Baza leków

Czym jest Neurovit? Dawkowanie, stosowanie i przeciwwskazania leku przeciwbólowego na układ nerwowy

Neurovit – co to jest?

Neurovit to lek sprzedawany na receptę, który jest wykorzystywany w leczeniu zaburzeń układu nerwowego. Jeśli są one spowodowane niedoborami witamin z grupy B, preparat ten może okazać się skutecznym rozwiązaniem, ponieważ ma wysokie stężenie witaminy B1, B6 i B12. Mają one szczególne znaczenie w kontekście utrzymania właściwego metabolizmy komórek nerwowych. Neurovit jest dozwolony jedynie dla osób dorosłych, ponieważ dzieci nie mogą przyjmować go ze względu na wysoką zawartość witamin.

Możesz go kupić w postaci tabletek powlekanych, wyłącznie na receptę. Lek nie podlega refundacji.

Preparat uzupełnia braki witamin z grupy B, Do tego stymuluje procesy zdrowienia tkanek nerwowych. 

Neurovit w swoim składzie zawiera chlorowodorek tiaminy, cyjanokobalaminę oraz chlorowodorek pirydoksyny, czyli witaminę B1, B12 oraz B6. Biorą one udział w procesie przemian węglowodanów i aminokwasów. Oto ich działanie:

  • pozytywnie wpływają na krążenie i narządy ruchu
  • łagodzą stany zapalne;
  • mają właściwości przeciwbólowe i przeciwalergiczne.

Neurovit – zastosowanie

Preparat Neurovit powinien być stosowany do wspomagania leczenia w trakcie chorób i problemów związanych z obwodowym układem nerwowym. W szczególności polecany jest w przypadku:

  • zapalenia nerwów obwodowych;
  • nerwobóli;
  • polineuropatii. 

Wiele zaburzeń związanych z układem nerwowym jest spowodowanych niedoborami witamin z grupy B. Neurovit w swoim składzie zawiera wysokie stężenie witaminy B1, B6 i B12, które wspomagają pracę układu nerwowego. 

Neurovit – dawkowanie i droga podania

Substancje czynne zawarte w leku Neurovit to Cyanocobalaminum, Pyridoxini hydrochloridum, Thiamini hydrochloridum. W skład 1 tabletki wchodzi 100 mg witaminy B1, 200 mg witaminy B6 oraz 0,2 mg witaminy B12. Preparat zawiera też celulozę mikrokrystaliczną, stearynian magnezu, powidon, dwutlenek tytanu, talk, makrogol 6000, hypromelozę i dyspersję poliakrylanu.

  1. Zalecane jest przyjmowanie 1 tabletki raz na dobę.
  2. W określonych przypadkach dawka może być zwiększona do 1 tabletki przyjmowanej 3 razy w ciągu 24 godzin.
  3. Tabletki należy przyjmować doustnie poprzez połknięcie w całości. Najlepiej zażyć lek po posiłku, popijając go niewielką ilością wody niegazowanej. 

Neurovit – przeciwwskazania do stosowania

Leku nie mogą stosować:

  • dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia;
  • osoby, które mają alergię na chlorowodorek tiaminy, chlorowodorek pirydoksyny lub cyjanokobalaminę, a także na którykolwiek ze składników pomocniczych preparatu.

W przypadku wystąpienia uczucia kłucia lub mrowienia należy niezwłocznie udać się do lekarza. Konieczne może być odstawienie leku lub zmiana dawkowania.

Jeśli w trakcie terapii lekiem Neurovit spożywasz alkohol lub substancję zawierające siarczyny (takie jak wino lub herbata zielona), wchłanianie witamin z grupy B będzie znacznie zmniejszone lub całkowicie rozłożone, przez co lek straci swoje właściwości.

Witaminy z grupy B przenikają do mleka matki, więc nie wolno stosować leku Neurovit w czasie karmienia piersią bez konsultacji z lekarzem. 

Preparat może negatywnie wpływać na organizm człowieka, jeśli jest stosowany z innymi lekami. Z tego powodu należy poinformować lekarza o wszystkich środkach leczniczych, które obecnie lub w ostatnim czasie spożywałeś.

Neurovit – możliwe działania niepożądane

Mimo tego, że skutki uboczne preparatu przeciwbólowego Neurovit występują stosunkowo rzadko, to w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Do najczęstszych działań niepożądanych należą:

  • bóle i zawroty głowy oraz nudności;
  • pocenie się, tachykardia, świąd, pokrzywka, które były spowodowane nadwrażliwością na jeden ze składników leku;
  • neuropatię obwodową.

Poza tym mogą występować szybsze bicie serca, świąd lub pokrzywka.

Wiesz już, jak działa lek przeciwbólowy Neurovit. To silny preparat, który stosowany jest w leczeniu zaburzeń związanych z układem nerwowym. Pamiętaj, że przyjmowanie dawek większych niż 50 mg witaminy B6 na dobę przez dłuższy okres może prowadzić do wystąpienia neuropatii obwodowej.


Zobacz też:
Archiwum: czerwiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *