Syndromy

Syndrom widzenia komputerowego – nie tylko przez komputery!

Syndrom widzenia komputerowego – nie tylko przez komputery!

W Polsce praca przy komputerze nie jest uznawana za szkodliwą. To, co opisujemy jako syndrom widzenia komputerowego, w polskim prawie nazywane jest jedynie zmęczeniem, a nie chorobą. Dlatego też schorzenie to nie jest traktowane przez wielu Polaków poważnie. Jak się objawia? Jakie są jego przyczyny? W jaki sposób możemy przeciwdziałać i jak leczyć syndrom widzenia komputerowego? Wszystkie te informacje zawarliśmy w artykule!

Czym jest syndrom widzenia komputerowego?

Jeśli pracujesz przy komputerze, możesz na co dzień zmagać się z wieloma przypadłościami. Jedną z nich jest syndrom widzenia komputerowego. Objawy tego zespołu dolegliwości to między innymi:

  • zmęczenie;
  • suchość oczu;
  • pogorszenie widzenia.

Syndrom widzenia komputerowego dotyka większości osób pracujących w biurach, a więc przed monitorami. Jednak, czy to jedyne zagrożenia dla twoich oczu?

Ile powinniśmy spędzać czasu przed ekranem?

Zbyt długi czas przed ekranem niekorzystnie działa nie tylko na wzrok. Mózg dziecka, które spędza zbyt wiele godzin przed ekranem, nie funkcjonuje prawidłowo. Maluch jest przebodźcowany, co negatywnie wpływa na jego samopoczucie i zachowanie. 

Ile godzin dziennie dzieci mogą spędzać przed ekranami?

  • dzieci do 2. roku życia – nie powinny korzystać z tabletów, smartfonów, komputerów i telewizji;
  • 2-5 lat – do 1 godziny. Warto jednak sprawdzić, czy bajka nie ma zbyt wielu bodźców dźwiękowych i wzrokowych;
  • 6-12 lat – nie więcej niż 2 godziny dziennie;
  • powyżej 13. roku życia maksymalnie 4 godziny dziennie.

Ponadto warto zwracać uwagę na to, by jednorazowy czas przed ekranem nie był zbyt długi. 

Zobacz także:  Syndrom Otella – dramat osób uzależnionych od alkoholu. Na czym polega zespół Otella?

Większość osób spędza swój wolny czas w social mediach. Rekordziści korzystają z social mediów po 17 godzin dziennie! Najwięcej czasu spędzają na facebooku i messengerze. Warto pomyśleć o ograniczeniu korzystania z social mediów dla zdrowia oczu. Możesz całkowicie zrezygnować z facebooka i messengera usuwając swoje konto. W tej czynności pomoże Ci artykuł:
https://pcpro.pl/jak-usunac-konto-na-messenger z portalu pcpro.pl
o technologii i komputerach https://pcpro.pl/. Skoro osoba po 13. roku życia powinna spędzać maksymalnie 4 godziny przed ekranem, jak ma się do tego twoja praca przed monitorem komputera? W jaki sposób powinieneś dbać o swoje oczy podczas długotrwałego wystawienia wzroku na działanie ekranu?

Syndrom widzenia komputerowego – przyczyny bólu oczu

Na to, czy będziesz borykać się z syndromem widzenia komputerowego, ma wpływ między innymi to, ile czasu spędzasz przed monitorem. Niemniej ważne jest przestrzeganie higieny pracy przed komputerem. 

Jednak praca za biurkiem to nie jedyne zagrożenia. Twoje oczy narażone są ze wszystkich stron na działanie ekranów. Telefony w ręce masz już od samego rana. Po pracy, dla odprężenia włączasz telewizor. Dla odprężenia w weekend idziesz do kina. Dla ludzkiego oka to za dużo.

Syndrom widzenia komputerowego – leczenie i przeciwdziałanie

Polacy nadal twierdzą, że to zwykłe zmęczenie oczu, nawet jeżeli lekarz stwierdzi syndrom widzenia komputerowego. Leczenie i przeciwdziałanie są do siebie bardzo podobne. Co warto robić? 

Przede wszystkim ograniczyć korzystanie z ekranów. Jeżeli pracujesz przed ekranem kilka godzin dziennie, warto zrezygnować z oglądania seriali i gier na konsoli po pracy. Zamiast tego lepiej spędzić ten czas na zewnątrz, by oczy mogły odpocząć, patrząc w dal. 

Przerwy podczas pracy

Gdy wzrok wystawiony jest na działanie ekranów, warto robić regularne przerwy. Najlepszą metodą jest system 20/20/20. Co to oznacza? Co dwadzieścia minut należy przerywać pracę na minimum 20 sekund, patrząc w tym czasie na przedmiot oddalony o 20 stóp, czyli o jakieś 6 m. W tym czasie trzeba intensywnie mrugać. 

Zobacz także:  Syndrom Marfana – codzienność z chorobą. Jak objawia się zespół Marfana i czy można go leczyć?

Kontrola u okulisty

Warto raz w roku skontrolować wzrok u okulisty. Jeśli musisz nosić okulary, zainwestuj w te, które są wyposażone w odpowiednią powłokę antyrefleksową. Również monitor, którego używasz, powinien ją mieć. 

Stosowanie kropli

Ludzkie oko, gdy wystawione zostaje na działanie monitora, staje się leniwe i rzadziej mruga. Przez to jest ono niedostatecznie nawilżone. Przesuszone oczy bolą. Dlatego ważne jest zadbanie jednakowo o to, by pomieszczenie, w którym przebywamy, było często wietrzone, jak i o to, by wilgotność powietrza wynosiła minimum 40%. Gdy to nie wystarczy, możesz poprosić okulistę, by przepisał odpowiednie krople nawilżające. 

Syndrom widzenia komputerowego może dotknąć nawet 90% Polaków. Już dzieci spędzają za dużo czasu przed ekranami. Niestety ich oczy przypłacają to gorszą kondycją. Teraz, gdy znasz przyczyny syndromu widzenia komputerowego, możesz zadbać o wzrok i ograniczyć korzystanie z monitorów. Równie ważna jest higiena pracy i rozważne, bezpieczne używanie nowoczesnych technologii. Korzystaj z głową z ekranów i ucz pociechy tego, że świat rzeczywisty jest równie ciekawy, co wirtualny.


Zobacz też:
Archiwum: luty 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *