Paracetamol jest jedną z najpopularniejszych substancji aktywnych, które zawarte są w lekach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych dostępnych na rynku. Jaka jest jego rola? W jakich farmaceutykach jest nieodzowny? Sprawdź!
Paracetamol to popularna substancja czynna, która znajduje się w wielu lekach i preparatach o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Składnik ten można znaleźć zarówno w lekach wydawanych na receptę, jak i tych dostępnych bez recepty. Za co odpowiada i dlaczego jest tak często wykorzystywany? Dla jakich leków stanowi bazę? Poznaj odpowiedzi!
Paracetamol – skład chemiczny
Paracetamol hamuje cyklooksygenazy kwasu arachidonowego, dzięki czemu zablokowane zostają syntezy prostaglandyn w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. W efekcie w organizmie podwyższa się próg bólowy, co sprawia, że ustają bóle głowy, kości czy mięśni. Działanie przeciwgorączkowe paracetamolu jest natomiast związane ze zmianą stężenia prostaglandyn w podwzgórzu. Jego aktywność przekłada się na obniżenie temperatury ciała.
Paracetamol nie zaburza procesów krzepnięcia krwi, ale nie ma też działania przeciwzapalnego. Ze względu na fakt, że należy do grupy organicznych związków chemicznych i pochodnych acetanilidu, jest stosowany jako lek przeciwbólowy. Wzór sumaryczny tego związku to C8H9NO2.
Paracetamol – wskazania do stosowania
Paracetamol zaleca się przede wszystkim pacjentom zmagającym się z bólem o różnej intensywności nasilenia i pochodzeniu. Można go stosować również w stanach podwyższonej temperatury ciała. Ponadto preparaty z paracetamolem są używane w przypadku migreny, nerwobóli, problemów związanych z zębami, a także bolesnym miesiączkowaniem. Mogą je przyjmować pacjenci zmagający się z chorobą zwyrodnieniową stawów. W połączeniu z opioidami ta substancja może być skuteczna w leczeniu bólów nowotworowych.
Paracetamol – droga podania
Leki z paracetamolem najczęściej sprzedawane są w formie tabletek lub kapsułek. W przypadku leków przeznaczonych dla dzieci można znaleźć produkty w postaci syropu. Pełnoletni pacjenci mogą jednocześnie przyjmować od 500 do 1000 mg paracetamolu. Lek można przyjmować do 4 razy dziennie, a maksymalna dawka dobowa wynosi 4 g. Warto wiedzieć, że u osób cierpiących na niewydolność nerek lub choroby wątroby, a także u pacjentów odwodnionych lub niedożywionych maksymalna dawka wynosi 60 mg/kg masy ciała, jednak nie więcej niż 3 g dziennie. Podobne zasady dotyczą dzieci od 12. roku życia.
Paracetamol – przeciwwskazania
Paracetamol może być niewskazany dla określonej grupy pacjentów. Nie możesz przyjmować leków z tą substancją czynną, jeśli:
- cierpisz na niedobór enzymu G-6-PD lub niedobór reduktazy methemoglobiny;
- nadużywasz alkoholu, jesteś niedożywiony lub odwodniony;
- zmagasz się z niewydolnością nerek lub wątroby;
- masz nadwrażliwość na którykolwiek ze składników zawartych w danym leku.
Leki z paracetamolem są dostępne bez recepty, jednak zawsze należy dokładnie przeczytać ulotkę lub zastosować się do zaleceń lekarza. W wyniku nieprawidłowego stosowania leku mogą pojawić się skutki uboczne. Do najczęściej występujących należą:
- bóle brzucha, nudności, wymioty i biegunka;
- złe samopoczucie;
- utrata apetytu;
- spadek samoświadomości;
- bladość.
Preparaty zawierające paracetamol
Paracetamol to jeden z najpopularniejszych składników aktywnych dostępnych w lekach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Wiele z nich można zdobyć bez recepty, a niektóre mogą zostać sprzedane przez farmaceutę tylko po jej okazaniu. Popularne leki zawierające tę substancję to:
- Apap;
- Gripex;
- Fervex;
- Antidol;
- Doreta;
- Zaldiar;
- Poltram Combo.
Zobacz też:
- Solpadeine – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. Ile razy dziennie można zażywać Solpadeine? Czy jest bezpieczna dla kobiet w ciąży?
- Tabletki czy syrop – co lepsze dla dziecka?
- Ibuprofen – dawkowanie i skutki uboczne. W jakich lekach można znaleźć tę substancję?
- Fervex – dawkowanie, warianty, przeciwwskazania
- Apap – popularny lek przeciwbólowy. Jak i kiedy należy go stosować?
- Tabcin – lek na przeziębienie i grypę
- Nurofen – jakie ma zastosowanie? Kto nie może go stosować? Sprawdź!
- Jak pozbyć się bólu głowy? Są na to sposoby!