Choroby

Zapalenie dziąseł – skąd się bierze i jak mu przeciwdziałać? Zwalcz stan zapalny szybko i sprawnie!

Zapalenie dziąseł – skąd się bierze i jak mu przeciwdziałać? Zwalcz stan zapalny szybko i sprawnie!

Zapalenie dziąseł to bardzo często spotykana dolegliwość. Pojawia się wśród osób praktycznie w każdym wieku. We wczesnym stadium rozwoju nie jest to groźne zjawisko i dość łatwo można się go pozbyć. Jednak gdy przeobraża się w formę ostrą i przewlekłą – może nawet prowadzić do utraty zębów. Dlatego nigdy nie należy ignorować stanu zapalnego dziąseł. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak rozpoznać jego pierwsze objawy. Zareaguj w porę!

Co to jest stan zapalny dziąseł?

Jest to dolegliwość ściśle związana z chorobami przyzębia. Powstaje wówczas, gdy płytka nazębna gromadzi się na zębach w nadmiernej ilości. Ten naturalny biofilm sprzyja powstawaniu wielu różnych toksyn, które szkodzą tkankom okołozębowym. Infekcja bakteryjna w jamie ustnej jest na szczęście prosta do wyleczenia. Trzeba spełnić jeden warunek, czyli odpowiednio wcześnie zareagować.

Zapalenie dziąseł – objawy

Stan zapalny dziąsła czasem pojawia się bez bólu, dlatego nieraz niełatwo go zauważyć. Pierwszym symptomem przeważnie jest krwawienie podczas szczotkowania zębów. Krew nie należy oczywiście do normalnych wydzielin podczas pielęgnacji. Jeśli więc zauważysz ją przy wypluwaniu pasty, powinien być to sygnał ostrzegawczy, którego nie możesz bagatelizować.

Do pozostałych objawów zapalenia dziąseł należą:

  • zaczerwienienie wewnątrz jamy ustnej;
  • pojawienie się bólu i nadmiernej wrażliwości dziąseł na dotyk;
  • obrzęk wewnątrz jamy ustnej;
  • tkliwość, która powoduje trudniejsze przeżuwanie pokarmów;
  • ropa wydzielająca się z dziąseł;
  • nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, który pojawia się niezależnie od szczotkowania i trudno się go pozbyć;
  • niestabilne osadzenie zębów wewnątrz jamy ustnej, a nawet ich wypadanie.
Zobacz także:  Powiększony węzeł chłonny (limfadenopatia) – objawy choroby, diagnostyka, przyczyny i leczenie

Zapalenie dziąseł a kamień nazębny

Przy zapaleniu dziąseł możesz zauważyć też obecność kamienia nazębnego. Gdy zgromadzi się jego duża ilość, towarzyszy mu także nieprzyjemny smak i zapach. Kamień jest często niewidoczny gołym okiem, ale warto w miarę możliwości go kontrolować. W dużym nagromadzeniu jest bowiem niebezpieczny dla zdrowia całej jamy ustnej.

Zapalenie dziąseł – przyczyny

Skąd bierze się stan zapalny dziąseł? Powodów tego zjawiska jest kilka. Najczęstszą przyczyną zapalenia dziąseł jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Wiele osób zapomina o tym, by podczas codziennego szczotkowania czyścić też język i dziąsła. Najlepiej wprowadzić tę rutynę i wzbogacić ją również o nitkowanie zębów i płukanie jamy ustnej specjalnym płynem do higieny.

Zapalenie dziąseł a dieta

Jeżeli do nieprawidłowej troski o czystość dziąseł i zębów dołączy jeszcze nieodpowiednia dieta, wówczas stan zapalny może pojawić się szybciej, niż myślisz. Twój jadłospis powinien zawierać wszystkie niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminy i minerały. Bez nich zęby i dziąsła stają się słabsze i bardziej podatne na infekcje. Szczególnie ważne są tutaj witaminy z grupy B oraz witamina C. 

Stan zapalny dziąseł a leki i urazy mechaniczne

Stan zapalny dziąsła może być jednak niezwiązany z dietą ani higieną. Czasem powstaje jako konsekwencja stosowania niektórych leków. Szczególnie groźne pod tym względem są środki nefrologiczne, które działają wysuszająco na śluzówkę jamy ustnej. 

Zapalenie dziąseł może być też skutkiem urazów mechanicznych. Wyjątkowo narażone na to są osoby, które noszą źle dopasowaną protezę lub aparat ortodontyczny. Jeśli są nieprawidłowo założone, wówczas podrażniają dziąsła i szybko powodują ich uszkodzenia.

Inne przyczyny zapalenia dziąseł

Do pozostałych przyczyn zapalenia dziąseł należą:

  • niektóre choroby (m.in. cukrzyca, bulimia, anoreksja lub białaczka);
  • palenie papierosów;
  • nadużywanie alkoholu;
  • zmiany hormonalne (szczególnie te występujące u kobiet podczas ciąży, menopauzy i w niektórych fazach cyklu menstruacyjnego);
  • nieprawidłowa technika szczotkowania zębów – może być to niedostateczne szczotkowanie, ale też zbyt mocne. Przesada w którąś ze stron osłabia dziąsła i je podrażnia. Nie powinieneś używać zbyt twardej szczoteczki do mycia zębów.
Zobacz także:  Zapalenie otrzewnej – diagnostyka i rokowania. Sprawdź, czy silny ból brzucha to objaw, który może doprowadzić do sepsy!

Zapalenie dziąsła – jak leczyć?

Umiesz już rozpoznać stan zapalny dziąseł i wiesz, co przyczynia się do jego powstawania. Pozostaje więc pytanie – co na zapalenie dziąseł? Jak można przeciwdziałać powstawaniu tego schorzenia i skutecznie je leczyć, gdy już się je zdiagnozuje? Przedstawiamy zarówno doraźne, domowe sposoby leczenia, jak i specjalistyczne terapie.

Zapalenie dziąsła – domowe sposoby

Jeżeli zapalenie dziąseł jest dopiero w początkowej i łagodnej fazie, możesz leczyć je na własną rękę. Jako domowe sposoby na zapalenie dziąsła sprawdzają się ziołowe płukanki. Szałwia, rumianek, goździki lub kora dębu to odpowiednie środki do naturalnego zwalczania stanu zapalnego. Możesz też odkazić jamę ustną płukanką z roztworem wody utlenionej. Nacieranie dziąseł aloesem powinno natomiast zadziałać łagodząco.

Higiena jamy ustnej, czyli podstawowy sposób

Podstawą higieny i profilaktyki jest jednak odpowiednia higiena jamy ustnej. 

  1. Pamiętaj nie tylko o szczotkowaniu, lecz również o regularnym odkamienianiu i stosowaniu płukanek antybakteryjnych. 
  2. Wybieraj pasty, które usuwaja płytkę nazębną, a jednocześnie regenerują dziąsła.
  3. Stawiaj na szczoteczki średniej twardości, które nie podrażniają dziąseł podczas mycia jamy ustnej. Dobrze sprawdzają się szczoteczki soniczne, które znacznie dokładniej usuwają płytkę nazębną niż te tradycyjne.

Zapalenie dziąseł – leczenie specjalistyczne

Jak leczyć zapalenie dziąsła, gdy powyższe metody nie przynoszą pożądanych efektów? W sytuacji, gdy stan zapalny posunął się dość daleko, lekarz może zalecić ci specjalne preparaty na zapalenie dziąseł. Leki to najczęściej środki do stosowania miejscowego. W niektórych przypadkach może być jednak konieczny silniejszy antybiotyk. 

Zapalenie dziąseł a inne schorzenia

Gdy zapalenie dziąseł jest wynikiem innej choroby, wówczas w pierwszej kolejności należy zająć się leczeniem przyczyny. Zalecane są przy tym środki zwiększające ogólną odporność organizmu. Jeśli zauważysz u siebie początkowe oznaki zapalenia dziąseł, najlepiej od razu udać się do lekarza. Specjalista zdiagnozuje problem i zaleci stosowne leczenie. Żadne domowe sposoby nie są tak samo skuteczne, jak profesjonalne podejście do leczenia jamy ustnej.

Zobacz także:  Blok przedsionkowo-komorowy — czym jest?

Dlaczego nie można lekceważyć zapalenia dziąseł?

Pamiętaj, aby zawsze szybko reagować po zauważeniu pierwszych oznak stanu zapalnego w jamie ustnej. Nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić nawet do przerostu dziąseł i wypadania zębów. Zaawansowany stan zapalny czasem wymaga nawet leczenia chirurgicznego. Dlatego tak istotne jest wczesne rozpoznanie problemu. W takiej sytuacji rozwiązania zalecone przez lekarza powinny być szybkie, skuteczne i proste.
Zaniedbanie odpowiedniej i regularnej higieny jamy ustnej może mieć poważniejsze skutki, niż myślisz. Prowadzi do rozwoju stanu zapalnego dziąseł, co z kolei znacznie osłabia zęby i może doprowadzić do ich wypadania. Nieleczone zapalenie dziąseł skutkuje zapaleniem przyzębia, które będzie trudniejsze do wyleczenia. Koniecznie stosuj na co dzień środki profilaktyczne, które temu zapobiegną. Odpowiednie szczotkowanie i kontrolne wizyty u stomatologa zaoszczędzą ci wielu nerwów i unikniesz dzięki nim poważnych problemów.


Zobacz też:
Archiwum: październik 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *