Lek Skudexa to silny preparat o działaniu przeciwbólowym. Dostępny wyłącznie na receptę, pomaga w doraźnym leczeniu ostrego bólu. Może być stosowany jedynie u osób dorosłych. Może być stosowany u osób po 74 roku życia.
Skudexa – co to jest?
Skudexa to niesteroidowy lek przeciwzapalny. Wykazuje właściwości przeciwbólowe. Wydawany wyłącznie na receptę, należy zażywać go pod kontrolą lekarza. Zawiera dwie substancje czynne, tramadol oraz deksketoprofen. Dostępny w postaci tabletek powlekanych, sprzedawanych po 10 oraz sztuk.
Najwyższe stężenie zawartych w nim substancji czynnych osiąga w organizmie po około 20-40 minutach. Przyjmowany z posiłkami charakteryzuje się obniżonym działaniem.
Ze względu na obecność tramadolu, który zalicza się do substancji opioidowych, Skudexa jest lekiem oddziałującym na ośrodkowy układ nerwowy.
Skudexa – zastosowanie
Lek Skudexa stosuje się jedynie u osób dorosłych. Zalecany jest w przypadkach ostrego bólu. Ma działanie objawowe, jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania.
Skudexa – dawkowanie i droga podania
Dawkowanie leku Skudexa należy konsultować z lekarzem i stosować się do otrzymanych zaleceń.
Tabletki należy popijać dużą ilością wody. Nie można dzielić tabletek. Linia znajdująca się na ich powierzchni nie jest zastosowana w tym celu.
Lek Skudexa powinno się przyjmować co najmniej pół godziny przed posiłkiem. Wpłynie to pozytywnie na stężenie substancji czynnych wchłoniętych do organizmu,
Dawkowanie leku Skudexa uzależnione jest od stopnia dolegliwości bólowych. Standardowo jest to 1 tabletka na dobę.
W sytuacjach, gdy jest to ilość niewystarczająca, lekarz może zwiększyć dawkę do 2 tabletek na dobę. Maksymalna ilość to 3 tabletki na dobę, lecz należy zachować 8-godzinny odstęp.
Lek Skudexa można zażywać maksymalnie przez 5 dni. Jeśli po tym czasie dolegliwości bólowe nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem w celu przejścia na leki przeciwbólowe jednoskładnikowe.
Skudexa – przeciwwskazania do stosowania
Kluczowym przeciwskazaniem do stosowania leku Skudexa jest nadwrażliwość na substancje czynne oraz składniki pomocnicze.
Dodatkowo nie należy stosować leku u dzieci oraz młodzieży przed 18 rokiem życia. Nie ma dostępnych badań oraz danych dotyczących bezpieczeństwa.
W przypadku pacjentów po 75 roku życia należy zachować szczególną ostrożność. Niezalecane jest przekroczenie dawki 2 tabletek na dobę.
Osoby cierpiące na zaburzenia czynności nerek lub wątroby w stopniu łagodnym nie powinny przekraczać dawki dobowej w ilości 2 tabletek. Przy zaburzeniach w stopniu umiarkowanym i ciężkim stosowanie leku Skudexa jest niedozwolone.
Podczas terapie lekiem Skudexa niezalecane jest spożywanie alkoholu. Może on wchodzić w negatywną interakcję z substancjami czynnymi.
Tramadol zawarty w leku Skudexa przenika zarówno do mleka matki, jak i przez barierę łożyskową. Z tego względu niezalecane jest stosowanie lego preparatu w ciąży oraz w okresie karmienia piersią.
Skudexa: możliwe działania niepożądane
Zażywanie leku Skudexa może wiązać się z wystąpieniem niepożądanych skutków ubocznych. W wielu przypadkach konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem oraz przerwanie kuracji.
Najczęściej występujące są reakcje alergiczne. Mogą obejmować:
- trudności z oddychaniem,
- trudności z połykaniem,
- obrzęk twarzy, języka lub gardła,
- wysypka w obrębie jamy ustnej i błon śluzowych,
- pokrzywka.
W pierwszej dobie stosowania leku Skudexa pacjenci może odczuwać dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Najbardziej nasilone są one u pacjentów po 75 roku życia.
Bardzo częstymi, lecz niewymagającymi konsultacji z lekarzem, skutkami ubocznymi po zażyciu leku Skudexa są także:
- bóle głowy,
- zmęczenie,
- nudności,
- potliwość,
- niestrawność,
- suchość w ustach.
Zobacz też:
- Olfen – kiedy można go stosować? Sprawdź!
- Nurofen – jakie ma zastosowanie? Kto nie może go stosować? Sprawdź!
- Doreta – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. W jakich sytuacjach można stosować lek Doreta?
- Solpadeine – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. Ile razy dziennie można zażywać Solpadeine? Czy jest bezpieczna dla kobiet w ciąży?
- Biseptol – antybiotyk na zakażenia bakteryjne
- Gripex – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. W jakim celu podaje się lek Gripex? Czy jest bezpieczny w ciąży i podczas karmienia piersią?
- Milurit – poznaj zastosowanie i możliwe działania niepożądane leku!
- Heparegen – czym jest i kiedy się go stosuje? Sprawdź!