Baza leków

Dicortineff – antybiotyk stosowany miejscowo do oczu lub uszu. Działanie, wskazania i przeciwwskazania

Dicortineff to antybiotyk powszechnie stosowany w okulistyce i laryngologii. Lek ten wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwuczuleniowe. Sprzedawany jest tylko na receptę.

Dicortineff – co to jest?

Dicortineff to lek, który stosuje się w dziedzinie okulistyki i laryngologii. Jest to złożony produkt, w którego skład wchodzą trzy substancje czynne: antybiotyki neomycyna i gramicydyna oraz glikokortykosteroid – fludrokortyzon octanu. Dzięki nim, posiada intensywne działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwuczuleniowe. Preparat zawiera też poniższe substancje pomocnicze:

  • trolamina;
  • rozcieńczony kwas solny (do ustalenia pH);
  • roztwór chlorku benzalkoniowego;
  • chlorek sodu;
  • woda oczyszczona;
  • etanol 96%.

Buteleczka 5 ml kosztuje około 20 zł. Możesz kupić ją w aptekach stacjonarnych oraz internetowych.

Dicortineff – zastosowanie

Dicortineff używany jest do leczenia stanów zapalnych gałek ocznych, spojówek, brzegów powiek i błony naczyniowej. To jednak nie wszystkie jego zastosowania. Lek można bowiem stosować zarówno do leczenia oczu, jak i uszu. W laryngologii używa się go do leczenia stanów zapalnych ucha zewnętrznego, środkowego lub gdy pojawia się stan zapalny po przebytym zabiegu. Preparat okazuje się też przydatny do kuracji stanów pourazowych zewnętrznego przewodu słuchowego.

Dicortineff – dawkowanie i droga podania

Lek dostępny jest w formie kropli do oczu i uszu oraz w postaci maści. Nie można kupić go bez posiadania recepty wydanej przez lekarza. Należy też zawsze ściśle trzymać się zaleceń okulisty lub laryngologa co do sposobu aplikacji, dawki oraz czasu trwania kuracji.

Dicortineff sprzedawany jest w małej buteleczce, którą każdorazowo należy wstrząsnąć przed użyciem. Jeżeli stosujesz aplikację do oka, najczęściej zalecaną dawką są 1-2 krople, podawane 2-5 razy dziennie bezpośrednio do worka spojówkowego. 

Zobacz także:  Sinecod – zastosowanie, dawkowanie, przeciwwskazania

Natomiast przy aplikacji dousznej, należy wprowadzić 2-4 krople do przewodu słuchowego 2-4 razy na dobę. Po zakropleniu trzeba położyć się na około 15 minut z uchem zwróconym do góry, aby umożliwić preparatowi spłynięcie na odpowiednią głębokość. Są to jednak jedynie ogólne zalecenia dawkowania – zawsze w pierwszej kolejności stosuj się do indywidualnych rad swojego lekarza dostosowanych do twojej sytuacji.

Czas leczenia Dicortineffem nie powinien przekraczać jednego tygodnia – lub czasu, który podaje lekarz. Preparat należy stosować jeszcze przez 1-2 dni po ustąpieniu nieprzyjemnych objawów, aby zapobiec ich nawrotowi. Pamiętaj, aby otwartą buteleczkę zawsze zużywać w przeciągu 4 tygodni. Po upłynięciu tego okresu, lek nie nadaje się już do użycia wewnętrznego.

Dicortineff – przeciwwskazania do stosowania

Nie należy stosować tego preparatu, jeżeli cierpisz na jedno lub kilka spośród poniżej wymienionych schorzeń:

  • nadwrażliwość na jeden lub kilka składników preparatu;
  • odnotowane reakcje alergiczne na inne zażywane w przeszłości antybiotyki aminoglikozydowe;
  • gruźlicze, grzybicze lub wirusowe zakażenia uszu i oczu;
  • perforacja błony bębenkowej (tylko jeżeli lek aplikowany jest dousznie);
  • jaskra bądź schorzenia związane z ubytkami w nabłonku rogówki – jeżeli lek aplikowany jest do oka.

Dicortineff – możliwe działania niepożądane

Do tej pory nie odnotowano żadnych skutków ubocznych towarzyszących przedawkowaniu leku ani jego połknięciu. Dicortineff bardzo rzadko powoduje działania niepożądane. Sporadycznie pojawiają się takie dolegliwości jak:

  • pieczenie lub swędzenie spojówek;
  • niespecyficzne zapalenie spojówek;
  • reakcje alergiczne;
  • ubytki pola widzenia;
  • wzrost ciśnienia śródgałkowego;
  • uszkodzenie nerwu wzrokowego;
  • zaćma podtorebkowa – tylko przy długim przyjmowaniu dużych dawek;
  • większe ryzyko perforacji – wśród pacjentów cierpiących na choroby z rozrzedzeniem rogówki lub twardówki.

Warto zaznaczyć, że jest to preparat bezpieczny, a powyższe sytuacje odnotowywane są niezwykle rzadko. Dicortineff można stosować w ciąży, jeśli istnieje taka konieczność zatwierdzona przez lekarza. Jest to lek o działaniu miejscowym, a więc nie powinien zaszkodzić nienarodzonemu dziecku ani maluchowi karmionemu przez matkę piersią. 

Zobacz także:  Validol – zastosowanie, dawkowanie i przeciwwskazania do stosowania

Dicortineff w postaci kropli do uszu i oczu działa miejscowo przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwuczuleniowo. Dostępny jest wyłącznie na receptę, na wyraźne zalecenie lekarza. Jest bezpieczny w użytku, o ile pacjent trzyma się dawki i sposobu aplikacji sprecyzowanej przez swojego laryngologa lub okulistę. Preparat skutecznie pomaga zwalczyć stany zapalne i inne schorzenia oczu i uszu.


Zobacz też:
Archiwum: czerwiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *