Odszkodowanie

Odszkodowanie z ZUS za usunięcie macicy. Jak uzyskać, ile wynosi?

Odszkodowanie z ZUS za usunięcie macicy. Jak uzyskać, ile wynosi?
  • Odszkodowanie z ZUS za usunięcie macicy jest możliwe, zwłaszcza w przypadku błędu medycznego.
  • Histerektomia może być konieczna z powodu intensywnego krwotoku z macicy, ale niektóre przypadki są źle zdiagnozowane lub wynikają z błędu lekarskiego.
  • Pacjentki, które doznały trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku niepotrzebnej histerektomii, mają prawo ubiegać się o odszkodowanie za błąd medyczny. 

Odszkodowanie z ZUS za usunięcie macicy – czy jest możliwe?

Do usunięcia macicy może dojść w kilku sytuacjach, np. podczas porodu. Jeśli po akcji porodowej nastąpi intensywny krwotok z macicy, lekarze mogą podjąć decyzję o usunięciu narządu. Trzeba pamiętać, że krwotok jest bezpośrednim zagrożeniem życia, każda minuta jest na wagę złota, decyzja musi zapaść szybko. Błyskawiczna ocena stanu pacjentki oraz szybkie zamówienie krwi, a także podjęcie decyzji o ewentualnej operacji to procedury, które mogą uratować życie kobiety.

Czasami nie ma czasu na konsultacje medyczne. Niestety, krwotoki poporodowe często kończą się zagrażającym życiu pacjentki wstrząsem. Powodem jest znaczna utrata krwi, będąca przyczyną śmierci lub właśnie usunięcia macicy. Należy jednak zdać sobie sprawę, że w wielu przypadkach szybka i prawidłowa reakcja personelu pozwoliłaby na zachowanie narządu. Czy w takich sytuacjach można domagać się odszkodowania z ZUS za usunięcie macicy?

Kiedy dochodzi do usunięcia macicy?

Macica jest także usuwana pacjentkom źle zdiagnozowanym. Niekiedy lekarze podejmują decyzje o przeprowadzeniu zabiegu bez wcześniejszego wypróbowania mniej radykalnych metod leczenia danego schorzenia. Właśnie za taki błąd lekarski, histerektomię przeprowadzoną bez konieczności, pacjentki mogą otrzymać odszkodowanie za usunięcie macicy.

Zobacz także:  Ile odszkodowania za złamaną rękę z przemieszczeniem?

Odszkodowanie ma za zadanie zrekompensować kobiecie trudne przeżycia, a także dalsze konsekwencje, z jakimi wiąże się usunięcie macicy. Jeśli okaże się, że usunięcia macicy można było uniknąć, a zabieg jest wynikiem błędu lekarskiego, pacjentka ma pełne prawo żądać rekompensaty. Co więcej, panie po usunięciu macicy mogą starać się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności oraz o rentę.

Usunięcie macicy jako trwały uszczerbek na zdrowiu

Usunięcie macicy, znane jako histerektomia, jest poważnym zabiegiem chirurgicznym, który ma różne skutki i konsekwencje dla zdrowia kobiety. Ostateczne konsekwencje będą zależeć od wielu czynników, takich jak wiek, ogólny stan zdrowia, powód usunięcia macicy i metoda chirurgiczna zastosowana podczas procedury. Oto kilka potencjalnych skutków usunięcia macicy:

  • bezpłodność – usunięcie macicy skutkuje trwałą niezdolnością do naturalnego poczęcia dziecka;
  • menopauza przedwczesna – w przypadku usunięcia macicy wraz z jajnikami (histerektomia z obustronnym usunięciem przydatków), kobieta może doświadczyć przedwczesnej menopauzy, ponieważ usunięcie jajników prowadzi do nagłego spadku poziomu hormonów płciowych. To natomiast może powodować objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, problemy ze snem i zmiany nastroju;
  • niektóre kobiety zgłaszają zmniejszenie lub utratę popędu seksualnego po usunięciu macicy;
  • jeśli nie został zachowany szyjka macicy, może dojść do skrócenia i zwężenia pochwy, co może powodować dyskomfort podczas stosunku;
  • usunięcie macicy może wiązać się z ryzykiem powikłań chirurgicznych, takich jak infekcje, krwawienie lub uszkodzenie sąsiednich struktur;
  • usunięcie macicy po porodzie (i nie tylko) może również wpływać na funkcje układu moczowego i powodować problemy np. z  nietrzymaniem moczu.

