Porady medyczne

Kiedy należy zacząć suplementację witaminy B kompleks? Odpowiadamy

Kiedy należy zacząć suplementację witaminy B kompleks? Odpowiadamy

Witamina B kompleks jest zwykle suplementowana przez osoby, które chcą w szczególny sposób zadbać o swoje zdrowie. Przyczyną suplementacji często są również niedobory lub rozmaite objawy związane ze zbyt małym stężeniem witamin z tej grupy w organizmie. Witaminy B odpowiadają za ogromną ilość jego istotnych funkcji. Dowiedz się, kiedy warto rozpocząć suplementację witamin z grupy B.

Wit B complex – działanie kompleksu witamin

Kompleksy witamin B ze względu na swoje działanie polecane są osobom, które:

  • prowadzą bardzo intensywny tryb życia,
  • uprawiają sport i odbywają treningi kilka razy w tygodniu,
  • często odczuwają zmęczenie i senność,
  • skarżą się na nadmiar stresu oraz pogorszoną koncentrację,
  • zauważyły, że ich cera jest szara i matowa, a paznokcie oraz włosy kruche i łamliwe.

Warto zatem rozpocząć suplementację, jeśli któryś z powyższych punktów nas dotyczy. Dodatkowo zwiększone zapotrzebowanie na witaminy z grupy B dotyczy wszystkich osób, które cierpią na zaburzenia wchłaniania, przeszły zabiegi związane z układem pokarmowym, mają nawracające biegunki oraz osoby starsze.

Jaka jest najlepsza witamina B?

Najlepsza witamina B kompleks to taka, która jest dopasowana do naszych potrzeb. Obecnie na rynku dostępne są preparaty dla bardzo szerokich grup docelowych np. bez laktozy, glutenu, soi, oleju palmowego, żelatyny, drożdży oraz białek mleka. Żeby określić, czy suplement jest dobry, można zwrócić uwagę na zawarte w nim źródła tłuszczy, ze względu na wygodę stosowania. To właśnie tłuszcze umożliwiają wchłanianie witamin z grupy B, które są w nich rozpuszczalne. Dzięki tłuszczom nie będzie zachodzić konieczność spożywania preparatu zawsze w towarzystwie tłustego posiłku.

Zobacz także:  Czysty gabinet medyczny – zadbaj o bezpieczeństwo swoje i pacjentów

Dobrze, jeśli wybrany suplement zawiera co najmniej kilka najważniejszych witamin z grupy B, na których niedobory najczęściej się cierpi. Witamin B wyróżniamy 8, zatem jeśli znajdziemy preparat, w którym znajduje się ich aż tyle, to znaczy, że jest to jeden z lepszych suplementów. Witamina B kompleks z pełnym składem witamin dostępna jest np. tutaj: https://www.mito-pharma.pl/pol_m_Witaminy-Mineraly-Kwasy-Omega_Witamina-B_Witamina-B-komplex-385.html.

W czym może pomóc kompleks witaminy B?

Witaminy z grupy B complex mogą przyczyniać się do niwelowania nadmiernego uczucia zmęczenia oraz znużenia. Są także odpowiedzialne za utrzymywanie metabolizmu na właściwym poziomie i dodatkowo wspierają naszą odporność. Stosowanie kompleksów witamin nie będzie obojętne również dla włosów, skóry i paznokci, których zdrowie z pewnością ulegnie poprawie – organizm może inwestować w ich wygląd dopiero w momencie, w którym wszystkie jego podstawowe potrzeby są zaspokojone. Ogólne samopoczucie po rozpoczęciu suplementacji powinno ulec znacznej poprawie.

Po co stosować zestaw wit. z grupy B? Kto powinien kupić kompleks witaminy B?

Stosowanie witamin z grupy B jest uzasadnione, ponieważ większość z nich jest na bieżąco wydalana wraz z moczem. Sprawia to, że przykładowo w przypadku zmian w diecie czy dłuższych wyjazdów łatwo o niedobory. Zbyt mała ilość witamin B może dotyczyć także sportowców, którzy mają na nie większe zapotrzebowanie. Jedynym związkiem spośród witamin B, które są przechowywane w organizmie, jest witamina B12, stąd też duży wybór preparatów oznaczanych jako witamina B12 kompleks – jej stosowanie jest szczególnie ważne u osób na diecie wegańskiej, starszych oraz z zaburzeniami wchłaniania, które nierzadko nie dostarczają wystarczającej ilości tej witaminy.


Zobacz też:
Zobacz także:  Czy ratownik medyczny pomoże Ci, jeśli masz kartę EKUZ?
Archiwum: sierpień 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *