Baza leków

Metypred – jak działa i kiedy go stosować?

Metypred to lek dostępny wyłącznie na receptę, wykazujący działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i immunosupresyjne. Czy może wywoływać działania niepożądane? Jak stosować ten lek? Sprawdź!

Metypred – co to jest?

Metypred to lek, który możesz otrzymać wyłącznie na receptę w związku z zaleceniami lekarza prowadzącego. Substancją czynną jest w tym wypadku metyloprednizolon. To lek o działaniu przeciwalergicznym, przeciwzapalnym i immunosupresyjnym. 

Metypred – zastosowanie

Zastanawiasz się, w jakich przypadkach lekarz może zalecić stosowanie omawianego leku? Metypred zalecany jest między innymi w chorobach płuc, zapaleniu skóry, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego i innych uciążliwych schorzeniach.

Metypred – dawkowanie i droga podania

Metypred to lek występujący w formie tabletek i powinien być stosowany doustnie. Dostępny jest również w formie roztworu do wstrzykiwań. Jeśli chodzi o to, jaka dawka leku będzie odpowiednia, tę kwestię ustala lekarz prowadzący, biorąc pod uwagę indywidualny przypadek pacjenta. Wszystko zależy od jego stanu, stopnia choroby i odczuwanych dolegliwości. Niezwykle ważne jest to, aby nie stosować leku na własną rękę, tylko dokładnie przestrzegać wskazówek lekarza. Dawka początkowa leku wynosi od 16 do 96 mg na dobę. Dawka podtrzymująca to z kolei od 4 do 12 mg na dobę.

Metypred – przeciwwskazania do stosowania

Niestety nie każdy może stosować Metypred. Lek nie powinien być zażywany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Jednak w niektórych przypadkach lekarz prowadzący może podjąć inną decyzję. Przeciwwskazaniem do stosowania omawianego leku jest również nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. 

Metypred – możliwe działania niepożądane

Metypred może wywoływać pewne niepożądane działania, do których zalicza się na przykład: 

  • nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze; 
  • niewydolność serca;
  • zatory. 

Metypred to lek wykazujący działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne i immunosupresyjne. Preparat powinien być stosowany pod ścisłą kontrolą lekarza.


Zobacz też:
Archiwum: październik 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *