocodin jest wykorzystywany przede wszystkim w leczeniu kaszlu suchego, w którego trakcie odkrztuszanie zalegającej wydzieliny nie przebiega prawidłowo. Preparat jest dostępny bez recepty, jednak należy zachować szczególną ostrożność w przypadku pacjentów powyżej 65. roku życia. Co więcej, dzieci poniżej 12. roku życia nie powinny zażywać Thiocodinu. 

Zobacz także:  Ibuprofen – dawkowanie i skutki uboczne. W jakich lekach można znaleźć tę substancję?

Warto mieć na uwadze, że środek farmakologiczny może być przyczyną wystąpienia senności i zawrotów głowy, które negatywnie wpływają na sprawność pacjenta, na przykład podczas prowadzenia pojazdów samochodowych.

Thiocodin – dawkowanie i droga podania

W przypadku tego preparatu należy dokładnie podążać za instrukcjami zawartymi w ulotce, a najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ lek może wywoływać skutki uboczne. Dawkowanie jest opisane na ulotce i przede wszystkim należy mieć na uwadze, by nie podawać leku dzieciom poniżej 12. roku życia oraz młodzieży do 18. roku życia, która boryka się z zaburzeniami układu oddechowego.

Osoby dorosłe powinny spożywać maksymalnie 1 tabletkę 3 razy dziennie z minimum 4-godzinną przerwą. Jeśli zażywasz Thiocodin w postaci syropu, powinieneś przyjmować 10 ml preparatu 3 razy dziennie. Czas leczenia nie powinien przekraczać 3 dni – w innym przypadku należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ zwiększa się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Lek należy zażywać w trakcie posiłku i popijając szklanką wody. Co więcej, konieczne jest przyjmowanie dużej ilości płynów przez cały dzień. W ten sposób można zwiększyć skuteczność działania preparatu.

Thiocodin –  przeciwwskazania do stosowania

Jeśli pacjent boryka się z nadwrażliwością na kodeinę, sulfagwajakol lub jakąkolwiek z substancji pomocniczych, nie powinien stosować leku. Co więcej, Thiocodinu powinni unikać osoby zmagające się z:

  • astmą oskrzelową;
  • rozszerzonymi oskrzelami;
  • mukowiscydozą;
  • szybkim metabolizmem kodeiny do morfiny;
  • mokrym kaszlem;
  • uzależnieniem od alkoholu bądź opioidów;
  • śpiączką lub niewydolnością oddechową.

Lek może powodować uzależnienie, jeśli pacjent stosuje go długotrwale lub zażywa dawki większe od zalecanych. W takim przypadku mogą wystąpić objawy wynikające z odstawienia.

Wystąpienie skutków ubocznych wymusza natychmiastowe zaprzestanie zażywania leku. Najczęściej działania niepożądane występują w efekcie nieprawidłowego przekształcenia kodeiny w morfinę. W niektórych przypadkach enzym CYP2D6 nie wytwarza morfiny w wystarczających ilościach, przez co nie można osiągnąć przeciwkaszlowego działania. Inni natomiast mogą wytwarzać za dużo morfiny, co powoduje zwiększenia ryzyka wystąpienia takich działań jak:

  • senność, nudności i wymioty;
  • dezorientacja, otumanienie;
  • zaparcia;
  • zwężenie źrenic i powolny bądź płytki oddech;
  • brak apetytu.
Zobacz także:  Monural – zastosowanie, dawkowanie, przeciwwskazania

Thiocodin – możliwe działania niepożądane

Warto wiedzieć, że odstawienie leku po zalecanym czasie, czyli 3 dniach, nie powinno wywoływać objawów związanych z odstawieniem. Jednak przyjmowanie go w dłuższym okresie lub w większych dawkach, niesie ze sobą ryzyko uzależnienia i wystąpienia działań niepożądanych. 

Do najpopularniejszych i najczęściej występujących skutków ubocznych należą:

  • ziewanie, otumanienie, senność;
  • bóle stawów i drżenie mięśni;
  • problemy z koncentracją, wahania nastroju, stany lękowe;
  • pocenie się, bóle głowy i kołatanie serca;
  • nudności, biegunka, wymioty;
  • bezsenność.

Wiesz już, jak działa preparat Thiocodin i w jakich sytuacjach warto z niego korzystać. Mimo tego, że lek wykazuje wysoką skuteczność leczenia suchego kaszlu, warto korzystać z niego rozważnie, ponieważ zawarta w nim kodeina może wywoływać liczne skutki uboczne.


Zobacz też:
Archiwum: lipiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *