Baza leków

Rutinoscorbin – działanie, dawkowanie, skutki uboczne. Jak zażywać Rutinoscorbin? Czy jest bezpieczny w ciąży? Podawanie leku Rutinoscorbin dzieciom

Lek Rutinoscorbin to wydawany bez recepty produkt zawierający witaminę C oraz rutozyd. Najczęściej stosowany w stanach niedoboru witaminy lub w okresach zwiększonego zapotrzebowania. 

Rutinoscorbin – co to jest?

Rutinoscorbin to dostępny bez recepty lek. Jego zażywanie zalecane jest w okresie jesienno-zimowym oraz w trakcie przeziębienia. Uzupełnia niedobory witaminy C oraz rutozydu. Wspomaga naturalną odporność organizmu. 

Lek Rutinoscorbin dostępny jest bez recepty. Zawiera dwie substancje czynne: 

  • witaminę C,
  • rutozyd.

Występuje w formie małych, powlekanych tabletek w kolorze żółtym.  Można spotkać opakowania zawierające od 30 do 210 sztuk. 

Rutinoscorbin – zastosowanie

Działanie leku Rutinoscorbin wynika z zawartych substancji czynnych. Rutyna wzmacnia naczynia krwionośne oraz wchodzi w korzystną interakcję z witaminą C. Przede wszystkim chroni ją przed utlenieniem, dzięki czemu jej wchłanianie jest dłuższe i skuteczniejsze. 

Rutyna odpowiada także za pozytywny wpływ leku Rutinoscorbin na szczelność naczyń krwionośnych. Wzrasta ich elastyczność, wytrzymałość, stają się mniej kruche oraz łamliwe. 

Dodatkowo rutyna charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi i przeciwdziałającymi obrzękom. 

Kwas askorbinowy, nazywany także witaminą C ma przede wszystkim  działanie przeciwutleniające. Wspiera liczne procesy metaboliczne zachodzące w organizmie. Ma także działanie antyoksydacyjne oraz wspomaga powstawanie kolagenu i hemoglobiny. 

Kluczową przyczyną stosowania leku Rutinoscorbin jest zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C, głównie podczas przeziębienia lub grypy. Można zażywać także podczas niedoborów witaminy C w organizmie, a także pomocniczo w sytaucji gdy zdiagnozowana została nadmierna przepuszczalność naczyń krwionośnych. 

Rutinoscorbin – dawkowanie i droga podania

Lek Rutinoscorbin należy przyjmować doustnie, zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacjami zawartymi w ulotce. 

 Jego dawkowanie uzależnione od celu, w jakim jest stosowany. W przypadku działania profilaktycznego należy przyjmować 1 lub 2 tabletki na dobę. 

Zobacz także:  Atarax – skład, zastosowanie, przeciwwskazania

Podczas leczenie niedoboru witaminy C oraz w czasie infekcji, dawkę te można zwiększyć nawet 4-krotnie. Tym samym dopuszczalne jest zażywanie 1-2 tabletek do 4 razy na dobę. Nie należy przekraczać 8 tabletek dziennie. 

W przypadku dzieci poniżej 6 roku życia podawanie oraz dawkowanie należy skonsultować z lekarzem. 

Osoby cierpiące na schorzenie nerek, mogą przyjmować dawkę nie większą niż 5 tabletek dziennie. 

Rutinoscorbin – przeciwwskazania do stosowania

Kluczowym przeciwskazaniem do stosowania leku Rutinoscorbin jest nadwrażliwość na witaminę C lub rutozyd. 

Niezalecane jest zażywanie leku Rutinoscorbin przez pacjentów cierpiących na schorzenia związane z nadmiernym gromadzeniem żelaza w organizmie, bądź wszelkie inne choroby przyczyniające się nadmiaru żelaza. 

Osoby cierpiące obecnie lub w przeszłości na kamicę szczawianową również nie powinny stosować leku Rutinoscorbin. 

Stosowanie leku Rutinoscorbin przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinno być konsultowane z lekarzem. Należy mieć na uwadze, że zawarte w nim substancje czynne przenikają do mleka oraz przez barierę łożyskową. Specjalista może określić, czy ewentualne skutki uboczne są niebezpieczne dla matki lub płodu. 

Rutinoscorbin – możliwe działania niepożądane

Lek Rutinoscorbin może wywoływać niepożądane skutki uboczne, choć nie są to często spotykane przypadki. W razie wystąpienia jakichkolwiek działań budzących obawy należy niezwłocznie przerwać zażywanie leku oraz skonsultować się z lekarzem. 

Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi podczas zażywania leku Rutinoscorbin są:

  • dolegliwości żołądkowe, takie jak ból brzucha, biegunka, nudności oraz wymioty;
  • zawroty i bóle głowy;
  • uczucie zmęczenia;
  • nadwrażliwość skórna, taka jak wysypka, obrzęk, świąd. 

W sporadycznych sytuacjach zażywanie leku Rutinoscorbin może prowadzić do wystąpienia kamicy nerkowej. 


Zobacz też:
Zobacz także:  Pimafucort – przeciwinfekcyjny lek na skórę
Archiwum: lipiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *