Badania

Wymaz z gardła – co wykrywa i czy jest bolesny?

Wymaz z gardła – co wykrywa i czy jest bolesny?

Wymaz z gardła – co to za badanie?

Wymaz gardła jest badaniem diagnostycznym, dzięki któremu dowiesz się, jaki rodzaj bakterii, grzybów lub wirusów odpowiada za twoje problemy zdrowotne. Abyś mógł z takiego badania skorzystać, musi istnieć konkretna przyczyna. Zwykle jest to podejrzenie:

  • zakażenia H. influenzae –  bakteriami, które mogą stać się przyczyną chorób układu oddechowego oraz zapalenia opon mózgowo–rdzeniowych;
  • zakażenia bakteriami moraxella catharralis, które mogą przyczyniać się do częstych problemów z zapaleniem dróg oddechowych i uchem środkowym, a w poważniejszych przypadkach również do zapalenia opon mózgowych; 
  • zakażenia maczugowcem błonicy, który może wywołać błonicę – ostrą chorobę zakaźną o ciężkim przebiegu, stanowiącą poważne zagrożenie dla twojego życia; 
  • zakażenia gronkowcem złocistym, które grozi zapaleniem płuc i problemami z sercem;
  • zakażenia pneumokokami, które mogą doprowadzić do zapalenia płuc, zatok lub otrzewnej.

Najczęściej wymaz z jamy ustnej pobierany jest w chwili, gdy lekarz podejrzewa anginę ropną. Za rozwój tej choroby odpowiedzialne są paciorkowce ropotwórcze. Sama angina jest chorobą uciążliwą i niebezpieczną, w przypadku której brak odpowiedniego leczenia może mieć poważne konsekwencje. Ropień okołomigdałkowy, kłębuszkowe zapalenie nerek lub zapalenie mięśnia sercowego – to dość częste skutki źle leczonej lub zbyt późno zdiagnozowanej anginy. 

Dlaczego niekiedy należy zrobić wymaz z jamy ustnej przed zabiegiem lub operacją?

Wymaz z gardła to głównie diagnostyka, są jednak sytuacje, w których powinieneś takie badanie wykonać w celach profilaktycznych. Tak jest m.in. w chwili, gdy czekasz na zabieg ortopedyczny, kardiochirurgiczny lub neurochirurgiczny. W ich trakcie często wykorzystywana jest metycylina, na którą gronkowiec złocisty jest uodporniony. Wykrycie tej bakterii przed zabiegiem może zatem zadecydować nie tylko o powodzeniu operacji, ale i o twoim życiu. 

Zobacz także:  Objaw Babińskiego u dzieci i dorosłych. Co to jest i kiedy występuje?

Co powinieneś wiedzieć o wymazie z gardła i języka?

Jeśli masz zamiar poddać się takiemu badaniu, powinieneś się do niego w odpowiedni sposób przygotować. Na co musisz się nastawić? 

Jak przygotować się do wymazu z jamy ustnej?

Bez względu na to, czy chcesz wykonać wymaz z języka czy z gardła, musisz przestrzegać tych samych zasad. 

  1. Aby wynik był wiarygodny, przed badaniem musisz zrezygnować z mycia zębów oraz z korzystania z płynów do płukania ust. 
  2. Ponieważ jedzenie i picie może mieć spory wpływ na wynik badania, do laboratorium powinieneś przyjść na czczo. Jeśli jest to niemożliwe, zadbaj, by przerwa między posiłkiem a wymazem wyniosła przynajmniej 3 godziny. 
  3. Na wynik posiewu mogą też wpłynąć takie czynności, jak żucie gumy lub ssanie tabletek do gardła, zatem i z nich powinieneś zrezygnować.
  4. Na wyniki badania wpływają również antybiotyki. Jeśli chcesz, by wymaz z jamy ustnej miał sens, musisz zrobić miesięczną przerwę między taką kuracją a wizytą w punkcie pobrań. 

Jak wygląda posiew z gardła?

Pobranie posiewu zajmuje kilka minut. By pracownik laboratorium mógł pobrać materiał, musisz zrobić dwie rzeczy: usiąść wygodnie na krześle i szeroko otworzyć usta. Wymaz z języka i gardła jest bezbolesny, choć jeśli masz silny odruch wymiotny, możesz poczuć spory dyskomfort w chwili, gdy lekarz lub pielęgniarka zacznie poruszać wymazówką w rejonie migdałków. Jest to jednak niezbędne do pobrania materiału, który następnie zostanie umieszczony w jałowej probówce i wysłany do laboratorium.

Ile czeka się na wyniki wymazu z gardła?

Wyniki wymazu z jamy ustnej otrzymasz po kilku dniach (zwykle od 2 do 4 dni). W przypadku ostrych infekcji i podejrzenia zakażenia paciorkowcem możesz skorzystać z szybkich testów diagnostycznych. Wówczas wynik posiewu z gardła poznasz już po kilku minutach.

Wyniki wymazu z gardła – jak je interpretować? 

Idealny wynik posiewu z gardła to wynik ujemny. Informuje on, że twoje gardło jest wolne od bakterii. Pamiętaj jednak, że jeśli nie przygotowałeś się do badania w odpowiedni sposób, twój wynik może być fałszywie ujemny. 

Zobacz także:  Bazofile obniżone czy podwyższone? Jaka jest norma?

A o czym świadczy wynik dodatni wymazu gardła? O obecności w jamie ustnej niebezpiecznych dla twojego zdrowia drobnoustrojów. W takim przypadku wynik badań trzeba zestawić z dolegliwościami, które ci dokuczają, i rozpocząć odpowiednie leczenie. Jeśli zatem wyniki badań potwierdziły, że jesteś zakażony paciorkowcem ropotwórczym, lekarz może spokojnie przepisać ci antybiotyki wykorzystywane do walki z anginą ropną, z kolei w przypadku stwierdzenia gronkowca złocistego tych środków, z których korzysta się przy zapaleniu płuc. 

Wymaz z gardła – dostępność badania 

Jeśli masz problemy z gardłem, możesz otrzymać skierowanie na wymaz gardła od swojego lekarza. Dla niego wyniki wymazu z jamy ustnej staną się podstawą przy wybieraniu najlepszej w twoim przypadku metody leczenia i odpowiednich środków farmaceutycznych. W takim przypadku badanie wykonasz w ramach NFZ. 

Wymaz z jamy ustnej możesz wykonać we własnym zakresie. Jeśli nie możesz otrzymać skierowania od lekarza, możesz odwiedzić najbliższe laboratorium analityczne i wykonać posiew z gardła na swój koszt. Długa lista miejsc, do których możesz się w tym celu udać, jest długa. Dzięki temu możesz znaleźć najkorzystniejszą dla siebie ofertę i wykonać wymaz w wybranym przez siebie momencie. A co z opłatami?  

Posiew z gardła – cena

W zależności od wybranego punktu i zakresu badań, za wymaz z gardła zapłacisz około 40-50 złotych. Pamiętaj jednak, że takiego wymazu nie powinieneś traktować jako rutynowego badania profilaktycznego. W twoim gardle zawsze obecna jest spora ilość bakterii i grzybów, zatem nawet będąc zdrowym, możesz otrzymać wynik potwierdzający obecność chorobotwórczych drobnoustrojów. 

Dzięki takim badaniom diagnostycznym, jak wymaz z gardła, możesz ustalić przyczynę problemów z gardłem oraz rozpocząć odpowiednie leczenie. Unikniesz w ten sposób problemów ze źle dobranymi antybiotykami i szybciej wrócisz do zdrowia.


Zobacz też:
Zobacz także:  Badanie AMH – cena, przebieg i normy. Jak się przygotować?
Archiwum: kwiecień 2021

Udostępnij

Jeden komentarz

  1. Bartłomiej pisze:

    Miałem raz robiony wymaz z gardła, kiedy chorowałem na anginę. Pamiętam, że kiedy nadchodziła zima, to byłem praktycznie przez wszystkie jej miesiące chory i na antybiotykach. To był straszny okres.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *