Porady medyczne

Skierowania do sanatorium – lista oczekujących i miejsca w kolejce

Skierowania do sanatorium – lista oczekujących i miejsca w kolejce

Do sanatorium można pojechać w ramach prywatnej wizyty lub z refundacji NFZ. W drugim przypadku jest konieczne skierowanie od lekarza. Samo skierowanie nie jest trudne w uzyskaniu, ale problem pojawia się z terminami w ośrodkach sanatoryjnych. Lista do sanatorium zazwyczaj jest długa, a nadzieję na szybszy przydział miejsca stanowią zwroty. Miejsce w kolejce można sprawdzać na bieżąco za pomocą przeglądarki skierowań sanatoryjnych. 

Skierowanie do sanatorium – jak uzyskać?

Skierowanie do sanatorium może wystawić lekarz rodzinny, lekarz pierwszego kontaktu lub specjalista, ale każdy z nich musi mieć podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. W innym wypadku nie ma upoważnienia do wystawiania ani leków, ani skierowań w ramach refundacji NFZ. Obowiązkiem lekarza jest przeprowadzenie badań i wywiadu, na podstawie których wystawiane są skierowania do sanatorium. Lista oczekujących jest jednak tym, co stanowi największą przeszkodę.

Kolejny etap to rozpatrzenie skierowania przez oddział NFZ. Dokument trafia do odpowiedniego oddziału NFZ za pośrednictwem lekarza lub jest dostarczony osobiście przez pacjenta. Oddział musi być właściwy dla miejsca zamieszkania pacjenta. Następnie skierowanie trafia do systemu, gdzie można je znaleźć za pomocą wyszukiwarki skierowań do sanatorium. Każde skierowanie ma bowiem indywidualny numer.

Jednak zanim jeszcze pacjent otrzyma termin, skierowanie może zostać odrzucone – trafia ono wpierw do lekarza balneologa. To specjalista w dziedzinie rehabilitacji medycznej w ośrodkach sanatoryjnych. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia pacjent otrzyma powiadomienie listownie. Od tego momentu znajduje się na liście do sanatorium. Czas oczekiwania na turnus może trwać nawet dwa lata.

Zobacz także:  Co daje dobre ubezpieczenie na życie?

Skierowanie do sanatorium – odrzucenie wniosku

Jeżeli w przeglądarce skierowań do sanatorium nie widnieje twoje skierowanie, to oznacza, że zostało ono odrzucone na którymś z etapów. Odpowiedni urząd powiadomi cię o negatywnym rozpatrzeniu wniosku drogą listowną. Najczęściej wynika to z nieprzychylnej opinii ze strony balneologa lub przyczyn formalnych (np. niedosłania dokumentów, problemów z ubezpieczeniem).

Odmowa niestety jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie. Pacjent może jednak ponownie ubiegać się o miejsce na turnus na podstawie nowego skierowania.

Przeglądarka skierowań do sanatorium – co to?

Nie trzeba już wydzwaniać do oddziałów, czekać na powiadomienia listowne czy chodzić osobiście po informacje. Wszystkie niezbędne dane na temat miejsca sanatoryjnego znajdziesz w przeglądarce skierowań sanatoryjnych. To właśnie tutaj będziesz miał aktualne informacje o miejscu w kolejce do ośrodka, dane wybranej placówki oraz przewidywane terminy. Dzięki temu możesz kontrolować zmiany w przypisanym miejscu w kolejce bez wychodzenia z domu. 

Elementy znajdujące się w wyszukiwarce skierowań do sanatorium

System stworzony przez NFZ, który działa jako przeglądarka skierowań sanatoryjnych, składa się z wielu informacji. Umożliwia to łatwe wyszukiwanie skierowań oraz sprawdzanie miejsca w kolejce do ośrodka. 

Wśród danych ogólnych udostępnionych przez NFZ w przeglądarce skierowań do sanatorium znajdziesz numer skierowania, datę wystawienia oraz datę przyjęcia przez oddział NFZ, a także dane oddziału kierującego do ośrodka i aktualny status skierowania. Z takiej wyszukiwarki poznasz również swój numer w kolejce na liście do sanatorium. Będą tam informacje o rodzaju i profilu leczenia. Przeglądarka sanatorium będzie umożliwiała dodatkowo łatwe sprawdzenie, do którego ośrodka uzdrowiskowego zostałeś odesłany i w jakim terminie. 

Internetową wyszukiwarkę skierowań do sanatorium możesz znaleźć na oficjalnej stronie pod adresem https://skierowania.nfz.gov.pl

Wyszukiwarka skierowań sanatoryjnych – zwroty

Lista do sanatorium jest najczęściej bardzo długa i wypełniona nawet na dwa lata wprzód. To oznacza, że czas oczekiwania na turnus będzie w większości przypadków bardzo długi, szczególnie w ramach NFZ. Jednak zdarza się, że miejsca zwalniają się szybciej z różnych powodów i wtedy nie musisz czekać tak długo, tylko zajmujesz miejsce danej osoby. 

Zobacz także:  Karboksyterapia - dla kogo jest ten zabieg?

Przyczyny zwrotów są różne. Najczęściej oczekujący na liście to osoby starsze lub mocno schorowane, a więc zdarza się czasem, że choroba zwyczajnie zwycięża przed terminem rehabilitacji. Zdarza się również, że inne plany kolidują z terminem wyjazdu i dana osoba nie jest w stanie wykorzystać w tym okresie swoje turnusu. W takich sytuacjach miejsce przypada kolejnej osobie, jednak dany turnus sanatoryjny nie może rozpoczynać się później niż 14 dni od daty zwolnienia miejsca.

Ważne jest, że informacje o zwrotach nie są dostępne w wyszukiwarkach skierowań do sanatorium. Wynika to z dużej liczby zainteresowanych, co mogłoby spowodować chaos w systemie i obsłudze pacjentów. O zwolnieniu miejsca na liście do sanatorium z powodu zwrotu dowiesz się poprzez infolinię, dzwoniąc do lokalnego oddziału NFZ.


Zobacz też:
Archiwum: wrzesień 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *