W społeczeństwie zachodnim zdecydowanie częstszym problem jest zawyżony poziom cukru we krwi. Skutki tej dolegliwości są doskonale znane. Jednak sytuacja, w której glukozy we krwi jest zbyt mało, również może być bardzo groźna. Niedobór cukru znany jest jako hipoglikemia. Może spotkać każdego – nie tylko diabetyków. Jak rozpoznać objawy takiego stanu i skutecznie go leczyć? Dowiedz się!
Skąd bierze się niedobór cukru w organizmie?
Objawy niedoboru cukru najczęściej zauważa się wśród osób z cukrzycą typu 1 i 2. Wśród tych osób problem niedocukrzenia może pojawić się na skutek wstrzyknięcia zbyt dużej dawki insuliny. Jednak jest to zagrożenie, które istnieje właściwie cały czas. Potencjalne przyczyny pojawienia się niedoboru cukru u cukrzyków obejmują:
- brak posiłku po przyjęciu insuliny;
- spożycie niewłaściwego jedzenia po wstrzyknięciu insuliny – taki posiłek musi mieć odpowiednią ilość kalorii;
- zbyt szybkie wchłanianie insuliny;
- zbyt duży wysiłek fizyczny;
- zbyt wysoka dawka podanej insuliny.
Komu jeszcze zagraża niedobór cukru?
Nie jest to problem, który spotyka wyłącznie diabetyków. Jednakże rzadko występuje jako samodzielne zjawisko. Najczęściej towarzyszy innym chorobom. Niski poziom glukozy może zagrażać przy:
- cukrzycy ciążowej;
- guzach trzustki;
- resekcji żołądka;
- nieodpowiednim dawkowaniu niektórych leków;
- zbyt małej ilości węglowodanów w diecie;
- niedożywieniu i pomijaniu posiłków;
- nadmiernym wysiłku fizycznym;
- przedawkowaniu alkoholu.
Jest to dolegliwość, która zagraża też noworodkom.
Jak rozpoznać zbyt niski poziom cukru we krwi?
Optymalny poziom cukru w organizmie wynosi 70–99 mg/dl. Niedobór cukru diagnozuje się, gdy jego stężenie spada poniżej 70 mg/dl. Ostatecznie jest to jednak kwestia indywidualna. U niektórych objawy niedocukrzenia występują już przy znacznie wyższych wartościach. U innych można je zauważyć, dopiero gdy poziom cukru obniży się do około 40 mg/dl.
Niski poziom cukru – rodzaje hipoglikemii
Konkretne dolegliwości, które pojawiają się przy niedoborze cukru, zależą od stopnia zaawansowania twojego stanu. Wyróżnia się w tym:
- pseudohipoglikemię – tak nazywa się sytuację, w której występują objawy niedocukrzenia, lecz badania wykazują normalny poziom cukru;
- prawdopodobną objawową hipoglikemię – spadek poziomu cukru poniżej 70 mg bez wystąpienia typowych objawów hipoglikemii;
- udokumentowaną hipoglikemię objawową – gdy poziom cukru jest wyraźnie obniżony i występują typowe dla tego stanu objawy;
- ciężką hipoglikemię – najgroźniejszy dla zdrowia rodzaj niedoboru cukru. Taki atak może nawet spowodować utratę przytomności.
Niedobór cukru – objawy
Do typowych objawów niedoboru cukru należą:
- niewyjaśnione uczucie niepokoju;
- zaburzenia widzenia;
- zawroty głowy;
- bladość skóry;
- nieregularna praca serca;
- kołatanie serca;
- odczuwanie głodu;
- większa nerwowość i drażliwość;
- drżenie kończyn lub całego ciała;
- pocenie się.
Hipoglikemia nocna – co to takiego?
Wyróżnia się jeszcze specyficzną odmianę niedocukrzenia – hipoglikemię nocną. Najczęściej pojawia się po nadmiernym wysiłku fizycznym, nadużywaniu alkoholu lub niedostatecznej ilości węglowodanów złożonych w diecie. Nocny niedobór cukru w organizmie przejawia się w następujący sposób:
- pojawiają się koszmary senne;
- organizm poci się bardziej niż zwykle;
- zauważalne jest ogólne zmęczenie;
- po przebudzeniu doskwiera intensywny ból głowy.
Po wystąpieniu tych dolegliwości należy jak najszybciej zareagować. W przeciwnym razie stan ten będzie się pogarszał. Wówczas rozwija się:
- silny, uporczywy ból głowy;
- zaburzenia koordynacji ruchowej;
- drętwienie języka i jamy ustnej;
- utrata przytomności;
- padaczka;
- śpiączka.
Do czego prowadzi nieleczona hipoglikemia?
Szczególnie groźne są sytuacje, w których poziom cukru drastycznie spada, a nie są odczuwane przy tym żadne objawy. Nieleczona hipoglikemia może ostatecznie prowadzić do:
- trwałych zaburzeń pracy serca;
- uszkodzenia centralnego układu nerwowego;
- dysfunkcji autonomicznego układu nerwowego;
- problemów z naczyniami krwionośnymi i sercem.
Niedobór glukozy – leczenie
W przypadku niewielkiego niedoboru cukru wystarczy sięgnąć po jakiś słodki napój lub inne cukry proste, które szybko wchłoną się do krwiobiegu. Nieleczona hipoglikemia jest jednak bardzo niebezpieczna. Jeśli zauważyłeś u siebie powyższe objawy, należy jak najszybciej udać się do lekarza w celu specjalistycznej diagnozy. Leczenie niedoboru glukozy najczęściej sprowadza się do dożylnego wlewu tej substancji. Jeżeli pacjent jest przytomny, lekarz zwykle podaje mu tzw. glukagon.
Czym jest glukagon?
Ten związek pobudza wątrobę do uwolnienia zgromadzonych w niej zapasów glukozy do krwi. Zestawy do samodzielnego wstrzykiwania glukagonu dostępne są na receptę. Podczas badania poziomu glukozy we krwi, warto zapytać lekarza o konieczność posiadania takiego zestawu. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, ty i twoje najbliższe osoby powinny nauczyć się go prawidłowo używać.
Niedobór cukru nie jest sytuacją, którą można ignorować. Pierwsze objawy mogą nie wydawać się niepokojące – jednak w ostateczności prowadzą one do poważnych, trwałych zaburzeń. Leczenie łagodnej hipoglikemii sprowadza się do prostych metod podniesienia stężenia cukru we krwi. Jednak ciężki niedobór glukozy wymaga interwencji lekarskiej. Jest to stan, który zagraża każdemu – nie tylko cukrzykom!
Zobacz też:
- Niedobór insuliny – czy to cukrzyca? Poznaj charakterystyczne objawy
- Zioła na obniżenie cukru – co warto stosować przy cukrzycy? Poznaj zioła na cukrzycę obniżające poziom cukru we krwi!
- Hiperglikemia – czym grozi zbyt wysoki poziom stężenia glukozy we krwi?
- Glukoza – budowa, rola w organizmie. Jaki poziom glukozy we krwi oznacza cukrzycę i jak wygląda badanie glukozy na czczo?
- Ozempic – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. Kto może zażywać lek Ozempic? W jakim celu się go stosuje? Czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?
- Niedobór chromu – czy jest niebezpieczny? Sprawdź, za co odpowiada ten pierwiastek!
- Cukrzyca – objawy. Czym jest i jak sobie z nią radzić?
- Schorzenie XXI wieku, czyli glikemia. Czym jest i jakie są normy glikemii?