Odszkodowanie za błąd medyczny

Odszkodowania za błąd medyczny należą do najtrudniejszych do wyegzekwowania. Wymagają dużo cierpliwości i wiedzy, ponieważ niezbędne będzie oświadczenie biegłego oraz cała dokumentacja mogąca potwierdzić zaistnienie błędu lekarskiego. Najlepiej jeśli poszkodowana skontaktuje się doświadczonym prawnikiem i poprosi go o poradę. Specjalista pomoże jej przebrnąć przez wszystkie formalności, podpowie, na co zwrócić uwagę. O odszkodowanie za błąd lekarski może ubiegać się osoba, która spełnia następujące wymagania:

  • działania lekarza, personelu muszą zostać uznane za błąd lub zdarzenie medyczne;
  • pacjentka musi doznać trwałego uszczerbku na zdrowiu;
  • uszczerbek na zdrowiu musi być wynikiem błędu medycznego.
Zobacz także:  Obcięcie opuszka palca – odszkodowanie. Jakie świadczenia się wówczas należą?

Tylko w przypadku popełnienia błędu medycznego, który spowodował trwały uszczerbek na zdrowiu, pacjent może liczyć na uzyskanie odszkodowania. Usunięcie macicy jest trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, dlatego kobiety, które mogły zachować narząd, a w wyniku błędu lekarza go straciły, mają pełne prawo do ubiegania się o zadośćuczynienie. 

Czym jest błąd medyczny, czym błąd lekarski?

Błąd medyczny może popełnić każda osoba wykonująca zawód medyczny, czyli pielęgniarka, położna, ratownik. Błąd lekarski popełniany jest przez lekarza. Zdarzenie medyczne jest najszerszym pojęciem i odnosi się do błędów popełnianych również przez innych pracowników placówki medycznej. Pacjent ma 3 lata na zgłoszenie błędu medycznego od momentu, gdy poznał jego skutki. 

Jak uzyskać odszkodowanie z ZUS za usunięcie macicy?

Według dostępnych informacji ZUS nie jest instytucją, od której można egzekwować odszkodowanie. Jeśli histerektomia była wynikiem błędnej diagnozy i ewidentnego błędu ze strony medyków stanowi to podstawę do wystąpienia na drogę sądową. Co trzeba wiedzieć w tym zakresie?

Pierwszym krokiem jest skonsultowanie się z prawnikiem specjalizującym się w błędach medycznych, który oceni meritum sprawy i doradzi, jakie kroki podjąć dalej. Następnie ważne jest zgromadzenie pełnej dokumentacji medycznej, w tym wyników badań, zaleceń lekarskich i wszelkich innych materiałów związanych z leczeniem. Świadkowie, takie jak inni pracownicy medyczni czy pacjenci, mogą być kluczowi w udowodnieniu zaniedbania. Kluczowym elementem jest udowodnienie, że doszło do naruszenia standardów opieki medycznej, co doprowadziło do szkody dla pacjenta. Jeśli udowodnisz swoją rację, możesz otrzymać odszkodowanie za straty finansowe, koszty leczenia, ból i cierpienie.

Od kogo domagać się odszkodowania?

 Taką informację poszkodowany na pewno otrzyma od prawnika. Można bowiem pozwać osobę odpowiedzialną za swoją krzywdę, szpital lub jego ubezpieczyciela. Każdy szpital powinien mieć ubezpieczenie OC wykupione z myślą o takich sytuacjach. Niekiedy praktykuje się jednoczesne pozwanie wymienionych przed chwilą podmiotów. 

Zobacz także:  Polisa na zdrowie. Ile procent za stłuczony palec?

Odszkodowanie z ZUS za usunięcie macicy – podsumowanie

Jeśli histerektomia nie jest podyktowana względami medycznymi i jej wykonanie nie zostało wcześniej omówione z pacjentką, stanowi dla niej prawdziwą traumę. W takich sytuacjach zasadne jest dochodzenie swoich roszczeń. Odszkodowanie od ZUS nie jest dobrym rozwiązaniem. Najlepiej domagać się go od szpitala lub konkretnej osoby.


Zobacz też:
Archiwum: październik 2023

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *