Badania

Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie krwi?

Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie krwi?

Mimo że to proste i powszechne badanie, które nie wymaga specjalistycznej wiedzy, aby badanie było poprawnie wykonane, a wynik wiarygodny, należy pamiętać o kilku zasadach. Jak mierzyć ciśnienie? To podstawowe pytanie, które pojawia się w twojej głowie. Na której ręce mierzyć ciśnienie? W dalszej części tego artykułu poznasz podstawowe zasady mierzenia ciśnienia. 

Co to jest ciśnienie krwi?

Na początku warto wyjaśnić, czym właściwie jest ciśnienie krwi i dlaczego ten parametr jest tak ważny. Ciśnienie krwi jest to siła, z jaką krew napiera na ściany w tętnicach podczas skurczu i rozkurczu serca. To dwie wartości, które poznajemy w czasie mierzenia ciśnienia, trzecią wartością jest równie ważny puls. Puls to po prostu liczba uderzeń serca w ciągu jednej minuty. Ciśnienie skurczowe powinno wynosić około 120, z kolei ciśnienie rozkurczowe około 80. Dużym zagrożeniem dla zdrowia jest nadciśnienie tętnicze. Mówi się o nim, gdy ciśnienie skurczowe regularne jest wyższe niż 140, a ciśnienie rozkurczowe 90. W takim przypadku warto często mierzyć ciśnienie i kontrolować jego wartość, a gdy tendencja ta się utrzymuje, konieczna jest wizyta u lekarza w celu diagnozy. Oczywiście wartości ciśnienia odbiegające od normy mogą być wywołane różnymi czynnikami, takimi jak na przykład wiek czy nałogi. Z kolei jeśli chodzi o puls, jego wartość powinna wynosić około 60 do 70 uderzeń na minutę. Jednak może odbiegać od normy również u osób starszych czy uprawiających sport. 

Ciśnieniomierz, czyli urządzenie do pomiaru ciśnienia krwi

Ciśnieniomierz to bardzo proste urządzenie, za pomocą którego można zmierzyć ciśnienie krwi. To małe narzędzie, które poinformuje cię o stanie zdrowia. Z łatwością możesz wykonać pomiar ciśnienia krwi we własnym domu. Jednak podejmując się tego zadania, musisz wiedzieć, jak wykonać prawidłowe mierzenie ciśnienia. Możesz do tego celu wykorzystać ciśnieniomierz automatyczny naramienny lub nadgarstkowy. Specjalny rękaw, który zakłada się odpowiednio na ramię lub nadgarstek, sam się napełnia, a po chwili na ekranie pojawiają się wartości odpowiadające ciśnieniu skurczowemu, rozkurczowemu, a także wartość pulsu. 

Dlaczego tak ważne jest prawidłowe mierzenie ciśnienia tętniczego? 

Odpowiedź jest bardzo prosta. Zafałszowany wynik to błędne dane o twoim stanie zdrowia. Jedynie prawidłowo wykonane badanie ciśnienia tętniczego dostarczy ci cennych informacji i będzie dobrym punktem wyjścia do diagnozy i podjęcia kolejnych kroków. Dzięki temu dowiesz się, czy masz nadciśnienie. W takiej sytuacji bezwzględnie powinieneś udać się do lekarza, który po wywiadzie i wykonaniu odpowiednich badań będzie w stanie wystawić diagnozę i przepisać odpowiednie leki. 

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?

Przejdźmy do kluczowej kwestii, czyli jak prawidłowo wykonać pomiar ciśnienia tętniczego. Wiesz już, że bardzo łatwo można zmierzyć ciśnienie krwi za pomocą ciśnieniomierza. Jednak trzeba pamiętać o kilku kwestiach i prawidłowo przygotować się do takiego badania. 


Zasady mierzenia ciśnienia 

Oto główne zasady prawidłowego mierzenia ciśnienia krwi.

  1. Po pierwsze musisz zapoznać się z instrukcją obsługi zakupionego ciśnieniomierza, ponieważ każdy produkt jest inny, a producent może mieć własne zalecenia, jeśli chodzi o jego użytkowanie. 
  2. Jeśli chcesz sprawdzić, czy twoje ciśnienie jest prawidłowe, nie wystarczy jeden pomiar. Należy mierzyć ciśnienie dwa razy dziennie przez 7 dni, w takich samych porach dnia. 
  3. Godzinę przed pomiarem nie spożywaj kawy, herbaty czy napojów energetycznych, nie pal papierosów. 
  4. Przed wykonaniem badania spróbuj się trochę wyciszyć, stresz powinien zejść na dalszy plan, bo może zaburzyć wynik. 
  5. Badanie wykonuj w pozycji siedzącej, nie ruszaj się, a ręka oprzyj stabilnie na podłożu. 
  6. Ciśnieniomierz powinien być zapięty delikatnie na ręku, jednak nie za mocno i nie za lekko. 

Na której ręce mierzyć ciśnienie?

Gdzie mierzyć ciśnienie? Mało kto wie, że pomiar ciśnienia powinno się wykonywać na ręce, która nie dominuje. Jeśli jesteś praworęczny, wykonaj pomiar na lewej ręce i odwrotnie. Nie należy zaciskać ręki. Tak wykonane badanie powinno dać rzetelny wynik. 

Problemy z ciśnieniem krwi mogą mieć bardzo negatywne konsekwencje dla zdrowia. Jednym ze sposobów na kontrolowanie stanu zdrowia jest mierzenie ciśnienia za pomocą ciśnieniomierza. Dbaj o swoje zdrowie, wprowadź zdrowe nawyki do swojej codzienności, a z pewnością poprawi się twoje samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Wspomniane zdrowe nawyki to przede wszystkim zbilansowana dieta, podejmowanie aktywności fizycznej, odpowiednia ilość snu i redukcja stresu.


Zobacz też:
Archiwum: kwiecień 2021

Udostępnij

Jeden komentarz

  1. Karol pisze:

    Mój tata potrzebuje ciągłej opieki przez stan zdrowia, w jakim się znajduje, toteż sam często mierzę mu ciśnienie i dbam o to, aby dobrze się czuł. Warto zainwestować w dobry aparat do mierzenia ciśnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *